საზოგადოებრივი ადვოკატის დახმარებით, ყაჩაღობასა და მკვლელობაში ბრალდებულები გამართლდნენ
იურიდიული დახმარების სამსახურის ფოთის ბიუროს ადვოკატის, დავით გოგუას, ძალისხმევით, ჯგუფურად ჩადენილ ყაჩაღობასა და მკლელობაში ბრალდებული ორი პირი სასამართლოს მიერ სრულად გამართლდა.
ორივე ბრალდებული მრავალი წლის მანძილზე, თავს არიდებდა სამართალდამცავ ორგანოებში გამოცხადებას და იმყოფებოდა მიმალვაში. სავალდებულო დაცვის ფარგლებში, მათ იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატი დაენიშნათ.
დათო ნ.–ს ბრალი ედებოდა 1993 წელს, დაუდგენელ პირებთან ერთად, ჩადენილ ყაჩაღობაში და სასჯელის სახით 6–დან 15 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებოდა. ზვიად მ.–სთვის წარდგენილი ბრალდების თანახმად კი, მან, 2003 წელს, ორ თანამზრახველთან ერთად, ჩაიდინა ყაჩაღობა, რა დროსაც, დაზარალებულს სასიკვდილო ჭრილობა მიაყენა. ზვიად მ.–ს 10–დან 20 წლამდე ვადით თავისუფლებს აღკვეთა ემუქრებოდა.
ორივე საქმე გამოირჩეოდა ბრალდებულთა მამხილებელი მტკიცებულებების სისუსტით. სასამართლო სხდომაზე, დაცვის მხარემ სასამართლოს ყურადღება გაამახვილა იმ გარემოებაზე, რომ ბრალდების მოწმეთა ჩვენებები არ იყო თანმიმდევრული, შეიცავდა ურთიერთაწინააღმდეგო და ურთიერთგამომრიცხავ განმარტებებს. არ არსებობდა არც ერთი პირდაპირი მტკიცებულება, რომელიც საზოგადოებრივი ადვოკატის დაცვის ქვეშ მყოფთა ბრალეულობას დაადასტურებდა. შესაბამისად, ადვოკატმა დავით გოგუამ დათო ნ.–ის და ზვიად მ.–ის გამართლება მოითხოვა.
საბოლოოდ, ორივე სისხლის სამართლის საქმის განხილვა დაცვის მხარის გამარჯვებით დასრულდა და სასამართლომ დათო ნ.–სა და ზვიად მ.–ის მიმართ გამამართლებელი განაჩენები დაადგინა.

With effort of the LAS Poti Bureau lawyer, Davit Gogua, two persons accused of committing robbery and murder in groups were fully acquitted by the court.
The both defendants had been avoiding appearance at the law enforcement bodies for many years and hided. In the frames of the compulsory defense, they were appointed the attorney of Legal Aid Service.
Dato N. was accused of committing robbery together with some unidentified people in 1993 and faced from 6 to 15 years of restriction of liberty. According to the presented charge, Zviad M. together with 2 accomplices, committed robbery in 2003 and inflicted fatal injury to the victim. Zviad M. faced from 10 to 20 years of restriction of liberty.
Both cases lacked evidences against the defendants. At the trial, the defense party paid attention of the court to the fact that the testimonies of witnesses were not consecutive and involved conflicting explanations. There was not any direct evidence proving the guilt of the persons being under defense of the public lawyer. Accordingly, the lawyer, Davit Gogua demanded acquittal for Dato N. and Zviad M.
Finally, the trial of the both case ended up with victory of the defense party and the court rendered a verdict of acquittal for Dato N. and Zviad M.