თბილისის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატი ირაკლი ესიავას 2015 წლის 12 აგვისტოს დაევალა მოქალაქე ს.ჯ.–ს ინტერესების დაცვა თბილისის საქალაქო სასამართლოში. მას ბრალი წარდგენილი ჰქონდა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223–ე პრიმა მუხლით (ქურდული სამყაროს წევრობა, კანონიერი ქურდობა).
ბრალდებული თავს არიდებდა სასამართლოში გამოცხადებას. სახელმწიფო ბრალდების დადგენილებაში აღნიშნული იყო, რომ ჯერ კიდევ 2009 წელს, მოქალაქე ს.ჯ.–ს ზუგდიდის რაიონულმა სასამართლომ სისხლის სამართლის კოდექსის რამდენიმე მუხლით ერთად წაუყენა ბრალი. საბოლოოო ჯამში მას 18 წლით თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებოდა. ბრალის ათვლა კი 2007 წლიდან დაიწყო.
საზოგადოებრივი ადვოკატმა ირაკლი ესიავამ, რომელიც აღნიშნულ საქმეში ბოლო ორი წლის განმავლობაში სავალდებულო დაცვის წესით იყო ჩართული, სასამართლოს წარუდგინა არგუმენტები, რომელიც ეჭვის ქვეშ აყენებდა ბრალდების მხარის მიერ წარმოდგენილ მტკიცებულებებს, მათ შორის, ფარულ აუდიო ჩანაწერებს.
საბოლოოდ, თბილისის საქალაქო სასამართლომ მოისმინა მოწმეთა ჩვენებები, განიხილა სისხლის სამართლის საქმის სხვა მასალები,  სრულად გაიზიარა ადვოკატის პოზიცია და  2017 წლის 3 ნოემბერს მოქალაქე ს. ჯ. უდანაშაულოდ ცნო წარდგენილ ბრალდებაში.

With Assistance of the Lawyer Irakli Esiava, Court Found the Defendant Not Guilty
On August 12, 2015, the LAS Tbilisi Legal Aid Bureau lawyer, Irakli Esiava was assigned to defend interests of the citizen S.J. at Tbilisi City Court. He was charged with the article 223 prima (membership of the criminal world, being a criminal authority).
The defendant avoided appearing at the court. According to the prosecution, in 2009, Zugdidi District Court charged the citizen S.J. with several counts of the Criminal Code. As a result, he faced 18 years of imprisonment.
The public lawyer, Irakli Esiava, presented the court his arguments and put under the doubt those evidences of the prosecution, including the secret audio records.
Finally, Tbilisi City Court heard testimonies of the witnesses, examined the other materials of the criminal law case and shared the position of the public attorney. On November 3, 2017, the citizen S.J. was found not guilty in the presented charge.