2025 წლის 30 მაისს ბათუმის იურიდიული დახმარების ბიუროს წარმომადგენლებმა ნინო შარაშიძემ, გვანცა თურმანიძემ, თორნიკე ცივაძემ განახორციელეს გასვლითი საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრა ქობულეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზედა აჭყვას საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან და პედაგოგებთან.
ადვოკატებმა გააცნეს მოსწავლეებს იურიდიული დახმარების სამსახურის სერვისები, კრიტერიუმები, სხვადასხვა პროგრამები. შეხვედრის მთავარი მიზანი იყო მოზარდების სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლება, მათი ინფორმირება ბავშვთა უფლებებთან დაკავშირებულ საერთაშორისო და შიდასახელმწიფოებრივი კანონმდებლობით რეგულირებულ და განსაზღვრულ საკითხებზე, ბავშვთა უფლებებსა და ამ უფლებების დაცვის მექანიზმებზე, არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსიდან გამომდინარე საკითხებზე, უფლებებსა და ვალდებულებებზე, პასუხისმგებლობის ასაკსა და ზომებზე, დისკრიმინაციის, ბულინგის მნიშვნელობაზე და დაუშვებლობაზე, ძალადობის, მათ შორის, ქალთა და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა უფლებებსა და მათი დაცვის სახელმწიფო მექანიზმებზე და საშუალებებზე. თანასწორუფლებიანობაზე, არასრულწლოვანთა საუკეთესო ინტერესებზე, მათი აზრის მოსმენისა და გაზიარების აუცილებლობაზე, ზოგადი განათლების კოდექსით განსაზღვრულ და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე.
ადვოკატებმა წარუდგინეს მოსწავლეებს ბავშვებზე მორგებული სარჩელისა და სასამართლოს უწყების ნიმუშები, რამაც დიდი დაინტერესება გამოიწვია. შეხვედრა ატარებდა მაქსიმალურად საინფორმაციო ხასიათს, ძალიან ნაყოფიერი და ეფექტური უკუკავშირი მოდიოდა მოსწავლეებისგან, მათ შორის დაბალი კლასის მოსწავლეთაგან და მასწავლებლებისგან. შეხვედრა გაგრძელდა კითვა-პასუხის რეჟიმში,
ადვოკატთა სასიამოვნო ემოციები გამოიწვია მოსწავლეთა მრავალრიცხოვანმა კითხვებმა, რომელიც ეხებოდა ყველა სამართლებრივ საკითხს და განიხილებოდა კონკრეტული  მაგალითების საფუძველზე.  ბათუმის იურიდიული დახმარების ბიუროს წარმომადგენლებმა ამომწურავი ინფორმაცია გასცეს ყველა დასმულ კითხვასა და წამოჭრილ საკითხთან დაკავშირებით.

Lawyers visited the Upper Achkvi School
On May 30, 2025, representatives of the Batumi Legal Aid Bureau, Nino Sharashidze, Gvantsa Turmanidze, Tornike Tsivadze, held an informational outreach meeting with students and teachers of the village  of Zeda Achkva Public School, Kobuleti Municipality. The lawyers introduced the students to the Legal Aid Service (LAS)  offers, criteria, and various programs. The main goal of the meeting was to raise the legal awareness of adolescents, to inform them about issues regulated and defined by international and domestic legislation related to children's rights and mechanisms for protecting these rights, the   concerns arising from the Juvenile Justice Code, rights and obligations, age and extent of responsibility, importance and inadmissibility of discrimination and bullying.  They discussed the rights of victims of violence, including women abuse and domestic violence, and state mechanisms and means of their protection.  The lawyers   covered the issues like  equality, best interests of minors, the need to listen to minors and share their opinions, and other important issues defined by the General Education Code. Lawyers presented samples of lawsuits and court orders tailored to children, which aroused great interest   among  the audience. The meeting was as informative as it could be.
Very productive and effective feedback came from students, including lower-grade youngsters and teachers. The meeting continued in a question-and-answer mode, and the lawyers were pleasantly surprised by numerous questions from the students, which related to all legal issues and were supported by specific examples. Representatives of the Batumi Legal Aid Bureau provided comprehensive information on all questions and issues raised.