კასპის რაიონის აზერბაიჯანულენოვან სოფლებში გაიმართა შეხვედრები ოჯახში ძალადობის და ქალთა უფლებების საკითხებზე
სოფელ მიქელწყაროს შემდეგ, იურიდიული დახმარების სამსახურის შიდა ქართლის ბიუროს ადვოკატებმა საინფორმაციო შეხვედრები კასპის რაიონის კიდევ ორ აზერბაიჯანულენოვან სოფელში გამართეს: 1 ივნისს, შეხვედრა გაიმართა სოფელ აღაიანში, 6 ივნისს კი  –  სოფელ ფერმაში.
საინფორმაციო შეხვედრების ფარგლებში, საზოგადოებრივმა ადვოკატებმა ადგილობრივ მოსახლეობას ოჯახში ძალადობის მსხვეპლთა დაცვის საკითხები და ქალთა უფლებები გააცნეს. მოქალაქეებს ასევე განემარტათ უფასო იურიდიული დახმარებით სარგებლობის პირობები.

Meetings on family violence and women’s rights were held the villages with Azeri language population
After the village Mikeltskaro, the lawyers of Shida Kartli Bureau of Legal Aid Service held information meetings in two villages of Kaspi Municipality with Azeri language speaking population: on June 1, the meeting was held in the village Aghaiani, while on June 6, in the village Ferma.
In the course of the meeting, the Legal Aid lawyers informed local population on the issues of the protection of the rights of victims of domestic violence and women’s rights. The public was also informed about the terms and conditions of enjoyment of free Legal Aid.