იურიდიული დახმარების სამსახურის მნიშვნელოვან მიმართულებას წარმოადგენს ბენეფიციარების დახმარება საოჯახო დავებთან დაკავშირებულ საკითხებზე. საოჯახო ტიპის დავებს განეკუთვნება ისეთი საკითხები, რომლებიც უკავშირდება ოჯახს.
იურიდიული დახმარების სამსახური საკუთარი უფლებების დასაცავად ბენეფიციარებს სთავაზობს უფასო იურიდიულ კონსულტაციას. მათ შეუძლიათ ისარგებლონ როგორც პირადი ასევე სატელეფონო/ონლაინ კონსულტაციის სერვისებით. იურიდიული დახმარების სამსახური საოჯახო სამართლიდან გამომდინარე დავებზე უფასო საადვოკატო მომსახურებას ახორციელებს იმ შემთხვევაში, თუ პირი არის გადაახდისუუნარო და მისი საკითხი განეკუთვნება რთულ და მნიშვნელოვან საქმეთა კატეგორიას.
საოჯახო სამართლიდან გამომდინარე დავები საკმაოდ მრავალფეროვანია და ისინი მოიცავს შემდეგ საკითხებს:
• განქორწინება;
• ქორწინების ბათილად ცნობა;
• მეუღლეთა ქონების/თანასაკუთრების გაყოფა;
• ბავშვის საცხოვრებელი ადგილის განსაზღვრა და ალიმენტის დაკისრება;
• მეუღლეთა ურთიერთრჩენის ვალდებულება;
• ბავშვის მამობის დადგენა;
• მარტოხელა მშობლის სტატუსი;
• მშობლების უფლება-მოვალეობები შვილების მიმართ;
• სხვა საკითხები, რომელბიც უკავშირდება ოჯახს.
ქორწინების შეწყვეტის ერთ-ერთ საფუძველს წარმოადგენს განქორწინება. თუ მეუღლეებს შორის არსებობს დავა, მაშინ განქორწინება ხდება სასამართლო წესით, სხვა შემთხვევაში განქორწინებას ახდენს სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის ორგანო.
თუ აღმოჩნდება, რომ ქორწინება მიზნად არ ისახავდა ოჯახის შექმნას ან ქორწინების რეგისტრაცია მოხდა კანონის მოთხოვნათა დარღვევით, მაშინ სასამართლოს შეუძლია მოახდინოს ქორწინების ბათილად ცნობა.
განქორწინების დროს, თუ მეუღლეებს შორის არსებობს დავა ქონების თაობაზე, მაშინ სასამართლო ვალდებულია განიხილოს მეუღლეთა ქონების გაყოფის საკითხი. გაიყოფა ის ქონება, რომელიც წარმოადგენს მეუღლეთა საერთო საკუთრებას. საერთო საკუთრება არის ის ქონება, რაც მეუღლეთა მიერ შეძენილ იქნა ქორწინების პერიოდში.
თუ განქორწინების დროს მეუღლეებს შორის წარმოიშობა დავა შვილების საცხოვრებელი ადგილს განსაზღვრისა და მათ სარჩენად გადასახდელ სახსრების ოდენობაზე, სასამართლო მოვალეა დაადგინოს თუ რომელი შვილი რომელ მშობელთან დარჩება და რომელ მშობელს რა ოდენობით უნდა გადახდეს სარჩო (ალიმენტი).
მეუღლეები მოვალენი არიან არჩინონ ერთმანეთი, რაც გამოიხატება მატერიალურ დახმარებაში. კერძოდ, ერთი მეუღლე ვალდებულია არჩინოს მეორე მეუღლე თუ ეს უკანასკნელი არის შრომისუუნარო და საჭიროებს მატერიალურ დახმარებას; ასევე ქმარი მოვალეა არჩინოს ცოლი ორსულობის პერიოდში და ბავშვის დაბადებიდან 3 წლის განმავლობაში. თუ მეუღლე ნებაყოფლობით არ ასრულებს ამ ვალდებულებას, სასამართლო უფლებამოსილია დაავალოს მას აღნიშნულის განხორციელება.
