შეხვედრები ძალადობის საკითხებზე
გლობალური კამპანიის „ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობასთან დაკავშირებით“ იურიდიული დახმარების სამსახურის ქუთაისის ბიურომ რეგიონში რამდენიმე შეხვედრა გამართა.
28 ნოემბერს კულტურულ–ჰუმანიტარული ფონდი „სოხუმის“ ორგანიზებით შედგა მაგიდა თემაზე  – „ძალადობის პრევენცია და ძალადობის მსხვერპლთა დაცვა“.  შეხვედრაში მონაწილეობდნენ ფონდის წვერები, პარტნიორები და ბენეფიციარები, რომლებსაც იურიდიული დახმარების სამსახურის ქუთაისის ბიუროს თანამშრომლებმა ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდეს სამსახურის საქმიანობის  შესახებ,  როგორც ქალთა უფლებების, ასევე სხვა სერვისებთან დაკავშირებით.
მეორე დღეს კი სტუდენტურმა ორგანიზაცია ELSA Kutaisi-ის მოწვევით, ქუთაისის ბიუროს უფროსმა გელა სიორდიამ ჩაატარა საჯარო ლექცია თემაზე - „სასამართლოსადმი მიმართვიანობა და მოქალაქის როლი“. სტუდენტები დაინტერესდნენ  სასამართლოსათვის მიმართვის საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული პროცედურებით, ვადებით, სახელმწიფო ბაჟით და სხვა სამართლებრივი საკითხებით. გაიმართა დისკუსია, რომელშიც იურიდიული დახმარების სამსახურისა და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. აუდიტორია გაეცნო სტატისტიკურ მონაცემებს, თუ რამდენად აქტიურად იყენებენ მოქალაქეები საკუთარ უფლებას - სასამართლოს გზით დაიცვან ან აღიდგინონ უფლებები თუ თავისუფლებები,  რამდენად ხელმისაწვდომია მოქალაქეებისთვის სასამართლო და მასთან დაკავშირებული იურიდიული დახმარება.
5 დეკემბერს კი, კვლავ, ორგანიზაცია ELSA Kutaisi-სა და იურიდიული დახმარების სამსახურის იმერეთის ბიუროს თანამშრომლობით გაიმართულ შეხვედრაზე სტუდენტები მსჯავრდებულ ქალთა უფლებებითა და მათი დაცვის სამართლებრივი გარანტიებით დაინტერესდნენ – როგორია პენიტენციურ დაწესებულებებში მყოფ ქალთა საცხოვრებელი პირობები, პაემნების და შრომის უფლებები და ა.შ.
იურიდიული დახმარების სამსახურის იმერეთის ბიუროს უფროსმა გელა სიორდიამ ისაუბრა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებებზე, რომლებიც  არაადამიანურ მოპყრობასა და წამებასთან გათანაბრებულ თავისუფლების აღკვეთას შეეხებოდა.
ამავე დღეს გენდერული თანასწორობის საკითხებზე იმსჯელეს ქუთაისის სამედიცინო კოლეჯ „სიო“-ში გამართულ შეხვედრაზე. აუდიტორიის უმეტესობა ქალთა სქესის წარმომადგენლები იყვნენ და, შესაბამისად, დიდი იყო ინტერესი, საქართველოს და საერთაშორისო კანონმდებლობით განსაზღვრული, ქალთა უფლებების მიმართ. კოლეჯის სტუდენტებმა და მასწავლებლებმა მიიღეს ინფორმაცია იურიდიული დახმარების სამსახურის სერვისების, სატელეფონო ცხელი ხაზის და სხვა უფასო იურიდიული კონსულტაციის მისაღები  საშუალებების შესახებ.

Meeting Dedicated to Violence Issues
As a part of the global campaign “Violence against Women and Domestic Violence”, the LAS Kutaisi Bureau held some meetings in the region.
On November 28, the cultural-humanitarian fund “Sokhumi” organized the roundtable on “Prevention of Violence and Protection of Victims of Violence”. The Fund members, partners and beneficiaries took part in the meeting. The LAS Kutaisi Bureau lawyers informed the attendees about the work of the Service with regard to rights of women and other issues.
The following day, the youth organization ELSA Tbilisi invited the head of the LAS Imereti-Kutaisi Bureau Gela Siordia delivered the lecture on “Overload of Courts and Role of a Citizen”. The students were interested in procedures envisaged by the Georgian legislation for applying to the court, as well as terms, deadlines, court fee and other legal issues. The discussion was held with the participation of the representatives from Legal Aid Service and the Georgian Young Lawyers Association. The audience got introduced with the statistical data showing the activity of the citizens in applying their right to protect and restore their rights and freedoms and accessibility of court and free legal aid for the citizens.
On December 5, again the ELSA Kutaisi and the LAS Imereti-Kutaisi Bureau lawyers held another meeting. The students had questions regarding the rights of the convicted women and the legal guarantees for the protection of their interests – conditions in the penitentiary institution, rights to visits and labors, etc.
The head of the LAS Imereti-Kutaisi Bureau, Gela Siordia talks about the decisions of the European Court of Human Rights regarding inhumane treatment and torture.
That day, the LAS employees participated in the meeting carried out in the Kutaisi medical college “Sio”. The majority of the attendees were women and accordingly the main topic of the meeting was rights of women. The college students and teachers received information about the LAS services, hotline and other mechanisms for legal consultation.