საზოგადოებრივი ადვოკატის დახმარებით, დევნილმა ქალმა ქონებრივი დავა მოიგო
იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროს ადვოკატის, თეა ყაულაშვილის, ძალისხმევით,  აფხაზეთიდან დევნილმა ნინო ყ.–მ ყოფილ მეუღლესთან ქონებრივი დავა მოიგო.
დევნილმა ქალმა იურიდიული დახმარების სამსახურს მიმართა მას შემდეგ, რაც მისმა ყოფილმა მეუღლემ, ლაშა შ.–მ, განაცხადა პრეტენზია იმ ბინაზე, რომელიც ნინო ყ.–მ სახელმწიფოსგან როგორც იძულებით გადაადგილებულმა პირმა მიიღო. ლაშა შ.–ის მტკიცებით, ბინა შეძენილი იყო პრივატიზაციის ხელშეკრულებით, მეუღლეთა თანაცხოვრების პერიოდში; შესაბამისად, წარმოადგენდა თანასაკუთრებას და ყოფილ მეუღლეებს შორის თანაბრად უნდა გაყოფილიყო.
საზოგადოებრივი ადვოკატი, თეა ყაულაშვილი არ დაეთანხმა ლაშა შ.–ის მიერ წარმოდგენილ სარჩელს. მიუხედავად იმისა, რომ სადავო ქონება ნინო ყ.–ს სახელზე მხარეთა ქორწინების პერიოდში გაფორმდა, ადვოკატის განმარტებით, პრივატიზაციის ხელშეკრულება თავისი შინაარსით წარმოადგენდა ჩუქების ხელშეკრულებას, ვინაიდან სახელმწიფომ ნინო ყ.–ს, როგორც დევნილს, უძრავი ქონება აჩუქა (სიმბოლურ ფასად – 1 ლარად გადასცა). ჩუქებით მიღებული ქონება კი მხოლოდ მეუღლის ინდივიდუალურ საკუთრებას წარმოადგენდა, შესაბამისად, ლაშა შ.–ს სასარჩელო მოთხოვნა საფუძველს მოკლებული იყო.
შედეგად, თბილისის საქალაქო სასამართლომ სრულიად გაიზიარა ადვოკატ თეა ყაულაშვილის მოსაზრებები და არ დააკმაყოფილა მოსარჩელე ლაშა შ.–ს სასარჩელო მოთხოვნა.
აღსანიშნავია, რომ პრივატიზაციის ხელშეკრულების ამგვარი განმარტებით, სასამართლომ მიიღო უპრეცედენტო გადაწყვეტილება, რაც ამ საქმის შედეგებს კიდევ უფრო მნიშვნელოვანს ხდის.

With effort of the LAS Tbilisi Bureau lawyer, Thea Kaulashvili, Nino K. who was an IDP from Abkhazia, could win the property dispute with her ex-husband.
The IDP woman addressed Legal Aid Service after her ex-husband - Lasha Sh. had a claim on the apartment which Nino K. received from the government as an internally displaced person. As Lasha Sh. asserted, the apartment was purchased on the basis of the privatization agreement in the period they lived together. Accordingly, he was a co-owner of the property and it should be divided equally between the spouses.
The public lawyer, Thea Kaulashvili did not agree with the lawsuit presented by Lasha Sh.. Despite the fact that the property was registered in the name of Nino K. during the period they were married, the lawyer explained that the privatization agreement was more of the nature of a gift agreement because the state gave the property to Nino K. as she was an IDP. That means that the property received by the way of the gift agreement is in a full, individual possession of the receiver. This left the lawsuit of Lasha Sh. ungrounded.
Finally, Tbilisi City Court fully shared the position of the lawyer, Thea Kaulashvili and did not satisfy the lawsuit of Lasha Sh.
It is worth to mention that by interpretation of the privatization agreement in this way, the court made unprecedented decision which makes results of the case more significant.