მოსამზადებელი სემინარი ლტოლვილთა სამართლის საკითხებში
დღეს, იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროს ადვოკატებისა და კონსულტანტებისთვის ჩატარდა მოსამზადებელი სემინარი ლტოლვილთა სამართლის საკითხებში.
საქართველოს გაეროს ასოციაციის ლტოლვილთა და მიგრაციის პროგრამის დირექტორმა, ალექსანდრე სვანიძემ, მონაწილეებს გააცნო ლტოლვილთა სამართლის ის საკითხები, რომელთა დაწვრილებითი განხვილვაც მოხდება 30 იანვრისთვის დაგეგმილ ტრენინგზე. საუბარი შეეხო ლტოლვილთა საკითხებზე არსებულ კანონმდებლობას და მისი იმპლემენტაციის ძირითად პრინციპებს.
იურიდიული დახმარების სამსახურს 2016 წლის 1 იანვრიდან დაევალა სასამართლოში წარმომადგენლობის გაწევა იმ უცხოელებისათვის, რომლებსაც საქართველოს ხელისუფლების შესაბამის ორგანოებთან აქვთ დავა თავშესაფრის ან ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭება–შეჭყვეტის საკითხებზე. ეს ვალდებულება საქართველომ ევროკავშირთან ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აიღო. გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატი და საქართველოს გაეროს ასოციაცია კი ხელს უწყობენ იურიდიული დახმარების სამსახურს ლტოლვილთა სამართალის საკითხებზე ადვოკატთა გადამზადებაში.

Preparatory Seminar on Refugee Law Issues
Today, the preparatory seminar was held on refugee law issues for lawyers and consultants of the LAS Tbilisi Bureau.
Aleksandre Svanidze, director of the UN Association of Georgia Refugee and Migration Program, introduced to the participants the refugee law issues that will be discussed in details at the training planned to be held on January 30. They touched upon the existing legislation on refugee issues and the main principles of its implementation.
From January 1, 2016, Legal Aid Service was charged to represent those foreigners in the court who have disputes with the Georgian government regarding granting asylum or the humanitarian status. Georgia undertook this commitment in the framework of the EU Visa Liberalization Action Plan.
The UN High Commissioner for Refugees and the UN Association of Georgia support Legal Aid Service to carry out trainings for the lawyers on the refugee law issues.