ეროვნებით აფხაზმა, ქართული ენის არმცოდნე ბენეფიციარმა სასამართლო დავა მოიგო
სამეგრელოს–ზუგდიდის იურიდიული დახმარების ბიუროს იურიდიული კონსულტაციის მიღებისა და სარჩელის  შედგენის მიზნით მიმართა მოქალაქე თ. ლ–მ, რომელიც მცირეწლოვანი ბავშვის მამაა, რეგისტრირებულია გუდაუთის რაიონში, ვერ ფლობს ქართულ ენას, არის ეროვნებით აფხაზი.  თ. ლ–მ 2009 წელს საქართველოს მთავრობას თავშესაფარი სთხოვა,  საქართველოს მოქალაქეობა მიიღო და ქალაქ ზუგდიდში დასახლდა.  ოჯახი უკიდურესად მძიმე სოციალურ–ეკონომიკურ პირობებშია და რეგისტრირებულია სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში.
2016 წლის სექტემბერში ლ.ბ. ზუგდიდში დააკავეს საქართველოს სისხლის სამართლებრივი კოდექსის მე–11 (პასუხისმგებლობა თანამდევი შედეგით კვალიფიცირებული განზრახი დანაშაულისათვის) და  137–ე მუხლის (გაუპატიურება) პირველი ნაწილით.
თუმცა იგი თავს უკანონო პატიმრად მიიჩნევდა და  ქუთაისის #2 პატიმრობისა და დახურული ტიპის დაწესებულებაში პროტესტის ნიშნად 16 დღე იშიმშილა.
ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს 2017 წლის 30 იანვრის განაჩენით, საქმეზე გონივრულ ეჭვმს მიღმა არსებულ, შეთანხმებულ მტკიცებულებათა ერთობლიობის არ არსებობის გამო, თ.ლ. წარდგენილ ბრალდებაში გამართლდა. მის ინტერესებს იცავდა ზუგდიდის ბიუროს ადვოკატი  მთვარისა ბიგვავა.
საპატიმროში, ძლიერი ფიზიკური და სულიერი განცდების პირობებში გატარებული თითქმის ხუთი თვის შემდეგ, სოციალურად დაუცველმა ბენეფიციარმა დახმარებისთვის ისევ მიმართა იურიდიული დახმარების სამსახურს. საზოგადოებრივმა ადვოკატმა ნათია ქვარცხავამ მას შეუდგინა ადმინისტრაციული სარჩელი – უკანონო დაკავების, სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობაში მიცემის, პატიმრობის უკანონოდ გამოყენების გამო  მორალური ზიანის, ათი ათასი  ლარის ანაზღაურების მოთხოვნით – მოპასუხე მხარეების: საქართველოს მთავარი პროკურატურის და ზუგდიდის რაიონული პროკურატურის მიმართ.
ზუგდიდის რაიონულმა სასამართლომ აღნიშნული სარჩელი ნაწილობრივ  დააკმაყოფილა  –  საქართველოს მთავარ პროკურატურას თ. ლ.–ს სასარგებლოდ 5000 ლარის გადახდა დაეკისრა.

Abkhaz Nationality Not Speaking the Georgian Language Won the Case
The citizen T.L. addressed the LAS Samegrelo-Zugdidi Legal Aid Bureau in order to receive consultation and help in drafting the lawsuit. L.M. who has infant, is registered in Gudauta district, does not speak the Georgian language and is Abkhaz nationality. In 2009, T.L. applied to the Government of Georgia for the asylum, received the Georgian citizenship and moved to live in Zugdidi. The family has very bad social-economic conditions and is registered in the unified database of the socially vulnerable families.
In September, 2016, L.B. was arrested in Zugdidi on the basis of the article 11 and the first part of article 137 of the Criminal Code of Georgia. However, he considered his detention unlawful and went on hunger strike for 16 days.
As of the Zugdidi District Court ruling dated January 30, 2017, T.L. was acquitted because there were no coordinated evidences in the case. The Bureau lawyer Mtvarisa Bigvava defended his interests.
After spending 5 months in prison under grave physical and emotional circumstance, the socially vulnerable beneficiary applied to Legal Aid Service again. This time, the public lawyer Natia Kvartskhava drafted administrative lawsuit for her where she demanded compensation in the amount of 10 thousand GEL for emotional damage, arbitrary detention, unlawful arrest.
Zugdidi District Court partially satisfied the lawsuit – Prosecutor’s Office of Georgia was obliged to pay 5000 GEL in favor of T.L.