ძალადობის საკითხებზე ახალგაზრდებთან შეხვედრა ჩატარდა
2023წლის 8 დეკემბერს, იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროს უფროსის მოადგილემ - ცირა გამცემლიძემ, კონსულტანტმა - თამარ სანიკიძემ და სპეციალისტმა - თინათინ უჩანეიშვილმა, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული გლობალური საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებში, შეხვედრა გამართეს კოლეჯში „მერმისი“.
შეხვედრის მიზანი იყო კოლეჯის სტუდენტებისა და პედაგოგების სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლება ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის მიმართულებით.
ადვოკატებმა შეკრებილ საზოგადოებას გააცნეს არსებული აქტუალური საკითხის სამართლებრივი ასპექტები, განუმარტეს თუ რა ითვლება ძალადობად და მიაწოდეს ინფორმაცია, თუ რა სანქციებს ითვალისწინებს კანონი ძალადობის შემთხვევაში. ასევე გააცნეს მსხვერპლთა უფლებები და მექანიზმები, რომელითაც შესაძლებელია მოსალოდნელი ძალადობის თავიდან აცილების მცდელობა ან მძიმე შედეგების შემცირება.
შეხვედრა ინტერაქტიულად მიმდინარეობდა. კოლეჯის წარმომადგენლებმა ასევე მიიღეს დაწვრილებითი ინფორმაცია იურიდიული დახმარების სამსახურის სერვისების შესახებ. დაინტერსებულ პირებს გაეწიათ ინდივიდუალური კონსულტაციები.
აღსანიშნავია, რომ იურიდიული დახმარების სამსახურისა და კოლეჯ „მერმისს“ შორის ორი წლის წინ გაფორმდა მემორანდუმი, რომლის ფარგლებში კვლავ ჩატარდება შეხვედრები იურისტებთან, კოლეჯის სტუდენტებისათვის საჭირო და აქტუალურ თემებთან დაკავშირებით.

A meeting was held with young people on issues of violence
As part of the global awareness campaign against women and domestic violence, Tsira Gamtsemlidze, the Deputy Head of the Legal Aid Service  (LAS) Tbilisi bureau, Tamar Sanikidze, a consultant, and Tinatin Uchaneishvili, a specialist, convened a meeting in the "Mermisi" college on December 8, 2023.
The meeting's  goal was to increase college students' and educators' legal awareness regarding women and domestic abuse.
The public was given an overview of the legal aspects  of the current issue by the lawyers, who also clarified what constitutes violence and the legal sanctions  for it. Additionally, they discussed victims' rights and methods for attempting to prevent or lessen projected violence and its severe   repercussions.
There was interaction during the meeting. In-depth details regarding legal aid services were also given to college representatives. One-on-one consultations were made available to interested parties.
It should be recalled  that the Legal Aid Service and "Mermisi" College signed a memorandum two years ago. As part of that agreement, the Legal Aid Service will regularly host discussions with attorneys on pertinent legal issues pertaining to college students.