აშშ ელჩი ბათუმის ბიუროს ესტუმრა
9 ნოემბერს, იურიდიული დახმარების სამსახურის ბათუმის ბიუროს ეწვივნენ ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში, მისი აღმატებულება კელი დეგნანი, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს USAID-კავკასიის დემოკრატიისა და მმართველობის ოფისის კანონის უზენაესობის პროექტის დირექტორი ლია კაპლანი, ამავე პროექტის მენეჯერი რუსუდან ტაბატაძე და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები.
საპატიო სტუმრებს პრეზენტაცია წარუდგინა სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორის პირველმა მოადგილე ნინო მელაძემ. პრეზენტაცია მოიცავდა იმ პროექტებს, რომელიც იურიდიული დახმარების სამსახურში აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს USAID მხარდაჭერით ხორციელდება. კონკრეტულ შედეგებზე, რომელიც აღნიშნული პროექტების საშუალებით იქნა მიღწეული ისაუბრეს სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორის მოადგილე სულხან გველესიანმა და ანალიტიკური სამსახურის უფროსმა დავით სიმონიამ.
ბათუმის იურიდიული დახმარების ბიუროს უფროსმა იამზე ზანდარაძემ სტუმრებს გააცნო რეგიონში არსებული მდგომარეობა მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის კუთხით, მიაწოდა სტატისტიკური მონაცემები ბიუროს მიერ ნაწარმოები საქმეებისა და უფასო სამართლებრივი დახმარებით მოსარგებლე ბენეფიციართა შესახებ.
ელჩმა კელი დეგნანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უაღრესად მნიშვნელოვანია იურიდიული დახმარების სამსახურისა და არასამთავრობო სექტორის აქტიური მონაწილეობა მართლმსაჯულების სისტემაში, ამერიკის შეერთებული შტატები კვლავ განაგრძობს საქართველოში უფასო სამართლებრივი დახმარების სისტემის გაძლიერებაში მნიშვნელოვანი წვლილის შეტანას და შემდგომი პროექტების მხარდაჭერას.

The US Ambassador visited the Batumi Bureau
November 9, the Legal Aid Service Batumi Bureau was visited by Ambassador of the United States to Georgia Her Excellency Kelly C. Degnan,  USAID Caucasus Democracy and Governance Rule of Law Project Director Leah  Kaplan, the Manager of the same project Rusudan Tabatadze and the representatives of the non-governmental sector.
Nino Meladze, First Deputy Director of LEPL Legal Aid Service made a presentation to the honored guests. The presentation included projects supported by the United States Agency for International Development (USAID) in the Legal Aid Service. Sulkhan Gvelesiani, Deputy Director of the LEPL Legal Aid Service, and Davit Simonia, Head of the Analytical Service spoke about the tangible results achieved through these projects.
Iamze Zandaradze, Head of the Batumi Legal Aid Bureau, briefly introduced the current situation in the region in terms of access to justice. She also provided statistics on the cases conducted by the Bureau and the beneficiaries receiving free legal aid.
Ambassador Kelly Degnan emphasized the importance of the active participation of the Legal Aid Service and the non-governmental sector in the justice system. Her Excellency pointed out that the United States continues to make a significant contribution to strengthening the free legal aid system in Georgia and supporting further projects.