The Legal Aid Council has a new chairperson!
At a meeting of the Legal Aid Council on March 18, 2025, Ramaz Chinchaladze was elected  the Chairperson by the majority of the Council members.
With the Georgian Bar Association's quota, Ramaz Chinchaladze has been a member of the Legal Aid Council for a number of years. Numerous significant projects have been carried out in the Service in collaboration with him and other Council members.
Additionally, the Georgian Minister of Justice nominated Beka Dzamashvili, the Deputy Minister of Justice, as a member of the Council from among the Ministry of Justice's staff.
The Council's current members are Tornike Bakradze (Bar Association), Pavle Abaiadze (Bar Association), Irakli Gvaramadze (Public Defender's Office), Elene Ghudushauri (Public Defender's Office) and Giorgi Chakvetadze (Service Bureau).
We congratulations Mr. Ramaz and wish him success!