ადვოკატმა იოსებ ნატროშვილმა სააპელაციო სასამართლოში საქმე მოიგო
თბილისის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატი იოსებ ნატროშვილი გასულ წელს სავალდებულო წესით იცავადა მოქალაქე გ.გ–ს ინტერესებს, რომელსაც ბრალი წარდგენილი ჰქონდა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 273–ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით (მარიხუანის მოხმარება). 2017 წლის 22 ნოემბრის განაჩენით გ.გ.–ს სასჯელის სახედ და ზომად განესაზღვრა ჯარიმა 1500 ლარის ოდენობით. მასვე, "ნარკოტიკული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ" საქართველოს კანონის თანახმად გარკვეული ვადით ჩამოერთვა სხვადასხვა უფლება.
საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებული 2017 წლის 30 ნოემბერის გადაწყვეტილების საფუძველზე (კონსტიტუციის მე-16 მუხლის – „პიროვნების თავისუფალი განვითარების უფლების“ შეუსაბამობა სისხლის სამართლის კოდექსის 273-ე მუხლის სიტყვებთან – „ნარკოტიკული საშუალების ექიმის დანიშნულების გარეშე მოხმარება“), 2017 წლის 6 დეკემბერს, მსჯავრდებული გ.გ. დაუკავშირდა ადვოკატ იოსებ ნატროშვილს და თხოვა – მიემართა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატისთვის მისი განაჩენის გაუქმების მოთხოვნით.   მართლაც, ადვოკატმა შეადგინა შუამდგომლობა ახლად გამოვლენილი გარემოებათა გამო განაჩენის გადასინჯვის თაობაზე.
2018 წლის 5 იანვარს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატამ სრულად დააკმაყოფილა საზოგადოებრივი ადვოკატის შუამდგომლობა, რის საფუძველზეც გ. გ. გათავისუფლდა სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან, სასჯელისგან (ჯარიმა – 1500 ლარი) და აღუდგა "ნარკოტიკული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ" საქართველოს კანონის საფუძველზე ჩამორთმეული უფლებები.

Lawyer Ioseb Natroshvili Won the Case in the Appellate Court
The LAS Tbilisi Legal Aid Bureau lawyer Ioseb Natroshvili defended interests of citizen G.G. last year. He was accused of use of marihuana on the basis of the first part of article 273 prima of the Criminal Code of Georgia. On November 22, 2017, G.G. was sentenced a fine in the amount of 1500 GEL. Moreover, he was restricted some rights according to the Law of Georgia on Fight against Drug Crime.
As it is known, on November 30, 2017, the Constitutional Court of Georgia found the provision “without doctor’s prescription” of the article 273 of the Criminal Code of Georgia unconstitutional toward the article 16 of the Constitution of Georgia. So the convict asked the lawyer Ioseb Natroshvili to apply to Tbilisi Appellate Court with a motion to annul his verdict.
On January 5, 2018, the Criminal Law Chamber of Tbilisi Appellate Court fully satisfied the motion of the public attorney as a result of what G.G. was released from the criminal liability and the restriction on his rights was removed too.