2024 წლის 2 აგვისტოს იურიდიული დახმარების სამსახურისა და ადვოკატთა ასოციაციის ორგანიზებით, გაიმართა იმიტირებული სასამართლო პროცესი მესტიის რაიონულ სასამართლოში.
ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორმა დავით სიმონიამ და ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ დავით ასათიანმა.
იმიტირებული სასამართლო პროცესი შეეხებოდა სისხლის სამართლის საქმეს, სადაც ნაფიც მსაჯულებს წარმოადგენდნენ მესტიაში მცხოვრები უხუცესები, რომლებიც ტრადიციულ სვანურ მართლმსაჯულებაში დღემდე მონაწილეობენ.

A mock trial was held in Mestia
The Legal Aid Service and Georgian Bar Association organized a moot court in Mestia District Court on August 2, 2024.
Participants in the event heard speeches from David Simonia, Director of the Legal Aid Service, and  Davit Asatiani, Chairman of the Georgian Bar Association. The seniors who still engage in traditional Svani justice and live in Mestia,  represented the jury in the criminal case heard in the moot court.
They were awarded with special certificates at the conclusion of the meeting. The moot court was also attended by locals.