სტაჟიორებმა იმიტირებული სასამართლო პროცესი გამართეს
21 იანვარს, თბილისის საქალაქო სასამართლოში, იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის, შიდა ქართლისა და სამცხე-ჯავახეთის ბიუროების სტაჟიორებმა იმიტირებული სასამართლო პროცესი გამართეს, რითიც იურიდიული კლინიკის 4-თვიანი პროგრამა დაასრულეს.
სტაჟიორები, რომლებიც სხვადასხვა უნივერსიტეტის იურიდიულ ფაკულტეტებზე სწავლობენ, დაყოფილნი იყვნენ დაცვისა და ბრალდების მხარეების, ასევე – მოსამართლეთა გუნდებად. მათ განიხილეს სისხლის სამართლის საქმე, რომელიც განზრახ მკვლელობას ეხებოდა.
იმიტირებული პროცესის ფარგლებში, სტუდენტებმა წარმოაჩინეს სისხლის სამართლის საქმის წარმოების პრაქტიკული უნარ-ჩვევები, დოკუმენტებზე მუშაობის გამოცდილება და თეორიული ცოდნა. პროცესი ბრალდების მხარის (თბილისის ბიუროს სტაჟიორთა გუნდის) გამარჯვებით დასრულდა. იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორმა, მელიტონ ბენიძემ, სტუდენტებს სერთიფიკატები გადასცა და სტაჟირების წარმატებით დასრულება მიულოცა.
იმიტირებული სასამართლო პროცესი იურიდიული კლინიკის პროგრამის ერთ-ერთი კომპონენტია. ამის გარდა, იურიდიული კლინიკის პროგრამის მიხედვით, სტაჟიორები, იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატების ხელმძღვანელობით, რეალურ კლიენტებს ხვდებიან და კონკრეტულ სისხლის სამართლის საქმეებთან დაკავშირებით სხვადასხვა სამართლებრივ დოკუმენტებსაც ამზადებენ. მათ, ასევე, სასამართლოს, პროკურატურის, სასჯელაღსრულების დაწესებულებებისა და სხვა ორგანოებთან პროფესიული ურთიერთობის საშუალებაც ეძლევათ.
იურიდიული კლინიკის პროექტი უკვე მეცხრე წელია ხორციელდება და ხელს უწყობს სხვადასხვა უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტების პროფესიულ განვითარებას. დღეისათვის იურიდიული კლინიკები ფუნქციონირებს იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის, შიდა ქართლის, სამცხე-ჯავახეთის, იმერეთის-ქუთაისისა და აჭარის ბიუროებში.

On January 21, at Tbilisi City Court, a mock trial was held with participation of the LAS Tbilisi, Shida Kartli and Samtskhe-Javakheti Bureaus interns. This was the final stage of the 4-month internship program of law clinics.
The interns were divided in the defense party, the prosecution and the court. At the mock trial, they examined the case of premeditated murder committed in aggravated circumstances and demonstrated the practical skills of working on a criminal case, experience on working with legal documents and theoretical knowledge too. The team of Tbilisi Legal Aid Bureau interns (the prosecution) won the case. The director of the Service, Meliton Benidze awarded the interns with the certificates and congratulated them on the completion of the internship.
Mock trial is one of the components of the criminal legal aid program. Besides, according to the program, students who are under supervision of the LAS lawyers, meet with real clients and prepare various legal documents regarding certain criminal cases. They also have opportunity to deal with courts, prosecutor’s office, penitentiary institutions and other state bodies.
The internship program has been implemented for the 9th year now. Every year, up to 30 students of the law faculty of the higher educational institutions of Tbilisi and other regions successfully participate in it.