ერთმანეთთან დაუქორწინებელი მშობლებისგან შვილის წარმოშობა დგინდება მშობელთა ერთობლივი განცხადებით და ბავშვის დაბადების დამადასტურებელი დოკუმენტით. მშობელთა ერთობლივი განცხადების არარსებობის ან მისი წარდგენის შეუძლებლობის შემთხვევაში ბავშვის მამობის დადგენა ხდება სასამართლო წესით ერთ-ერთი მშობლის, ბავშვის მეურვის (მზრუნველის) ან იმ პირის განცხადების საფუძველზე, რომლის კმაყოფაზედაც იმყოფება ბავშვი, აგრეთვე თვით ბავშვის განცხადებით მის მიერ სრულწლოვანების მიღწევის შემდეგ. ბავშვის მამობის დადგენის საკითხს სასამართლო წყვეტს ბიოლოგიური (გენეტიკური) ან ანთროპოლოგიური გამოკვლევის შედეგების (მტკიცებულებების) შესაბამისად.
მარტოხელა მშობელი არის პირი, რომელსაც გააჩნია მარტოხელა დედის ან მარტოხელა მამის სტატუსი. მარტოხელა დედა არის პირი, რომელსაც ჰყავს ქორწინების გარეშე დაბადებული 18 წლამდე ასაკის შვილი, თუ ბავშვის დაბადების აქტის ჩანაწერში არ არის შეტანილი ჩანაწერი ბავშვის მამის შესახებ, აგრეთვე პირი, რომელსაც ჰყავს შვილად აყვანილი 18 წლამდე ასაკის ბავშვი და რომელიც ბავშვის შვილად აყვანის მომენტში არ იმყოფებოდა რეგისტრირებულ ქორწინებაში. მარტოხელა მამა არის პირი, რომელსაც ჰყავს ქორწინების გარეშე დაბადებული 18 წლამდე ასაკის შვილი, თუ ბავშვის დაბადების აქტის ჩანაწერში არ არის შეტანილი ჩანაწერი ბავშვის დედის შესახებ, აგრეთვე პირი, რომელსაც ჰყავს შვილად აყვანილი 18 წლამდე ასაკის ბავშვი და რომელიც ბავშვის შვილად აყვანის მომენტში არ იმყოფებოდა რეგისტრირებულ ქორწინებაში. მარტოხელა მშობლის სტატუსის გაუქმების საფუძველია ამ სტატუსის მქონე პირის რეგისტრირებულ ქორწინებაში შესვლა ან შვილის (შვილად აყვანილი პირის) მიერ 18 წლის ასაკის მიღწევა, აგრეთვე საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული სხვა გარემოებები, რომლებიც გამორიცხავს მარტოხელა მშობლის სტატუსის ქონას.
შვილების მიმართ მშობლებს თანაბარი უფლება-მოვალეობები აქვთ. ბავშვს აქვს უფლება ცხოვრობდეს და იზრდებოდეს ოჯახში. მშობლები უფლებამოსილი და ვალდებული არიან, აღზარდონ საკუთარი შვილები, იზრუნონ მათი ფიზიკური, გონებრივი, სულიერი და სოციალური განვითარებისათვის, აღზარდონ ისინი საზოგადოების ღირსეულ წევრებად, მათი ინტერესების უპირატესი გათვალისწინებით. დაუშვებელია არასრულწლოვანი ბავშვის აღზრდისას მშობლის/კანონიერი წარმომადგენლის მიერ აღზრდის ისეთი მეთოდების გამოყენება, რომლებიც არასრულწლოვნის ფიზიკურ ან/და ფსიქიკურ ტანჯვას იწვევს. მშობლებს აქვთ ბავშვის რჩენის ვალდებულება, განსაზღვრონ, თუ ვისთან და სად უნდა იცხოვროს შვილმა, მშობლებს ევალებათ, დაიცვან საკუთარი არასრულწლოვანი შვილების უფლებები და ინტერესები. შვილების აღზრდის ყველა საკითხს მშობლები ურთიერთშეთანხმებით წყვეტენ.
საოჯახო სამართლის ხსენებულ საკითხებზე პირისათვის უფასო საადვოკატო მომსახურების (სასამართლოში წარმომადგენლობის) გაწევის შესახებ გადაწყვეტილება შეიძლება მიიღოს, როგორც იურიდიული დამხარების ბიურომ, ასევე, სასამართლომ მხარის შუამდგომლობის საფუძველზე დასაბუთებული განჩინებით.
