ახალსოფლის სკოლაში სამართლებრივ თემებზე იმსჯელეს
2025 წლის 27 მაისს  ბათუმის იურიდიული დახმარების ბიუროს წარმომადგენლებმა: ნინო შარაშიძემ, გვანცა თურმანიძემ და ელზა ჩიქოვანმა განახორციელეს გასვლითი საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრა ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ახალსოფლის საჯარო სკოლის უფროსი კლასის მოსწავლეებთან.
ადვოკატებმა გააცნეს მოსწავლეებს იურიდიული დახმარების სამსახურის სერვისები, დახმარების კრიტერიუმები, სხვადასხვა პროგრამები.
შეხვედრის მთავარი მიზანი იყო მოზარდების სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლება, მათი ინფორმირება ბავშვთა უფლებებთან დაკავშირებულ საერთაშორისო და შიდასახელმწიფოებრივი კანონმდებლობით რეგულირებულ და განსაზღვრულ საკითხებზე, ბავშვთა უფლებებსა და ამ უფლებების დაცვის მექანიზმებზე, არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსიდან გამომდინარე საკითხებზე, უფლებებსა და ვალდებულებებზე, პასუხისმგებლობის ასაკსა და ზომებზე, დისკრიმინაციის, ბულინგის მნიშვნელობაზე და დაუშვებლობაზე, ძალადობის, მათ შორის,  ქალთა და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა უფლებებსა და მათი დაცვის სახელმწიფო მექანიზმებზე და საშუალებებზე, თანასწორუფლებიანობაზე, არასრულწლოვანთა საუკეთესო ინტერესებზე, მათი აზრის მოსმენისა და გაზიარების აუცილებლობაზე და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე.  ადვოკატებმა წარუდგინეს მოსწავლეებს ბავშვებზე მორგებული სარჩელისა და სასამართლოს უწყების ნიმუშები.
შეხვედრა გაგრძელდა კითხვა-პასუხის რეჟიმში და ბათუმის იურიდიული დახმარების ბიუროს წარმომადგენლებმა ამომწურავი ინფორმაცია გასცეს ყველა დასმულ კითხვასა და წამოჭრილ საკითხთან დაკავშირებით. უპასუხეს მასწავლებლების შეკითხვებსაც.

Legal topics discussed at Akhalsopeli school
On May 27, 2025, representatives of the Batumi Legal Aid Bureau: Nino Sharashidze, Gvantsa Turmanidze and Elza Chikovani held an informational meeting with senior students of Public school of the village of Akhalsopli,   Khelvachauri Municipality.
The lawyers introduced the students to the Legal Aid Service (LAS) current operations and services,  assistance criteria, and various ongoing programs.
The main goal of the meeting was to raise the legal awareness of adolescents, to inform them about issues related to children's rights ,  and mechanisms for protecting them, regulated and defined by international and domestic legislation,  issues arising from the Juvenile Justice Code, about rights and obligations, age and extent of responsibility, the importance and inadmissibility of discrimination, bullying, as well as the rights of victims of violence, including those of women abuse and domestic violence, and state mechanisms and means for their protection.  The discussion  also covered  the best interests of minors, the need to listen to their opinions and share them, equality, and other important concerns. Lawyers presented the students with samples of lawsuits and court orders tailored to children.
The meeting continued in a question-and-answer session, and representatives of the Batumi Legal Aid Bureau provided comprehensive information on all questions and issues raised. They also answered the teachers' questions.