შსს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის სამეგრელოსა და ზემო სვანეთის სამმართველოს მომართვის საფუძველზე, 2017 წლის მარტის თვიდან იურიდიული დახმარების სამსახურის სამეგრელო–ზუგდიდის ბიუროს ადვოკატი გვანცა შელია დაინიშნა მოქალაქე რ.ს–ს ინტერესების დამცველად. გამოძიება მიმდინარეობდა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 276–ე მუხლის პირველი ნაწილით (ტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოების ან ექსპლუატაციის წესის დარღვევა). აღნიშნული მუხლი ითვალისწინებს ჯარიმას ან თავისუფლების შეზღუდვას სამ წლამდე ვადით.
ბრალდების დადგენილებაში ეწერა, რომ 2016 წლის 11 ნოემბერს, ქალაქ ფოთში ლოლუასა და ჭანტურიას ქუჩების გადაკვეთაზე, საკუთარი, ,,ბმვ–ს“ მარკის ავტომობილით მოძრავმა რ.ს.–მ, საგზაო ნიშანს ყურადღება არ მიაქცია და გზაჯვარედინზე არ დაუთმო გზა მარჯვნიდან მომავალ სატრანსპორტო საშუალებას, შეუჩერებლივ შევიდა გზაჯვარედინზე და შეეჯახა მარჯვენა მხრიდან მოძრავ ზ. ბ.–ს მართვის ქვეშ მყოფ ,,ოპელ ვექტრა–ს“. აღნიშნულმა ავტოსაგზაო შემთხვევამ გამოიწვია ზ.ბ.– ს ჯანმრთელობის ნაკლებად მძიმე დაზიანება.
საზოგადოებრივი ადვოკატი გვანცა შელია საქმეში იმ დროს ჩაერთო, როცა რ.ს.–სთნ მიმდინარეობდა მოლაპარაკება საპროცესო შეთანხმებაზე. თუმცა სისხლის სამართლის საქმის მასალების გაცნობის შემდგომ, ადვოკატისთვის ნათელი გახდა, რომ რ. ს.-ს მიმართ წაყენებული ბრალდება საქმეში არსებული მტკიცებულებებით, უტყუარად არ დასტურდებოდა – მათ შორის, არც ავტოსატრანსპორტო მოძრაობის წესების დარღვევის ფაქტი. ასევე საეჭვო აღმოჩნდა დაზარალებული ზ.ბ.–ს დაზიანებები, რომელიც მას სავარაუდოდ ავტო საგზაო შემთხვევის შედეგად არ მიუღია.
ადვოკატის მიერ გაწეული სათანადო კონსულტაციის  შემდეგ, ბრალდებულმა რ.ს.–მ გამოიყენა მისთვის კანონით მინიჭებული უფლება და უარი განაცხადა საპროცესო შეთანხმებაზე. სასამართლო პროცესზე  დაზარალებულიც გამოკითხა. მან განმარტა, რომ ავტოსაგზაო შემთხვევა მოხდა მისი ბრალეულობით, რადგან სწორედ ის არ დაემორჩილა საგზაო ნიშანს „დაუთმე გზა,“ რომელიც გავლის უპირატესობას ანიჭებდა სწორედ ბრლადებულს. მისივე განმარტებით,  ამის შესახებ მან განუცხადა გამომძიებელს და სასამართლოს ისიც მოახსენა, რომ სხეულის დაზიანებები არა ავტოსაგზაო შემთხვევის დროს, არამედ  ავტოავარიამდე 10–15 დღით ადრე მიიღო, მაგრამ ფინანსური პრობლემების გამო  სამედიცინო დაწესებულებას ვერ მიაკითხა. მკურნალობდა ექიმბაშის მალამოებით. მან ასევე განაცხადა, რომ არ წაუკითხავს ჩვენება რომელიც გამომძიებელმა შეადგინა და ისე მოაწერა ხელი. საქმეში ჩართულმა ოფიციალურმა სამედიცინო ექსპერტმა ასევე შეუძლებლად მიიჩნია ზ.ბ–ს სხეული დაზიანებების სავარაუდო მიზეზის და ხანდაზმულობის დადგენა.
დაცვის მხარემ ასევე ყურადღება გაამახვილა ავტოტექნიკური ექსპერტის ჩვენებაზეც, რომელმაც განმარტა რომ ორივე ავტომანქანის მძღოლს ქონდა ვალდებულება გზა დაეთმოთ ერთმანეთისთვის. თუმცა ბრალი მხოლოდ რ.ს.–ს ჰქონდა წარდგენილი.  გარდა ამისა სასამართლო პროცესზე  დაკითხული მოწმეების ჩვენებები არ იყო თანმიმდევრული, ურთიერთავსებადი და ეჭვის გამომრიცხავი.
საბოლოო ჯამში,  2017 წლის 21 დეკემბერს, ზუგდიდის რაიონულ სასამართლოში გამართულ პროცესზე მოსამართლემ მთლიანად გაიზიარა საზოგადოებრივი ადვოკატის–გვანცა შელიას პოზიცია და გამოტანა ბრალდებულ  რ. ს. სრულად გამამართლებელი განაჩენი

On the basis of the application of the MIA Patrol Policy Department Samegrelo-Zemo Svaneti Unit, since March, 2017, the LAS Samegrelo-Zugdidi Bureau lawyer Gvantsa Shelia has been assigned to protect interests of the citizen R.S. The investigation was conducted under the first part of the article 276 of the Criminal Code of Georgia (violation of transport safety or maintenance rules). Committing this offense is punishable by imprisonment in the length up to 3 years.
According to the prosecution materials, on November 11, 2016, in Poti, at the crossroad of two streets, R.S. who was driving his own car, neglected the street light and did not let pass the car moving from the right, entered the crossroad and crushed into the car of Z.B. This car accident caused light damage to Z.B.’s health.
The public lawyer Gvantsa Shelia got involved in the case at the stage of plea bargaining with R.S. After the lawyer got introduced with the materials of the criminal law case, it became clear to her that R.S. could not be proved to be guilty according to the evidence existing in the case. The fact of violation of the traffic rule was doubtful itself. Moreover, the physical injuries of Z.B. were also suspicious.
After the lawyer rendered the consultation to the defendant, R.S. applied his right and refused to agree on a plea bargain. The victim was questioned at the trial too. He explained that the car accident was his fault as he did not pay attention to the road sign. According to him, he got physical injuries 10-15 days earlier the accident but did not apply for medical treatment because of the lack of finances. He also said that he had not read the statement which the investigation officer wrote and signed it.
The attorney underlined the testimony of the auto technical expertise which showed that both drivers had obligation to give way to each other but the blame was only presented to R.S.
Finally, on December 21, 2017, Zugdidi District Court judge fully shared the position of the public attorney - Gvantsa Shelia and found the defendant R.S. not guilty.