2018 წლის მაისში დასრულდა სასამართლო პროცესი დედოფლისწაყაროს რაიონის სოფელ ოზაანში 2014 წლის იანვარში მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით. სისხლის სამართლის საქმეში ბრალდებულ ქალბატონს, აღნიშნულ სოფლეში მცხოვრებ ც.ლ–ს, სავალდებულო წესით იცავდა კახეთის–სიღნაღის იურიდიული დახმარების ბიუროს უფორსი თამაზ გურაშვილი.
საბრალდებო დასკვნის მიხედვით, ც.ლ. 2014 წლის იანვარში მოქალაქე ნ.ა.–ს კუთვნილ ბინაში შევიდა მფლობელის ნების საწინააღმდეგოდ. ამით დაირღვა ბინის მფლობელის ხელშეუხებლობა, საქმე აღიძრა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 160–ე მუხლით (სანქცია: ჯარიმა ან გამასწორებელი სამუშაო ორწლამდე ვადით, შინაპატიმრობა ექვსი თვიდან ერთ წლამდე ან თავისუფლების აღკვეთა ორ წლამდე ვადით).
ბრალდების მხარის მტკიცებულებას წარმოადგენდა დაზარალებულის და მოწმეების დაკითხვის ოქმები. ასევე სხვა წერილობითი მტკიცებულებები.
საზოგადოებრივი ადვოკატი გაეცნო საქმის მასალების დეტალებს, რამდენჯერმე გაესაუბრა ბრალდებულ ც.ლ.–ს და ჩამოაყალიბა დაცვის განხორციელების სტრატეგია. დაცვის ქვეშ მყოფმა ადვოკატს განუცხადა, რომ იგი ნ. ა.–ს ბინაში არასოდეს ყოფილა ამ უკანასკნელის ნების საწინააღმდეგოდ.
გაიმართა რამდენმე სასამართლო სხდომა. საზოგადოებრივმა ადვოკატმა თამაზ გურაშვილმა ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ ბრალდების მხარის მიერ წარმოდგენილი მტკიცებულებებიდან ც. ლ.–ს ბრალეულობას არცერთი პირდაპირ არ ადასტურდებდა. სასამართლო პროცესზე ბრალდების მიერ მოწმის სახით დაკითხული ათი მოწმიდან ერთი დაზარალებული იყო და რვა პოლიციელი, რომელთაგან ვერცერთმა ვერ დაადასტურა ც. ლ.–ს უკანონოდ შესვლა ნ. ა–ს ბინაში. დაცვის მხარემ ასევე აღნიშნა, რომ შემთხვევის ადგილის დათვალიერებისას დარღვეული იქნა საქართველოს საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობა. პირველი ინსტანციის სასამართლომ ც.ლ–ს გამამტყუნებელი განაჩენი გამოიტანა.
2017 წლის მარტში საზოგადოებრივმა ადვოკატმა სააპელაციო საჩივრით მიმართა სიღნაღის რაიონულ სასამართლოს. საჩივარში მიუთითებდა, რომ სასამართლოს განაჩენი იყო უკანონო და დაუსაბუთებელი, არ იყო პირდაპირი მტკიცებულებები. შემთხვევის ადგილის დათვალიერებისას არსებითად დარღვეული იყო კანონის მოთხოვნა და არ შეიძლებოდა მისი მტკიცებულებად გამოყენება.
2018 წლის 18 მაისს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ, დააკმაყოფილა დაცვის მხარის სააპელაციო საჩივარი და მოქალაქე ც.ლ. გაამართლა.

The court trial regarding the incident which took place in Ozaani village, Dedoplistskaro district, in January, 2014, finished in May, 2018. The head of the LAS Kakheti-Sighnaghi Legal Aid Bureau – Tamaz Gurashvili defended interests of the accused woman – Ts.L. on the basis of the compulsory defense.
According to the prosecution, Ts.L. broke into the apartment of N.A. against will of the owner. The prosecution started on the basis of the article 160 of the Criminal Code of Georgia (envisaged punishment: fine or correctional work up to 2 years’ term, home arrest from 6 months to one year or restriction of liberty up to 2 years).
The evidence of the prosecution was minutes of questioning of victim and witnesses, as well as written evidences.
The public lawyer got introduced with case materials, talked with the accused Ts.L. and elaborated strategy of defense. The defendant told to the lawyer that he never had been at N.A.’s house without permission.
Several trials were held. The public lawyer, Tamaz Gurashvili, underlined the fact that evidences of the prosecution did not prove guilt of Ts.L. directly.  Out of the 10 witnesses who were questioned one was a victim and 8 were policemen. Neither of them could prove illegal entering of Ts.L. into N.A.’s apartment. The defense party also stated that while inspecting the crime scene it turned out that the provisions of the Criminal Procedure Code of Georgia had been violated. The first instance court found Ts.L. guilty.
In March, 2017, the public lawyer appealed the decision of Sighnaghi District Court to the Appellate Court. She indicated in the lawsuit that the decision was unlawful and ungrounded, there were no direct evidenced. The provisions of law had been violated while observing the crime scene and it was not right to use them as evidences.
On May 18, 2018, Tbilisi Appellate Court satisfied the appeal and found the citizen Ts.L. not guilty.