სოციალურად დაუცველ ჯ.ა-ს ბრალი ედებოდა განსაკუთრებით მძიმე კატეგორიის დანაშაულის ჩადენაში, სსკ-ის 108-ე მუხლით (განზრახ მკვლელობა). ვინაიდან საქმე იყო ნაფიც მსაჯულთა განსჯადი, საქმეში ჩაერთო სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურის-რუსთავის ბიუროს საზოგადოებრივი ადვოკატი-ნიკა გუჯაბიძე, რომელმაც გაარკვია, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფი ჯ.ა. ცხოვრობდა ქ.რუსთავში ნაქირავებ ოთახში, დედასთან და მეუღლესთან ერთად, 9 კვადრატული მეტრი ფართის ბინაში. ოჯახი იყო სოციალურად დაუცველთა ერთიან ბაზაში რეგისტრირებული და საკვებს სასადილოდან იღებდა.
საქმის მასალების გაცნობის და ბენეფიციართან კომუნიკაციის შემდგომ ადვოკატისთვის ცნობილი გახდა, რომ ჯ.ა-ს არ ჩაუდენია მისი მეგობრის - ი.გ.-ს მკვლელობა და ვინაიდან ის წარსულში რამდენჯერმე იყო ნასამართლევი, აბრალებდნენ, რომ მოკლა მისი საუკეთესო მეგობარი, ამასთანავე გამოძიების ინფორმაციით ი.გ. ბოლოს ჯ.ა-ს სახლში ნ.ს-თან და ჯ.ა-თან ერთად იღებდა ალკოჰოლურ სასმელს. აღნიშნულს არც ჯ.ა. უარყოფდა და თავიდანვე მიაწოდა გამოძიებას ინფორმაცია, რასაც ფლობდა.
დაახლოებით 8 დღის შემდეგ. ი.გ. იპოვეს მოკლული გარდაბნის ტერიტორიაზე. გარდაბანთან კი ჯ.ა-ს შემხებლობა არ ჰქონია. მიუხედავად ამისა, პოლიციის მუშაკებმა ჯ.ა. დააკავეს ი.გ-ს განზრახ მკვლელობისთვის ბრალი წარუდგინეს. ოფიციალურად დაკავებამდე, პოლიციელებმა ჯ.ა. და მისი თანმხლები პირები ნ.ს, ს.ს, ვ.ს, ყოველგვარი საფუძვლის გარეშე, მათი ნების საწინააღმდეგოდ გადაიყვანეს პოლიციის განყოფილებაში, სადაც მათ დაახლოებით დღე-ნახევრის განმავლობაში გარესამყაროსთან კომუნიკაციის, საკვების ან წყლის მიღების შესაძლებლობა არ ჰქონდათ. პოლიციის მიზანს წარმოადგენდა ჯ.ა-გან აღიარებითი ჩვენების მიღება, ან ნ.ს.-თვის ხელის დადება და მკვლელობის დაბრალება, ვინაიდან საქმე ჰქონდათ გასახსნელი. ჯ.ა.-მ არ დაიბრალა ის დანაშაული, რაც მას არ ჩაუდენია და ამასთანავე არ დაადო სხვას ხელი, ვინაიდან არ შესწრებია ყოველივეს.
2024 წლის მაისში, საქმეში ჩაერთო სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურის აღმოსავლეთ საქართველოს განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა ბიუროს უფროსი სულხან კომახიძე, ხოლო მოგვიანებით, ადვოკატი მარიამ ტაბატაძე. საქმეზე დაცვის მხარის მხრიდან მოხდა არაერთი საგამოძიებო თუ საპროცესო მოქმედების ჩატარება, რომლითაც დადასტურდა, რომ 2024 წლის 20 და 21 აპრილს (მკვლელობის დღეს) ჯ.ა. იმყოფებოდა სახლში სასმლის ჭარბი მიღების გამო ის გაითიშა და მთელი ღამის განმავლობაში ეძინა.
იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატებმა საქმის გამოკვლევის და მოძიებული მტკიცებულებების საფუძველზე, ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო დაარწმუნეს, რომ ჯ.ა.-ს არ მოუკლავს მისი მეგობარი. ის მკვლელობის დღეს საერთოდ არ იმყოფებოდა იმ ადგილზე, სადაც დანაშაული მოხდა. დღეის მდგომარეობით სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში მიმდინარეობს გამოძიება ჯ.ა-ს და ნ.ს-ს მიმართ პოლიციელთა მუშაკების მხრიდან არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე, მაგრამ საბოლოო გადაწყვეტილება ჯერ მიღებული არ არის. 8 დღიანი განხილვის შემდეგ, 2024 წლის 1 ნოემბერს ჯ.ა. ნაფიც მსაჯულთა სასამართლომ ერთხმად, 12 ხმით 0-ის წინააღმდეგ უდანაშაულოდ ცნეს ი.გ-ს განზრახ მკვლელობის ჩადენაში. სსიპ იურიდიული დახმარების ადვოკატების მეშვეობით, კიდევ ერთი უდანაშაულო ადამიანი გამართლდა და 10-დან 15 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას გადაურჩა.
ვულოცავთ სულხან კომახიძეს, ნიკა გუჯაბიძეს და მარიამ ტაბატაძეს ამ მიღწევას და წარმატებას ვუსურვებთ შემდგომ საქმიანობაში.

The socially vulnerable J.A. was accused of committing a particularly serious crime under Article 108 of the Criminal Code (intentional murder). Since the case was to be tried by a jury, Nika Gujabidze, a public lawyer of the LEPL  Legal Aid Service(LAS), was  involved in the case.
He found out that his client, J.A., lived in a rented room in Rustavi with his mother and wife, in a 9 square meter apartment. The family was registered in the Unified Database of Socially Vulnerable Persons and received free food from the canteen. After reviewing the case materials and communicating with the beneficiary, the lawyer learned that J.A. did not commit the murder of his friend, I.G., and since he had been convicted several times in the past, he was accused of killing his best friend. In addition, according to the investigation, I.G. was last seen drinking alcohol at J.A.'s house with N.S. and J.A.
J.A. did not deny this either and from the very beginning provided the investigation with the information he possessed. Approximately 8 days later, I.G. was found murdered in the Gardabani area, and J.A. had no contact with Gardabani. Nevertheless, the police officers arrested J.A. and charged him with premeditated murder of I.G. Before officially detaining him, the police officers took J.A. and his companions N.S., S.S., V.S. to the police station against their will, without any grounds, where they were not allowed to communicate with the outside world, receive food or water for about a day and a half.
The goal of the police  was to get a confession from J.A., or to implicate N.S. and accuse him of murder, since they had a case to solve. J.A. did not implicate himself for a crime he did not commit, and at the same time, he did not implicate anyone else, since he did not witness anything. In May 2024, Sulkhan Komakhidze, the head of the Eastern Georgia Bureau of Particularly Important Cases of the Legal Aid Service, and later, lawyer Mariam Tabatadze, became involved in the case.
The defense conducted a number of investigative and procedural actions in the case, which proved that on April 20 and 21, 2024 (the day of the murder), J.A. was at home, passed out due to excessive drinking, and slept through the night. Based on the investigation of the case and the evidence found, the Legal Aid Service attorneys convinced the jury that J.A. did not kill his friend.
He was not at the scene of the crime on the day of the murder. As of today, the Special Investigation Service is investigating the mistreatment of  J.A. and N.S. by police officers, but a final decision has not yet been made. After 8 days of deliberation, on November 1, 2024, the jury unanimously, with 12 votes to 0, found J.A.  not guilty of premeditated murder.
With the help of the lawyers of the Legal Aid Legal Service, another innocent person was acquitted and escaped 10 to 15 years of imprisonment. We congratulate Sulkhan Komakhidze, Nika Gujabidze and Mariam Tabatadze on this achievement and wish them success in their future endeavors