ქუთაისის ბიურომ სტუდენტებისთვის საჯარო ლექცია ჩაატარა
2025 წლის 10 ივნისს, სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურის ქუთაისის იურიდიული დახმარების ბიუროს ორგანიზებით, სსიპ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში ჩატარდა საჯარო ლექცია თემით: „მედიაცია ბიზნესისთვის“. საჯარო ლექციას უძღვებოდა სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურის ქუთაისის იურიდიული დახმარების ბიუროს უფროსი ესმა ნორაკია და ამავე ბიუროს ადვოკატი, მედიატორი სოფიო ყუბანეიშვილი.
საჯარო ლექციას ესწრებოდნენ როგორც სსიპ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტები, აგრეთვე სსიპ აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და შპს ევროპის ცენტრალური უნივერსიტეტის სტუდენტები. საჯარო ლექციაზე განხილულ იქნა მედიაციის არსი, მედიაციის ინსტიტუტის უპირატესობები, მედიატორის არჩევა/დანიშვნის, სამედიაციო პროცესის მიმდინარეობის, მედიაციაში მხარეთა და მედიატორის როლის შესახებ საკითხები, ყურადღება გამახვილდა ბიზნეს სექტორისთვის მედიაციის ეფექტურობაზე დავის გადაწყვეტის სხვა საშუალებებთან მიმართებაში, ასევე მედიაციაში ადვოკატის როლსა და იურიდიული დახმარების სამსახურის მანდატზე.

On June 10, 2025, the LEPL Kutaisi International University, hosted a public lecture organized by the Kutaisi Legal Aid Bureau of the LEPL Legal Aid Service (LAS).
Esma Norakia, the Head of the Legal Aid Service Kutaisi Legal Aid Bureau, and Sofio Kubaneishvili, a lawyer and mediator in the same bureau, led the discussion.
Students from three universities: LEPL Kutaisi International University, of the LEPL Akaki Tsereteli State University and the Central European University LLC. attended the event. The public lecture discussed the essence of mediation, the advantages and benefits of the institution, the selection/appointment of a mediator, the course of the mediation process, the roles of the parties and the mediator, and focused on the effectiveness of mediation for the business sector in relation to other dispute resolution methods. Last but not least the discussion centered around the role of a lawyer in mediation and the Legal Aid Service (LAS) mandate.