უძრავ ნივთებს მიეკუთვნება მიწის ნაკვეთი მასში არსებული წიაღისეულით, მიწაზე აღმოცენებული მცენარეები, ასევე, შენობა-ნაგებობანი, რომლებიც მყარად დგანან მიწაზე.
უძრავ ნივთზე უფლების წარმოშობის საფუძველია:
ნასყიდობის ხელშეკრულება;
ჩუქების ხელშეკრულება;
გაცვლის ხელშეკრულება;
პრივატიზება;
სამკვიდრო მოწმობა;
მიწის ნაკვეთზე (ნაკვეთებზე, მასზე არსებულ შენობა-ნაგებობებზე) საკუთრების უფლების აღიარება და სხვ.
უძრავ ქონებაზე საკუთრების უფლების რეგისტრაციას ახორციელებს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს ტერიტორიული სარეგისტრაციო სამსახური.
განცხადება;
განმცხადებლის პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის (პირადობის მოწმობის, პასპორტის, ბინადრობის მოწმობის ან სხვ.) ასლი;
უფლების დამადასტურებელი საბუთი, (ნასყიდობის ხელშეკრულება, ჩუქების ხელშეკრულება, გაცვლის ხელშეკრულება, პრივატიზება, სამკვიდრო მოწმობა, მიწის ნაკვეთზე (ნაკვეთებზე, მასზე არსებულ შენობა-ნაგებობებზე) საკუთრების უფლების აღიარების შემთხვევაში, სათანადო კომისიის მიერ მიღებული ადმინისტრაციული აქტი, ტექნიკური აღრიცხვის არქივის მიერ გაცემული ცნობა-დახასიათება, საინვენტარიზაციო გეგმა და სხვ.);
საკადასტრო აზომვითი ნახაზი;
სარეგისტრაციო მომსახურების საფასურის გადახდის დამადასტურებელი ქვითარი;
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ ჩატარებული პრივატიზების შემთხვევაში შესაბამისი ტერიტორიული ორგანოს მიერ გაცემული მიწისა და სხვა უძრავი ქონების (პირდაპირი მიყიდვის, სპეციალური ან ღია აუქციონის ფორმით) შეძენის დამადასტურებელი ოქმი და სხვ.
განცხადებას ასევე შეიძლება დაერთოს სხვა დოკუმენტებიც, რომლებსაც საკითხის გადაწყვეტისათვის შეიძლება გარკვეული მნიშვნელობა ჰქონდეთ.
უძრავ ნივთზე უფლების წარმოშობისათვის აუცილებელია ხელშეკრულების წერილობითი ფორმის დაცვა, რომელზეც მხარეთა მიერ გაკეთებული ხელმოწერის ნამდვილობას ამოწმებს საჯარო რეესტრის შესაბამისი სარეგისტრაციო სამსახურის უფლებამოსილი პირი ან ნოტარიუსი, და წერილობითი ხელშეკრულების რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში.
მიწის ნაკვეთისა და სხვა უძრავი ქონების გამყიდველს ეკისრება ნასყიდობის ხელშეკრულების გაფორმების, საჯარო რეესტრში რეგისტრაციისა და ამისათვის საჭირო საბუთების წარდგენის ხარჯები.
მხარეებს შეუძლიათ ურთიერთშეთანხმებით შეცვალონ ზემოთაღნიშნული პირობა.
უძრავი ქონების რეგისტრაცია ხდება განცხადების შეტანიდან 4 დღის ვადაში. რეგისტრაციისათვის დაწესებული საფასური შეადგენს 50 ლარს.
სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთზე საკუთრების უფლების პირველადი რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში ხდება უფასოდ, საქართველოს მთავრობის 2012 წლის 28 ივნისის #231 დადგენილების შესაბამისად.

The Rule for Purchasing and Handing over of Real Estate
The real estate is a parcel of land together with minerals, plants and premises fixed to the ground.
The following are the grounds for rights on real estate:
• A purchase contract;
• A gift contract;
• Exchange contract;
• Privatization;
• Certificate of inheritance;
• Recognition of property of land, homestead, etc.
Property rights on real estate are registered at the territorial registration service of the National Agency of Public Registry the Ministry of Justice of Georgia.
• Application;
• A copy of the applicant’s ID (personal identification document, passport, residence permit etc);
• A certificate of the right (purchase contract, gift contract, exchange contract, privatization documents, certificate of inheritance, in case of the recognition of the property rights over land (parcels and premises) an administrative act adopted by a respective commission, a characterization issued by technical registration archive, inventory plan, etc.;
• Cadastral drawings;
• A receipt of payment of registration service fee;
• In case of privatization conducted by the Georgian Ministry of Economic Development a protocol confirming the purchase of land and other real estates issued by a respective territorial body (in a form of direct purchase, close or open auctions) etc.
Other documents which may be of importance to the resolution of the issue in question can also be enclosed within the application.
Legalization of the property right requires a contract to be concluded in writing and signed by the parties to be then authorized by an authorized staff of a respective registration service of the Public Registry or a notary. The contract needs to be registered at the Public Registry.
The seller of a parcel of land and other real estate is responsible for paying fees related to concluding purchase contracts, registration and submitting all necessary documents.
The parties, however, are allowed to bring changes to the condition above upon mutual agreement.
Registration of real estate will take place within 4 days after the submission of the application and the fee amounts to 50 GEL.
Primary registration of property right on agricultural land in the Public Registry is free of charge as per Resolution N231 of the Government of Georgia on 28 June 2012.