საზოგადოებრივმა ადვოკატებმა იურიდიული დახმარების საბჭოში საკუთარი წარმომადგენელი აირჩიეს
დღეს, თბილისში, საზოგადოებრივმა ადვოკატებმა, იურიდიული დახმარების საბჭოში, 1 წლის ვადით, საკუთარი წარმომადგენელი აირჩიეს. ეს გახდა თბილისის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატი, ზაქრო გვიშიანი, რომელიც, საბჭოს დანარჩენ 8 წევრთან ერთად, მონაწილეობას მიიღებს იურიდიული დახმარების სამსახურის მართვასა და მონიტორინგში.
საბჭოს წევრის თითო კანდიდატურა იურიდიული დახმარების სამსახურის თერთმეტივე ბიურომ წარმოადგინა. კანდიდატებმა, რომლებიც, ფარული კენჭისყრით, ბიუროებში დასაქმებულმა ადვოკატებმა გამოავლინეს, კენჭი უყარეს ერთმანეთის პროგრამებს 1 წლის განმავლობაში საბჭოში განსახორციელებელ საქმიანობასთან დაკავშირებით. ზაქრო გვიშიანმა, 9 ხმით, 1-ის წინააღმდეგ, გაიმარჯვა.
იურიდიული დახმარების ბიუროები თავიანთ წარმომადგენელს იურიდიული დახმარების საბჭოში უკვე მესამედ ირჩევენ. 2014 წელს საზოგადოებრივმა ადვოკატებმა საბჭოს წევრად თბილისის ბიუროს ადვოკატი, დავით ბოჭორიშვილი, 2015 წელს კი – ქუთაისის ბიუროს ადვოკატი, ვალერი კვატნალიანი, აირჩიეს.
იურიდიული დახმარების საბჭო კოლეგიური ორგანოა, რომელიც შექმნილია 2014 წელს, იურიდიული დახმარების სამსახურის მართვის, ასევე სამსახურის დამოუკიდებლობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის მიზნით. მასში, იურიდიული დახმარების ბიუროების წარმომადგენლის გარდა, ადვოკატთა ასოციაციის კვოტით - 3 წევრი, ასევე იუსტიციის სამინისტროს, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს, სახალხო დამცველის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამეცნიერო სფეროს თითო წარმომადგენელი შედის.
საბჭოს წევრის უფლებამოსილების ვადაა 4 წელი, გარდა იმ წევრისა, რომელიც იმავდროულად იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატია.
იურიდიული დახმარების საბჭოს აკისრია ისეთი მნიშვნელოვანი ფუნქციები, როგორებიცაა: სამსახურის დირექტორის არჩევა, სამსახურის სტრატეგიის დამტკიცება და მის შესრულებაზე კონტროლი, გადაწყვეტილების მიღება იურიდიული დახმარების ოფისის გახსნისა და დახურვის თაობაზე, სამსახურის საშტატო ნუსხის, დებულებისა და საქმიანობის მარეგულირებელი სხვა აქტების დამტკიცება და სხვა.

Public Lawyers Elected Their Representative in Legal Aid Council
Today, in Tbilisi, public lawyers elected Zakro Gvishiani as their representative in Legal Aid Council for one year term. Together with the other 8 members of the Council, Mr. Gvishiani, who is a lawyer of the LAS Tbilisi Legal Aid Bureau, will take part in management and monitoring of Legal Aid Service.
All 11 bureaus of Legal Aid Service presented one candidate each for elections of the Council member. The candidates, who were selected through secret voting by the bureau lawyers, conducted voting of each other’s programs regarding activities to be carried out in the Council. Zakro Gvishiani could win with 9 votes against 1.
Legal aid bureaus have elected their representative in Legal Aid Council for the third time. In 2014, the public lawyers chose Davit Botchorishvili, the LAS Tbilisi Legal Aid Bureau lawyer, in 2015 – Valeri Kvantaliani, the LAS Imereti-Kutaisi Legal Aid Bureau lawyer.
Legal Aid Council is a collective body created in 2014. The Council consists of 9 members among which three persons are represented by the Bar Association and Public Defender’s Office. Moreover, among the members represented by the Public Defender’s Office, one person is from the apparatus of the Office, one – from the human rights NGO and one is a representative of the academic society. The Ministry of Justice and the High Council of Justice are represented by one member each. One person is elected by the LAS legal aid bureaus each year. The other members hold their position for a 4-year term.
Legal Aid Council has very important functions such as: election of the director of Legal Aid Service, approval of the strategy of the Service and monitoring of its fulfillment, approval of the Statute and other regulating documents of the Service, making decision on setting up or winding up offices of the Service, etc.