საზოგადოებრივი ადვოკატის დახმარებით, არასრულწლოვნის მიმართ აღკვეთის ღონისძიება გამოყენებული არ იქნა
იურიდიული დახმარების სამსახურის შიდა ქართლის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატის, მაია გრიგოლიშვილის დახმარებით, არასრულწლოვან ნინო ა.–ს მიმართ აღკვეთის ღონისძიება არ იქნა შეფარდებული.
საქმის მასალების მიხედვით, 2013 წლის 15 იანვარს, ქ. გორში მდებარე მცირე საოჯახო ტიპის ბავშვთა სახლში, არასრულწლოვანმა ნინო ა.–მ სცემა წინასწარი შეცნობით არასრულწლოვან მარიამ ი.–ს, რის შედეგადაც ამ უკანასკნელმა განიცადა ფიზიკური ტკივილი. ნინო ა., რომელიც ერთხელ უკვე განრიდებული იყო სისხლის სამართლის საქმეს, აღიარებდა ჩადენილ ქმედებას. ბრალდების მხარე არასრულწლოვანისათვის აღკვეთის ღონისძიების სახედ ითხოვდა მეთვალყურეობაში გადაცემას.
ბრალდებულის ადვოკატი, მაია გრიგოლიშვილი ეწინააღმდეგებოდა აღკვეთის ღონისძიების გამოყენებას, რადგან ეს იმოქმედებდა არასრულწლოვნის ფსიქოლოგიურ და ემოციურ განვითარებაზე. ადვოკატი თავის პოზიციას ამყარებდა შემდეგი გარემოებებით: ჩადენილი იყო ნაკლებად მსუბუქი კატეგორიის დანაშაული, ბრალდებული თავს ცნობდა დამნაშავედ, ხასიათდებოდა დადებითად, ბრალდებულიც და დაზარალებულიც იყვნენ მცირე საოჯახო ტიპის ბავშვთა სახლის აღსაზრდელები და კარგი ურთიერთობა ჰქონდათ ერთმანეთთან.
სასამართლომ განიხილა პროკურორის შუამდგომლობა, მოუსმინა პროცესის მონაწილეებს, გაანალიზა სისხლის სამართლის საქმის მასალები და შედეგად არ დააკმაყოფილა ბრალდების მხარის მოთხოვნა შუამდგომლობის გამოყენების თაობაზე.

With Assistance of Public Lawyer, the Minor Was Saved from Receiving Preventive Measure
With the help of the LAS Shida Kartli Legal Aid Bureau attorney, Maia Grigolishvili, a minor Nino A. was saved from receiving preventive measure.
According to the case materials, on January 15, 2013, in the Gori children’s home of a family type, Nino A. committed battery knowingly against minor Mariam I. which caused a physical pain to her. Nino A., who was already diverted from the criminal case earlier, confessed to the perpetrated action. The prosecution demanded giving her to supervision as a preventive measure.
The public attorney, Maia Grigolishvili opposed using a preventive measure, as it would have effects on the minor’s psychological and mental development. The attorney based her position on the following: the crime was minor, the defendant confessed she was guilty, others characterized her positively, the defendant and the victim both lived in the children’s home and were in a good relationship.
The court discussed the motion of the prosecutor, heard the both parties, analyzed the criminal case materials and as a result did not satisfy the demand of the prosecution regarding appointment of a preventive measure.