მიმდინარეობს მოსახლეობის ინფორმირება საზოგადოებრივ ცენტრებში დანერგილი იურიდიული დახმარების შესახებ
2015 წლის 12 თებერვლიდან უფასო იურიდიული დახმარება წყალტუბოს რაიონის სოფელ გეგუთში გახდა ხელმისაწვდომი. სერვისის მიღება შესაძლებელია ადგილობრივ საზოგადოებრივ ცენტრში, სადაც, კვირაში ერთხელ, მოქალაქეებს იურიდიული დახმარების სამსახურის კონსულტანტი მიიღებს.
აღნიშნული სიახლის შესახებ გეგუთისა და მიმდებარე სოფლების მოსახლეობის ინფორმირების მიზნით, იურიდიული დახმარების სამსახურის ქუთაისის ბიუროს ადვოკატებმა საინფორმაციო შეხვედრები დაიწყეს. პირველი შეხვედრა, 5 მარტს, სოფელ ტყაჩირში გაიმართა.
ადგილობრივებს სერვისით სარგებლობის პირობები განემარტათ და ბუკლეტები დაურიგდათ. ამჟამად, გეგუთის საზოგადოებრივ ცენტრში უფასო იურიდიული კონსულტაციის მიღება ყოველ ხუთშაბათს არის შესაძლებელი. ამავდროულად, მოქალაქეებს შეუძლიათ ნებისმიერ დროს მიმართონ იურიდიული დახმარების სამსახურის ქუთაისის ბიუროს, სადაც, იურიდიულ კონსულტაციასთან ერთად, საადვოკატო სერვისსაც მიიღებენ.
საზოგადოებრივ ცენტრებში უფასო იურიდიული კონსულტაციის დანერგვა გათვალისწინებულია თანამშრომლობის მემორანდუმით, რომელიც იურიდიული დახმარების სამსახურმა და სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ გააფორმეს. გეგუთის გარდა, იურიდიული კონსულტაცია შორაპნისა და მეჯვრისხევის საზოგადოებრივ ცენტრებშია ხელმისაწვდომი.

From February 12, 2015, free legal aid service became available in Geguti village, Tskhaltubo district. The service is accessible in local public center where the LAS consultant will receive citizens once in a week.
In order to inform population of Geguti and nearby villages about this novel, the LAS Kutaisi bureau lawyers started to carry out information meetings. The first meeting was held in Tkhachiri, on March 5.
The local population got introduced with criteria necessary for rendering the service and received brochures too. Currently, free legal consultation is available every Thursday in Geguti public center. Moreover, the citizens can apply to the LAS Kutaisi bureau any time, where together with legal consultation, they will receive advocacy service.
Currently, public services operate in 17 villages of Georgia under Public Service Development Agency.
Implementation of free legal consultation is envisaged by the memorandum of cooperation which was concluded between Legal Aid Service and Public Service Development Agency. Besides Geguti, legal consultation is available in Shorapani and Mejvriskhevi public centers.
UNDP Georgia actively supports expansion of legal aid network and cooperation with public centers too.