თხილნარის მოსახლეობა უფასო იურიდიული დახმარების სერვისებს გაეცნო
2018 წლის 4 სექტემბერს იურიდიული დახმარების სამსახურის აჭარის ბიუროს წარმომადგენლები ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ თხილნარის მოსახლეობას შეხვდნენ.
კონსულტანტმა ნინო შარაშიძემ და ადვოკატმა ნატო ირემაძემ სოფლის გამგებელსა და მოსახლეობას მიაწოდეს ამომწურვი ინფორმაცია იურიდიული დახმარების სამსახურის საქმიანობისა და ფუნქციების,  უფასო იურიდიული კონსულტაციის ყველასათვის ხელმისაწვდომობისა და იურიდიული დახმარების გაწევის ძირითადი და საგამონაკლისო კრიტერიუმების შესახებ.
შეხვედრის მთავარი მიზანი იყო მოსახლეობისთვის უფასო სამართლებრივი დახმარების სისტემის გაცნობა, ინფორმირება აქტუალურ საკითხებთან დაკავშირებით, როგორიცაა სასესხო ურთიერთობები (ბანკებთან, ლომბარდებთან და ა.შ); მემკვიდრეობასთან დაკავშირებული თემები – სამკვიდროს მიღების ვადები და პირობები, უძრავი ქონების დარეგისტრირება,  ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობისგან დაცვა, შემაკავებელი და დამცავი ორდერების მნიშვნელობა და გამოცემის წესი, ვადები, ძალადობის დროს მსხვერპლის (სავარაუდო მსხვერპლის) უფლებები, საოჯახო სამართალთან დაკავშირებული საკითხები, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მხარდაჭერის მიმღებად ცნობისა და მხარდამჭერის დანიშვნის წესი და პროცედურები, უფასო ადვოკატირების შესაძლებლობა და უამრავი სხვა საკითხი, რომელთა ცოდნა აუცილებელია მოსახლეობისათვის საკუთარი უფლებების დასაცავად.
შეხვედრის მიმდინარეობისას მოსახლეობის მხრიდან დასმული იქნა უამრავი კითხვა აღნიშნული სამართლებრივი თემებიდან გამომდინარე. რამდენიმე მათგანს გაეწია პირადი კონსულტაციაც. ბოლოს, თხილნარში მცხოვრებლებს დაურიგდათ იურიდიული დახმარების სამსახურის საინფორმაციო ბუკლეტები.

Population of Tkhilnari Got Introduced with Free Legal Aid Services
On September 4, 2018, representatives of the LAS Adjara Legal Aid Bureau met with the population of Tkhilnari village, Khelvachauri municipality.
The consultant Nino Sharashidze and the lawyer Nato Iremadze provided the local population with the detailed information about activities and functions of the Service, accessibility of free legal consultation for all and basic and exceptional criteria of rendering free legal assistance.
The main purpose of the meeting was to introduce the locals with the system of free legal assistance, to inform them about the actual issues such as loan agreement (with banks, pawnshops, etc.), inheritance issues, registration of immovable objects, protection from violence against women and domestic violence, restrictive and protective orders, rules and terms of issuing, rights of victim/alleged victim of violence, family law issues, rule and procedure for recognizing people with disabilities as beneficiaries of support, possibility of free advocacy service and other topics, which are necessary for the population to be aware in order to protect their rights.
The locals asked many legal questions during the meeting. Personal consultations were rendered to some of them too. In the end, the Tkhilnari locals received LAS information brochures.