იურიდიული დახმარების სამსახური საოჯახო სამართლის საქმეზე უფასო საადვოკატო მომსახურებას ახორციელებს, იმ შემთხვევაში თუ პირი არის გადაახდისუუნარო და მისი საკითხი განეკუთვნება რთულ და მნიშვნელოვან საქმეთა კატეგორიას.
პირისათვის უფასო საადვოკატო მომსახურების (სასამართლოში წარმომადგენლობის) გაწევის შესახებ გადაწყვეტილება შეიძლება მიიღოს, როგორც იურიდიული დამხარების ბიურომ, ასევე, სასამართლომ მხარის შუამდგომლობის საფუძველზე დასაბუთებული განჩინებით.

One of the important aspects of the Legal Aid Service is to support beneficiaries in family law matters. Family law matters include issues related to a family.
The Legal Aid Service offers free legal consultations in order to ensure protection of rights of beneficiaries. They are entitled to use person-to-person and telephone/online consultation services. Legal Aid Service provides legal assistance on family law disputes to an insolvent person whose case falls into the category of complex and important cases.
Family law disputes are diverse and include following issues:
One of the grounds for termination of marriage is divorce. In the case of dispute between the spouses a proceeding for divorce shall be carried out in a court, in other cases divorce is performed at the office of the registration of civil acts.
In case a marriage was made with no intent to create a family or the marriage was registered in violation of law it may be declared void by the court.
The court is obliged to decide on partition of a property in case of property dispute between the spouses during the divorce proceedings. Only the property owned in common by the spouses can be divided. Common property is a marital property acquired during the marriage.
If the spouses do not agree on the place of residence of the children and the expenses for their support, then the court shall determine which parent shall be awarded the custody of which child, as well as which parent shall be ordered to provide the child support (Alimony).
The spouses are obliged to provide material support to each other. In particular, one spouse is obliged to support another in case later is a disabled who is in need of material support; In addition, husband is obliged to support a wife during pregnancy and for a period of three years after the birth of a child. In case spouse fails to perform this obligation voluntarily a court may order performance of obligation of material support.
Filiation between a child and parents not married to each other shall be determined by joint application of the parents and birth certificate of a child. If the parents do not make a joint application or in case of failure to present joint application, then paternity may be established in a court proceeding on the application of one of the parents, the guardian (curator) of the child or the person who provides maintenance for the child, as well as on the application of the child himself or herself, having attained the age of majority. The court shall determine paternity according to the results of a biological (genetic) or anthropological tests conducted for determining the paternity of a child.
A single parent is a person having the status of single mother or single father. A single mother is a person who has a child under the age of 18 born out of wedlock, if no record of the father of the child has been entered into the birth certificate of a child as well as a person who has an adoptive child of under the age of 18 and who was not in registered marriage at the time of adopting a child. A single father is a person who has a child under the age of 18 born out of wedlock, if no record of the mother of the child has been entered into the birth certificate of a child as well as a person who has an adoptive child of under the age of 18 and who was not in registered marriage at the time of adopting the child. The grounds for revocation of single parent status are when a person who has this status enters into registered marriage or his/her child (adoptive child) reaches the age of 18 also other circumstances under the legislation of Georgia that rule out the possibility of having single parent status.
Parents shall have equal rights and duties with respect to their children. A child shall have the right to live and grow up in a family. Parents are entitled and obligated to raise their children, take care of their physical, mental, spiritual and social development, and bring them up as decent members of society, taking into account the best interests of the children.
Parents/legal representatives of minors must not use such child-rearing methods that may cause physical and/or mental suffering of minors. Parents shall have the duty to maintain their children, determine with whom and where their child should live. Parents are obligated to protect the rights and interests of their minor children. Parents shall decide all matters relating to the upbringing of children by mutual agreement.
The decision regarding the rendering of free legal aid (court representation) on the family law matters can be made by the legal aid bureau as well as court reasoned judgement based on the motion of a party.
The Legal Aid Service provides free legal assistance in family law matters if a person is insolvent and his/her matter falls into the category of complex and important cases.