ადვოკატ თეა ყაულაშვილის დახმარებით, მარტოხელა დედამ დევნილთა სამინისტროს დავა მოუგო
იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროს ადვოკატის, თეა ყაულაშვილის, ძალისხმევით, მარტოხელა დედამ, ინგა გ.–მ, მოუგო დავა საქართველოს ოკუპირებული ტეროტიროებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს (დევნილთა სამინისტროს).
ინგა გ.–მ იურიდიული დახმარების სამსახურს მიმართა მას შემდეგ, რაც მას და მის არასრულწლოვან შვილებს – თათა და ალექსანდრე გ.–ებს დევნილთა სამინისტრომ იძულებით გადაადგილებული პირის სტატუსი ჩამოართვა (იმ მოტივით, რომ დევნილის სტატუსის მოპოვება მოხდა ყალბი საბუთებისა და ინფორმაციის წარდგენის საფუძველზე).
2015 წლამდე, ინგა გ., შვილებთან ერთად, რეგისტრირებული იყო როგორც აფხაზეთიდან დევნილი და ცხოვრობდა თბილისის ერთ–ერთი სკოლის შენობაში. იგი  იყო სოციალურად დაუცველი, მარტოხელა დედა. დევნილის სტატუსის ჩამორთმევით მთელი ოჯახი დადგა სახელმწიფოსგან გადაცემული თავშესაფრის დაკარგვის და ღია ცისქვეშ დარჩენის საფრთხის წინაშე. გარდა ამისა, ოჯახი კარგავდა პერსპექტივას, სახელმწიფოსგან მიეღო გრძელვადიანი საცხოვრებელი.
მოცემულ საქმეზე გაიმართა არაერთი სასამართლოს სხდომა, სადაც მოპასუხე – დენილთა სამინისტრო სადავოდ ხდიდა იმ გარემოებას, რომ ინგა გ.–ის მუდმივ საცხოვრებელ ადგილს წარმოადგენდა აფხაზეთი. სამინისტრო ამკტიცებდა, რომ ინგა გ.–ის აფხაზეთი არ დაუტოვებია საომარი მოქმედებების გამო, ვინაიდან იგი დაბადებული იყო 1977 წელს სამტრედიაში, სადაც რეგისტრირებული იყო კიდეც 2002 წლამდე და 1984–1994 წწ–ში სწავლობდა ამავე ქალაქის სკოლაში.
ადვოკატმა თეა ყაულაშვილმა სასამართლოში წარადგინა წერილობითი საპაექრო სიტყვა და შუამდგომლობები, ასევე – დააზუსტა სასარჩელო მოთხოვნა. მიუხედავად იმისა, რომ ინგა გ.–ს, თავისი პოზიციის დასადასტურებლად, არცერთი მოწმე არ ჰყავდა, სასამართლომ სრულად გაიზიარა ადვოკატ თეა ყაულაშვილის პოზიცია ინგა გ.–ის და მისი არასრულწლოვანი შვილების სასარჩელო მოთხოვნის დაკმაყოფილებასთან დაკავშირებით.
ადვოკატის პოზიცია ეყრდნობოდა შემდეგ არგუმენტებს: იმისათვის, რომ ამა თუ იმ ადამიანის მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი დადგინდეს, აუცილებელი არ არის ფაქტობრივი საცხოვრებელი ადგილის და რეგისტრაციის ადგილი ემთხვეოდეს ერთმანეს. ასევე, სადავო არ გამხდარა ინგა გ.–ის მამის – თეიმურაზ გ.–ის დევნილობის საკითხი, რაც იმას ნიშნავდა, რომ ინგა გ. აფხაზეთში საომარი მოქმედებების დაწყების დროს იყო არასრულწლოვანი და, სადაც არ უნდა ეცხოვრა და ესწავლა,  მას, მხოლოდ მამის დევნილობის გამო, ეკუთვნოდა დევნილის სტატუსი. აღსანიშნავი იყო ისიც, რომ სამინისტრომ ვერც ინგა გ.–ის მიერ წარდგენილი დოკუმენტების და ინფორმაციის სიყალბე დაადასტურა. არადა, სწორედ ეს გახდა მოსარჩელეს დევნილის სტატუსი საფუძველი.
საბოლოოდ, სასამართლომ დააკმაყოფილა ინგა გ.–ისა და მისი არასრულწლოვანი შვილების სასარჩელო მოთხოვნა, კერძოდ, ბათილად სცნო დევნილთა მინისტრის შესაბამისი ბრძანებები და მოპასუხეს დაავალა, გამოეცა ახალი სამართლებრივი აქტები –  ინგა გ.–ის და მისი არასრულწლოვანი შვილებისთვის დევნილის სტატუსის აღდგენის შესახებ.

With Assistance of the Lawyer Tea Kaulashvili, Single Mother Won Dispute with the Ministry
With effort of the LAS Tbilisi Bureau lawyer Tea Kaulashvili the single mother Inga G. won the dispute with the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia.
Inga M. addressed Legal Aid Service after the Ministry removed the status of an IDP from her and her minor children – Tata and Aleksandre G (for the reason that the statuses were obtained on the bases of false documentation and information).
Until 2015, Inga G. together with her children, was registered as an IDP from Abkhazia and lived in the building of one of Tbilisi schools. He was socially unprotected, single mother. Removal of the IDP status put the family before danger of losing their shelter. Besides, the family would lose the chance to receive long-term accommodation from the state.
Several trials were held on this case where the Ministry demonstrated their doubt regarding the fact that the permanent place of residence of Inga G. was Abkhazia. The Ministry argued that Inga G. had not left Abkhazia while the war hostilities. She was born in Samtredia in 1977 where she was registered till 2002 and during 1984-1994 she went to local school.
The lawyer Tea Kaulashvili presented the counter statement to the court and the motions; she also specified demand in the lawsuit. Despite having no witnesses to prove her position, the court fully shared the position of the lawyer Tea Kaulashvili and satisfied her demand.
The position of the lawyer was grounded on the arguments that: in order to establish the place of residence of a person, it is not necessary that place of living and place of registration coincide with each other. Moreover, there was no doubt regarding the fact that Teimuraz G., father of Inga G, was IDP which meant that while the war hostilities Inga G. was a minor and she would still gain the status of an IDP wherever she had lived or studied. The Ministry could not prove that the documents were forged and the information was false.
Finally, the court satisfied the lawsuit of Inga G. and her minor children. Namely, the court found void the related orders of the Ministry and obliged it to issues new legislative acts regarding restoration the status of an IDP for Inga G. and her minor children.