ნიქოზში მობილური საკონსულტაციო ცენტრი ჩავიდა
2024 წლის 30 აგვისტოს,  სოფელ ზემო ნიქოზში, რომელიც ოკუპირებული ზონის მიმდებარე სოფელია, იურიდიული დახმარების სამსახურის მობილური საკონსულტაციო ცენტრის დახმარებით უფასო სამართლებრივი კონსულტაცია გაეწია ადგილობრივ მოსახლეობას.
აღსანიშნავია, რომ ამ დღეს ნიქოზში იმყოფებოდნენ გაეროს განვითარების  პროგრამის UNDP წარმომადგენლები. იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორის მოადგილემ, მიხეილ ხურციძემ გაეროს განვითარების პროგრამის ევროპისა და დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის რეგიონული ბიუროს ადმინისტრატორის თანაშემწის და რეგიონული დირექტორის მოადგილეს, ნიკ ჰარტმანს დეტალურად გააცნო მობილური საკონსულტაციო ცენტრის მუშაობის პრინციპი და შთამბეჭდავი სტატისტიკა, რომელიც ცენტრის ამუშავების ეფექტურობას განსაზღვრავს. შეხვედრებში ასევე მონაწილეობდნენ გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში დაგლას უები და მისი მოადგილე ნილს ქრისტენსენი.
გორის იურიდიული დახმარების ბიუროს კონსულტანტი ნინო მასურაშვილი ინდივიდუალურად  შეხვდა ყველა დაინტერესებულ პირს და მნიშვნელოვანი რჩევები მისცა.
აღსანიშნავია, რომ იურიდიული დახმარების სამსახურის "მობილური საკონსულტაციო ცენტრი"  მოეწყო და აღიჭურვა გაეროს განვითარების პროგრამის  UNDP და გერმანიის მთავრობის მხარდაჭერით. ცენტრის საშუალებით მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა უფასო სამართლებრივ დახმარებაზე  ხელმისაწვდომობა მუნიციპალური ცენტრებიდან შორს მცხოვრები მოსახლეობისთვის.

A mobile counseling center has arrived in Nikos
On August 30, 2024, in the village of Zemo Nikozi, adjacent to the occupied zone, free legal consultation was provided to the local population with the help of the Mobile Consulting  Center of the Legal Aid Service.
Notably, on this particular day,  at Nikozi there also were members of the United Nations Development Program (UNDP).
Mikheil Khurtsidze, Deputy Director of the Legal Aid  Service, introduced Nick Hartman, Assistant to the Administrator and Deputy Regional Director of the Regional Bureau of the United Nations Development Program for Europe and the Commonwealth of Independent States, in detail about the operation principle of the Mobile Consulting Center and the impressive statistics that determine its  efficacy.
The discussions were also attended by Douglas Webb, the permanent representative of the United Nations Development Program in Georgia, and Nils Christensen, his deputy. Consultant Nino Masurashvili of the Gori Legal Aid Bureau met with each interested party individually and provided them with crucial advice. It should be mentioned that the German government and the United Nations Development Program (UNDP) provided assistance in the organisation and equipment of the Legal Aid Service's Mobile Consulting Centre. For those residing far from urban centres, the Centre has greatly increased their access to free legal aid.