სამცხე–ჯავახეთის ბიუროში დეკემბრის თვეში რამდენიმე ღონისძიება გაიმართა
საკომუნიკაციო კამპანიის მიმართულებით,  მიმდინარე წლის ნოემბერ–დეკემბერი დატვირთული იყო სამცხე–ჯავახეთის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატებისთვის. 1 დეკემბერს, ახალქალაქში ,,,ქალთა მიმართ და ოჯახური ძალადობის  წინააღმდეგ“ მიმდინარე  გლობალური კამპანიის ფარგლებში შედგა შეხვედრა ადგილობრივ მოსახლეობასთან. საზოგადოებრივმა ადვოკატებმა  დავით ზარიძემ, თინათინ დიაკონაშვილმა და ახალქალაქის საკონსულტაციო ცენტრის კონსულტანტმა ვასილ ბალახაძემ ადგილობრივებს მიაწოდეს ინფორმაცია იმის შესახებ,  თუ რა ითვლება ოჯახში ძალადობად, რა საკანონმდებლო ბაზა და რა საშუალებები არსებობს ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლისათვის. ასევე ნაჩვენები იქნა ფილმი სახელწოდებით „ხმა ამოიღე“, რომელიც ქალთა მიმართ ძალადობას ეხება.
3 დეკემბერს, ისევ ახალქალაქის მუნიციპალიტეტში, ეთნიკური სომხებით დასახლებულ სოფელ ბავრაში, სამცხე–ჯავახეთის იურიდიული დახმარების ბიუროს უფროსი დავით ზარიძე, ადვოკატი დავით თელიაშვილი და ახალქალაქის საკონსულტაციო ცენტრის კონსულტანტი ვასილ ბალახაძე  შეხვდნენ სოფლის მცხოვრებლებს და მათთვის საინტერესო სამართლებრივ კითხვებზე უპასუხეს. შეხვედრისას 21 მოქალაქეს გაეწია იურიდიული კონსულტაცია. კითხვები, ძირითადად,  საქართველოს მოქალაქეობის მოპოვებას, დაკარგვას და ორმაგი მოქალაქეობის მიღების წესებს, ბინადრობის უფლებას, მიწების რეგისტრაციის წესებს ეხებოდა. ბავრელებს დაურიგდათ  იურიდიული დახმარების სამსახურის მიერ სხვადასხვა  სამართლებრივ საკითხზე მომზადებული და სომხურ ენაზე შედგენილი საინფორმაციო ბუკლეტები. ბავრაში გაწეული სამართლებრივი კონსულაციები იყო მცირე ნაწილი იმ 150 000–ზე მეტი სამართლებრივი კონსულტაციებისა, რომელსაც იურიდული დამხარების სამსახური საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობასა და პარლამენტთან ერთად აღნიშნავს.
8 დეკემბერს,  ახალციხეში,  არასამთავრობო ორგანიზაცია „დემოკრატიულობის ჩართულობის ცენტრში“  გამართულ პრეს–კონფერენციაზე  სამცხე–ჯავახეთის ბიუროს უფროსმა დავით ზარიძემ ჟურნალისტებსა და მოწვეულ სტუმრებს გააცნო სამსახურის  10 წლიანი მუშაობის სტატისტიკა. მან ისაუბრა ევროკავშირის მხარდაჭერის როლზე იურიდიული დახმარების სამსახურის განვითარებასა  და წარმატებების მიღწევაში, ასევე, სამსახურის სერვისებსა და მათ ხელმისაწვდომობაზე. აღინიშნა, რომ  სამცხე–ჯავახეთის  იურიდიული დახმარების ბიუროს მიერ გაწეულია თითქმის 5000 კონსულტაცია და ბიუროს ადვოკატები 2500–ზე მეტ  საქმეში მონაწილეობდნენ.  შეხვედრას ესწრებოდნენ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების და მოსახლეობის (მათ შორის, ეროვნული უმცირესობების) წარმომადგენლები.

As a part of the communication campaign, the Samtskhe-Javakheti Legal Aid Bureau lawyers held several activities in November-December. On December 1, in Akhalkalaki, as a part of the global campaign on Violence against Women and Domestic Violence, they met with the local population. The public lawyers - Davit Zaridze, Tinatin Diakonashvili and the Akhalkalaki Consultation Center consultant – Vasil Balakhadze, informed the locals about what domestic violence is, existing legislation and mechanisms to fight against domestic violence. They also showed the audience the documentary “Raise Your Voice” dedicated to violence against women.
On December 3, in the Akhalkalaki Municipality, in Bavra village which is settled with the ethnic Armenians, the head of the Samtskhe-Javakheti Legal Aid Bureau – Davit Zaridze, the lawyer Davit Teliashvili and the Akhalkalaki Consultation Center consultant Vasil Balakhadze met with the locals of the village and answered to their legal questions. 21 citizens received the legal consultation. The questions were mainly related to gaining, losing citizenship; rules for receiving double citizenship, residence permission, land registration, etc. The locals of Bavra received brochures in the Armenian language containing information on various legal issues.
On December 8, in Akhaltsikhe, the press-conference was held in the office of the NGO Democracy Involvement Center where the head of the Samtskhe-Javakheti Bureau – Davit Zaridze introduced to the journalists and guests the 10-year statistics of the Service. He underlined the role of the European Union in supporting the development and successful functioning of Legal Aid Service, as well as in providing accessible legal services by the state organization. It was mentioned that the Samtskhe-Javakheti Legal Aid Bureau rendered almost 5000 consultations and the Bureau lawyers took part in more than 2500 cases. The meeting was attended by the representatives of the local non-governmental organizations and the local minority.