გორის მიმდებარე სოფლებში იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომობა იზრდება
6 თებერვლიდან უფასო იურიდიული დახმარება გორის რაიონის სოფელ მეჯვრისხევში გახდა ხელმისაწვდომი. სერვისის მიღება შესაძლებელია ადგილობრივ საზოგადოებრივ ცენტრში, სადაც, კვირაში ერთხელ, მოქალაქეებს იურიდიული დახმარების სამსახურის კონსულტანტი მიიღებს.
აღნიშნული სიახლის შესახებ მეჯვრისხევის და მიმდებარე სოფლების მოსახლეობის ინფორმირების მიზნით, იურიდიული დახმარების სამსახურის შიდა ქართლის ბიუროს ადვოკატებმა საინფორმაციო შეხვედრები დაიწყეს. პირველი შეხვედრა, დღეს, სოფელ ზერტში გაიმართა.
ზერტელებს სერვისით სარგებლობის პირობები განემარტათ და ბუკლეტები დაურიგდათ. საწყის ეტაპზე, მეჯვრისხევის საზოგადოებრივ ცენტრში უფასო იურიდიული კონსულტაციის მიღება ყოველ პარასკევს იქნება შესაძლებელი. ამავდროულად, მოქალაქეებს შეუძლიათ ნებისმიერ დროს მიმართონ იურიდიული დახმარების სამსახურის გორის ბიუროს, სადაც, იურიდიულ კონსულტაციასთან ერთად, საადვოკატო სერვისსაც მიიღებენ.
დღეისათვის, საზოგადოებრივი ცენტრები საქართველოს 17 სოფელში მოქმედებს და მათ ფუნქციონირებას სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო უზრუნველყოფს.
საზოგადოებრივ ცენტრებში უფასო იურიდიული კონსულტაციის დანერგვა გათვალისწინებულია თანამშრომლობის მემორანდუმით, რომელიც იურიდიული დახმარების სამსახურმა და სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ გააფორმეს. უახლოეს პერიოდში, მეჯვრისხევის გარდა, უფასო იურიდიული კონსულტაცია შორაპნისა და გეგუთის საზოგადოებრივ ცენტრებში გახდება ხელმისაწვდომი.

Accessibility to Legal Aid Is Increasing in Villages of Gori
From February 6, free legal aid became accessible in Mejvriskhevi village, Gori District. The service is available in local public centers where one in a week, the LAS consultant will render consultation to citizens.
In order to inform the population of Mejvriskhevi and nearby villages about above-mentioned news, the LAS Shida Kartli bureau attorneys started to carry out informative meetings. The first meeting was held today, in Zerti village.
The residents of Zerti were explained the criteria for receiving the service and they received brochures too. At the starting stage, free legal consultation will be available in Mejvriskhevi public center, each Friday. Moreover, the citizens can address the LAS Gori bureau anytime, where they will receive advocacy service together with legal consultation.
Today, public centers function in 17 villages and their work are provided by Public Service Development Agency.
Implementation of free legal consultation in public centers is envisaged by memorandum of cooperation, which was concluded between Legal Aid Service and Public Service Development Agency. Besides Mejvriskhevi, free legal consultation will become available in Shorapani and Geguti public centers in the nearest future.