იურიდიული მნიშვნელობის მქონე ფაქტების დადგენის შესახებ საქმეებს განიხილავს მოსამართლე ან სასამართლოს შესაბამისი მოხელე.
სასამართლო იურიდიული მნიშვნელობის მქონე ფაქტებს ადგენს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ამ ფაქტების დამადასტურებელი საბუთების სხვა წესით მიღება ან დაკარგული საბუთების აღდგენა სხვა საშულებით შეუძლებელია.
სასამართლო ადგენს იმ ფაქტებს, რომლებზეც არის დამოკიდებული მოქალაქეთა და ორგანიზაციათა პირადი ან ქონებრივი უფლებების წარმოშობა, შეცვლა ან მოსპობა. კერძოდ, საქმეები:
განცხადება იურიდიული მნიშვნელობის მქონე ფაქტების დადგენის შესახებ შეტანილ უნდა იქნეს სასამართლოში განმცხადებლის საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით.
განცხადებაში უნდა აღინიშნოს, რა მიზნით სჭირდება განმცხადებელს ამ ფაქტის დადგენა, აგრეთვე, წარდგენილი უნდა იყოს მტკიცებულებები, რომლებიც ადასტურებს განმცხადებლის მიერ სათანადო საბუთების მიღების ან დაკარგული საბუთების აღდგენის შეუძლებლობას.
განცხადება შეიძლება დაიწეროს ან დაიბეჭდოს განმცხადებლის სურვილისამებრ და მას არ სჭირდება რაიმე განსაკუთრებული ფორმის შევსება.
ასეთ შემთხვევაში საჭიროა განცხადებასთან ერთად წარდგენილ იქნეს: დაბადების მოწმობა და მისი ქსეროასლი; საქართველოს მოქალაქის პასპორტი (პირადობის მოწმობა) და მისი ქსეროასლი; საბუთი, რომლის მონაცემებიც არ ემთხვევა პირის დაბადების მოწმობაში ან პასპორტში მითითებულ მონაცემებს; ასევე სათანადო ორგანოს (მაგ. სოციალური მომსახურების სააგენტოს, სამოქალაქო ან საჯარო რეესტრის) უარი საბუთში არსებული შეცდომის შესწორებაზე, სახელმწიფო ბაჟის გადახდის დამადასტურებელი ქვითარი, ზოგიერთ შემთხვევაში საჭიროა ქორწინების მოწმობის და მისი ქსეროასლის წარდგენა, ასევე მოწმეების დასახელება.
აღნიშნულ შემთხვევაში განცხადებასთან ერთად წარდგენილ უნდა იქნეს: მამკვიდრებლის გარდაცვალების მოწმობა და მისი ქსეროასლი; ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს მიერ გაცემული ცნობა სამკვიდრო ქონების ფაქტობრივად დაუფლების დადასტურების შესახებ. თუ განმცხადებელი ასეთ ცნობას ვერ წარადგენს, მაშინ მას შეუძლია წარადგინოს ქონების მართვის დამადასტურებელი ისეთი დოკუმენტები, როგორიცაა ამ ქონებაზე კომუნალური და სხვა სახის გადასახადის გადახდის ქვითრები და ა.შ. (მათი არარსებობის შემთხვევაში, მარტო მოწმეებითაც შეიძლება დადგინდეს ქონების ფაქტობრივი ფლობა ან მართვა), პირადობის მოწმობის ასლი, მამკვიდრებელთან არსებული ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი დოკუმენტები (დაბადების მოწმობა, ქორწინების მოწმობა და სხვ.), სახელმწიფო ბაჟის გადახდის დამადასტურებელი ქვითარი, ნოტარიუსის დადგენილება სანოტარო მოქმედების შესრულებაზე უარის თქმის შესახებ.
იურიდიული მნიშვნელობის მქონე ფაქტის დადგენისას სასამართლო იწვევს ამ საქმის განხილვით დაინტერესებულ პირებს (პირებს, ვის კანონიერ ინტერესებსაც ეხება საქმეზე მიღებული გადაწყვეტილება).
