5 დეკემბერს იმერეთის–ზესტაფონის იურიდიული დახმარების ბიუროში, ევროკავშირისა  ორგანიზებით მიმდინარე საკომუნიკაციო კამპანიის ფარგლებში, გაიმართა პრეს–კონფერენცია, სადაც წარმოდგენილი იყო იურიდიული დახმარების სამსახურის 10-წლიანი საქმიანობის სტატისტიკური მონაცემები, წარმატებული საქმეები და ბენეფიციარები, რომლებმაც ისარგებლეს საზოგადოებრივი ადვოკატების მაღალკვალიფიციური მომსახურებით.
იურიდიული დახმარების შექმნის მიზნით თავდაპირველად განხორციელდა პილოტური პროექტი, რომლის ფარგლებშიც საქართველოში გახსნილი იყო მხოლოდ ორი ბიურო –  თბილისში – გლდანი-ნაძალადევის რაიონის  და ზესტაფონის ბიუროები. პილოტური პროექტი ხორციელდებოდა 2005-2007 წლების პერიოდში და ამ პილოტირების განმავლობაში მიღწეული წარმატებები გახდა იმის საწინდარი, რომ უფასო იურიდიული დახმარების სერვისი მთელი საქართველოს მასშტაბით გავრცელებულიყო.
2007 წელს მიღებული იქნა კანონი, რომლითაც საქართველოში იურიდიული დახმარების სამსახურის არსებობას ჩაეყარა საფუძველი. გასული 10 წლის განმავლობაში იურიდიული დახმარების სამსახური გამუდმებით ვითარდებოდა. სამსახურის მიერ განუწყვეტლივ ხდებოდა მოსახლეობისათვის უფასო იურიდიული დახმარებით სარგებლობის ხელმისაწვდომობის ზრდა - საქართველოში უკვე გახნილია იურიდიული დახმარების 12 ბიურო და 7 საკონსულტაციო ცენტრი. რაც აფართოებს შესაძლებლობებს მოსახლეობისთვის უფრო ახლოს მიიღოს უფასო იურიდიული დახმარება. ასევე, სამსახურის მიერ გამუდმებით ხდება სამართლის ახალი სფეროების დაფარვა. მაგალითად, 2015 წლიდან სამსახურმა დაიწყო სერვისის მიწოდება სამოქალაქო სამართლის ზოგიერთი კატეგორიის საქმეზე – არასრულწლოვან ბრალდებელთა, დაზარებულთა და მოწმეთა დაცვა, წარმომადგენლობის განხორციელება პირის მხარდაჭერის მიმღებად ცნობასთან დაკავშირებით და სხვა.
გასული ათი წლის განმავლობაში იურიდიული დახმარების სამსახურმა ასეულობით ათას ადამიანს გაუწია უფასო მომსახურება. ცოტა ხნის წინ მოხდა სამსახურის მიერ 150 000–ე კონსულტაციის გაწევა. ამავე პერიოდში თითქმის 100 000-მდე სისხლის და სამოქალაქო სამართლის საქმეზე განხორციელდა წარმომადგენლობა.
მრავალ მოქალაქეს გაუწია დახმარება იმერეთის-ზესტაფონის ბიურომაც. ზესტაფონის ბიურო თავის საქმიანობას ახორციელებს ხუთი რაიონის ტერიტორიაზე. მხოლოდ ზესტაფონის ბიუროს მიერ გასული წლების განმავლობაში გაწეული იქნა 10 ათასამდე კონსულტაცია და წარმომადგენლობის განხორციელება 2 ათასამდე სისხლისა და სამოქალაქო საქმეებზე.
სამსახური აგრძელებს განვითარებას და მომავალშიც გეგმავს მუშაობის გაგრძელებას – მოსახლეობისათვის გაუმჯობესებული მომსახურების გაწევას. კერძოდ, იგეგმება სამოქალაქო სამართლის ახალი კატეგორიის საქმეების დამატება. ასევე, იგეგმება ონლაინ მომსახურების დანერგვა, რაც საშუალებას მისცემს მოსახლეობას სახლიდან გაუსვლელად მიიღოს პასუხები ამა თუ იმ სამართლებრივ საკითხებზე.

On December 5, at the LAS Imereti-Zestaphoni Legal Aid Bureau, the press conference was organized as a part of the ongoing PR campaign. All statistical data, success stories and beneficiaries who received the advocacy service of the public defenders during 10-year work of Legal Aid Service were presented at the conference.
From the beginning, a pilot project had been implemented in Tbilisi and Zestaphoni where 2 legal aid bureaus were set up. This lasted in 2005-2007. On the basis of the pilot project results the decision was made to activate free legal aid service throughout the whole country.
In 2007, the Law on Legal Aid was adopted that became the ground to establish Legal Aid Service. For the past 10 years, the Service has constantly been developing. The Service made all efforts to increase accessibility of free legal aid services. Today the organization is represented by its 12 bureaus and 7 consultation centers. Moreover, the Service is expanding its mandate almost every year. In 2015, the mandate started covering some categories of cases of civil and administrative law – protection of minor accused, victims and witnesses, the advocacy representation regarding cases of recognition of a person as the recipient of support.
During the past 10 years, Legal Aid Service rendered free consultation to hundreds of thousand people. The LAS Imereti-Kutaisi Bureau itself assisted many citizens. The Bureau rendered 10 000 consultations during the past years and provided advocacy representation on up to 2 000 criminal and civil cases.
Legal Aid Service continues to develop and plans to make further efforts to improve its services. Namely, the mandate of the Service will be expanded and cover new categories of civil law. Besides, the organization plans to implement online consultation service that enables the population to receive answers to their legal questions.