ნინოწმინდაში გაიმართა შეხვედრა ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე
იურიდიული დახმარების სამსახურის სამცხე–ჯავახეთის ბიუროს ადვოკატმა დავით თელიაშვილმა და ახალქალაქის იურიდიული დახმარების საკონსულტაციო ცენტრის კონსულტანტმა ვასილ ბალახაძემ ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის გამგეობის თანამშრომლებთან და ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრა გამართეს. შეხვედრა საქართველოს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენლებთან ერთად განხორციელდა.
როგორ ცნობილია, იურიდიული დახმარების სამსახური არის გენდერული თანასწორობის, ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე მომუშავე უწყებათაშორისი კომისიის წევრი ორგანიზაცია. აღნიშნულმა კომისიამ შეიმუშავა 2018-2020 წლების საკომუნიკაციო სტრატეგია ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე, რომლის ფარგლებში სამი წლის განმავლობაში ქვეყნის მასშტაბით არაერთი მნიშვნელოვანი აქტივობა განხორციელდება.
ადვოკატმა დავით თელიაშვილმა ნინოწმინდელებს წარუდგინა პრეზენტაცია, რომელშიც ასახულია, თუ რა ითვლება ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობად, რა სამართლებრივი დაცვის გარანტიები არსებობს მსხვერპლისთვის და ვის უნდა მიმართოს მსხვერპლმა/სავარაუდო მსხვერპლმა, თუ ასეთი სახის ძალადობას აქვს ადგილი.
პრეზენტაციის შემდეგ გაიმართა დისკუსია. შეხვედრის მონაწილეებმა დასვეს კითხვები მათთვის საინტერესო საკითხებზე, რაზეც ახლაქალაქის იურიდიული დახმარების სამსახურის კონსულტანტის ვასილ ბალახაძისაგან ამომწურავი პასუხები მიიღეს. ადგილობრივი მოსახლეობის წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, რომ ბოლო დროს გაიზარდა მიმართვიანობა ოჯახში ძალადობის ფაქტებთან დაკავშირებით. ადრე ასეთი შემთხვევების დამალვა ხდებოდა. მსგავსი სახის შეხვედრები, აღნიშნულ თემებზე ხშირი საუბარი და მოსახლეობისთვის მეტი ინფორმაციის მიწოდება ხელს შეუწყობს ძალადობის ფაქტების გამოვლენას და შემდგომ რეაგირებას. შეხვედრის მონაწილეებს დაურიდგათ სპეციალური ბუკლეტები, სადაც აღნიშნულია, რომ ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლებს/სავარაუდო მსხვერპლებს, საკუთარი უფლებების დასაცავად, შეუძლიათ უფასოდ ისარგებლონ იურიდიული დახმარების სამსახურის როგორც პირადი, ასევე, სატელეფონო/ონლაინ კონსულტაციის სერვისებით (ცხელი ხაზი: 292 00 55, www.legalaid.ge, Skype:legalaid.ge, Facebook:legalaid.ge).
გარდა ამისა, დახმარების მისაღებად 24 საათის განმავლობაში შესაძლებელია დარეკვა სსიპ ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დაცვისა და დახმარების სახელმწიფო ფონდის ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა საკონსულტაციო ცხელი ხაზის ნომერზე: +995 32 116 006 ან 112; ცხელ ხაზზე დაკავშირება ნებისმიერი ქსელიდან უფასოა.

Meeting on Violence against Women and Domestic Violence Issues in Ninotsminda
The LAS Samtskhe-Javakheti Bureau lawyer Davit Teliashvili and the consultant of Akhalkalaki Consultation Center Vasil Balakhadze held meeting with the employees of Ninotsminda local self-administration bodies and the local population. The meeting was carried out with the participation of the representative from the State Minister’s Apparatus on Reconciliation and Civic Equality. It is worth to note that Legal Aid Service is a member organization of the inter-agency commission that works on gender equality, violence against women and domestic violence issues. The mentioned commission elaborated Communication Strategy 2918-2020 on Violence against Women and Domestic Violence which implies several important activities throughout the country in 3 years.
The lawyer Davit Teliashvili showed presentation to the Ninotsminda residents depicting what domestic violence and violence against women means, what are legal guarantees for the protection of victims and to who victim/alleged victim should apply in case of such violence. The presentation was followed by discussion. The meeting participants asked questions about issues they were interested in and received full answers from the LAS Akhalkalaki office consultant Vasil Balakhadze. The locals underlined that the number of applications of domestic violence cases has been increased recently. Earlier such cases were hidden.
Such meetings, frequent discussions and giving more information to the population will facilitate to reveal facts of violence and further respond to it.  The meeting participants received special brochures indicating that victims/alleged victims of violence against women and domestic violence can apply to Legal Aid Service to protect their rights via personal as well as telephone/online consultation services (hotline: 292 00 55; www.legalaid.ge; Skype: legalaid.ge, Facebook: legalaid.ge).
Moreover, in order to receive legal assistance, one can apply to the LEPL State Fund for Protection and Assistance of (Statutory) Victims of Human Trafficking 24-hour consultation hotline: +995 32 116 006 or 112; the call is free from all mobile networks.