ვინაიდან იურიდიული მნიშვნელობის მქონე ფაქტის დადგენის შესახებ განცხადება განეკუთვნება მაგისტრატი სასამართლოს განსჯად საქმეს, გადასახდელი სახელმწიფო ბაჟი ნახევრდება და შეადგენს 25 ლარს.
სახელმწიფო ბაჟის გადახდისაგან პირი თავისუფლდება, თუ:
აღნიშნული გარემოებების დამადასტურებელი დოკუმენტები წარდგენილ უნდა იქნეს განცხადებასთან ერთად.
მოსამართლის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება იურიდიული ფაქტის დადგენაზე უარის თქმის შესახებ შეიძლება გასაჩივრდეს სააპელაციო წესით 14 დღის ვადაში, ხოლო სასამართლოს შესაბამისი მოხელის (მაგისტრი) მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილება შეიძლება გასაჩივრდეს იმავე სასამართლოში საჩივრის შეტანის გზით, მხარისათვის დასაბუთებული გადაწყვეტილების ჩაბარებიდან 10 დღის ვადაში.
სასამართლოს გადაწყვეტილება იურიდიული მნიშვნელობის მქონე ფაქტის დადგენის შესახებ წარდგენილი უნდა იქნეს შესაბამის ორგანოში (ნოტარიუსთან, საჯარო რეესტრში და სხვ.), იმის მიხედვით, თუ რა სახის იურიდიული მნიშვნელობის ფაქტის დადგენა დაედო საფუძვლად ამ გადაწყვეტილებას.

Cases on establishing juridical facts are reviewed by the court or appropriate servant at the court.
The court shall determine whether or not fact can be deemed juridical only when it is impossible to otherwise obtain documents confirming these facts or restore lost documents in any other manner.
The court establishes those facts which have no effect on generating, changing or eliminating property rights of citizens or organizations. More specifically, the court reviews cases to establish:
An application should be submitted to the court based on the applicant’s place of residence.
The application should provide explanation as to what the applicant need to establish the fact for. In addition, evidence confirming the failure of the applicant to obtain or restore lost documents otherwise should be enclosed within the application.
The application shall be submitted in a written or typed form at the applicant’s choice and there is no specific form to fill out.
In such cases the following documents should be enclosed within the application: a birth certificate and its photocopy, a passport of the citizen of Georgia (an identification document) and its photocopy, a document containing personal data of the applicant different from those in the birth certificate or passport; also, a refusal of an appropriate body or agency (for instance, Social Service Agency, Civic or Public Registry) to correct the mistakes in the document, a receipt of the payment of the due. In some instances, a marriage certificate and its photocopy, and names of witnesses may also be required.
In such cases the following documents should be enclosed within the application: a death certificate of the descent and its photocopy; a certificate issued by the local government body confirming the effective ownership of inherited property. If the applicant fails to produce such a certificate, she or he should present the following documents as a proof that the property is managed by him/her: utility payment and other receipts (if such documents are not available only statements of witnesses will suffice), a photocopy of an identification document, documents confirming kinship with the descent (a birth certificate, a marriage certificate etc), a receipt of the payment of the due, a notary decree on the refusal to undertake a notary act.
While establishing the juridical fact, the court invites interested persons (persons whose legal interests will be affected by the decision to be made by the court).
As the establishment of the juridical fact falls under the category of cases under the competence of the Magistrate Court, the applicant is eligible to paying half of the court fee amounting to 25 GEL.
The applicant is exempt from paying the court fee if:
Documents supporting the above circumstances must be enclosed within the application.
A decision of the judge on denying the establishment of the juridical fact may be appealed within 14 days from the day such decision was mad, while a decision made by the authorized court servant (a magistrate) may be challenged by appealing to the same court within 10 days from handing over a decision with supporting justification to the party.
The decision of the court on establishing the juridical fact should be referred to the appropriate body or agency (notary, Public Registry etc) based on the nature of the juridical fact referred to in the decision.