იურიდიული დახმარების პირველი მობილური საკონსულტაციო ცენტრი ამოქმედდა
18 ოქტომბერს, უფასო სამართლებრივ დახმარებაზე მოსახლეობის ხელმისაწვდომიბის გაზრდის მიზნით,  პირველად ამოქმედდა "იურიდიული დახმარების მობილური საკონსულტაციო ცენტრი".  პროექტი იურიდიული დახმარების სამსახურმა გერმანიისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით განახორციელდა.
"მობილური საკონსულტაციო ცენტრი" არის შესაბამისი ტექნიკით აღჭურვილი სპეციალური მიკროავტობუსი, სადაც შესაძლებელია ინდივიდუალური სამართლებრივი კონსულტაციის გაწევა კონფიდენციალურობის დაცვით, საჭირო შემთხვევაში მომზადდება სამართლებრივი დოკუმენტები. ცენტრი ეწვევა უმეტესად მაღალმთიან ან კონფლიქტით დაზარალებულ სოფლებს, სადაც იურიდიული დახმარების ბიუროები და საკონსულტაციო ცენტრები მოშორებით მდებარეობს.
მობილური იურიდიული დახმარების საკონსულტაციო ცენტრის გახსნას დაესწრნენ  გერმანიის ელჩი საქართველოში პეტერ ფიშერი, UNDP-ის მოქმედი ხელმძღვანელი საქართველოში ანნა ჩერნიშოვა და იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი დავით სიმონია. მათ იურიდიული დახმარების მიწოდების გზებზე და სამსახურის განვითარების პერსპექტივებზე ისაუბრეს.
„გერმანიისა და გაეროს განვითარების პროგრამის ხელშეწყობით, კიდევ უფრო გავაფართოვეთ ჩვენი სერვისები, რათა საქართველოს მოსახლეობას სრულყოფილად მოვემსახუროთ. ჩვენი მიზანია დაუცველი ადამიანების ხელშეწყობა და მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის გაზრდა, ჩვენი მომსახურება ბენეფიციარებისათვის უფასოა“, - განაცხადა დავით სიმონიამ, იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორმა.
„მობილური საკონსულტაციო ცენტრის მხარდაჭერით ხელს ვუწყობთ მოწყვლადი ჯგუფების იურიდიულ დახმარებას, რომელთაც ეს მომსახურება განსაკუთრებით სჭირდებათ, და სამართლიანი და ინკლუზიური საზოგადოების შექმნას“ - აღნიშნა პიტერ ფიშერმა, გერმანიის ელჩმა საქართველოში.
„მართლმსაჯულება ადამიანის ფუნდამენტური უფლებაა. ჩვენი ინიციატივა მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს იმის უზრუნველყოფაში, რომ საზოგადოების მოწყვლადმა და დაუცველმა ჯგუფებმა სრულყოფილად განახორციელონ თავისი უფლებები და მიიღონ ხარისხიანი იურიდიული მომსახურება“ - თქვა ანნა ჩერნიშოვამ, UNDP-ის მოქმედმა ხელმძღვანელმა საქართველოში.
ამავე დღეს მობილური საკონსულტაციო ცენტრმა პირველი გასვლა განახორციელა და სამართლებრივი დახმარება გაუწია კონფლიქტისპირა ზონის სოფელ ნიქოზის მოსახლეობას.
იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი დავით სიმონია შეხვდა ზემო და ქვემო ნიქოზის, ასევე ზემო და ქვემო ხვითის მოსახლეობას, გააცნო მათ იურიდიული დახმარების სამსახურის სერვისები და აუხსნა, თუ რა შესაძლებლობას იძლევა მობილური საკონსულტაციო ცენტრი. გორის იურიდიული დახმარების ბიუროს კონსულტანტმა ნინო მასურაშვილმა მობილურ საკონსულტაციო ცენტრში პირველი ბენეფიციარები მიიღო და ინდივიდუალური კონსულტაციები გაუწია ნიქოზის მცხოვრებლებს.  ნიქოზელებმა განაცხადეს, რომ სოფლების მოსახლეობას აუცილებლად ესაჭიროება კვალიფიციური იურიდიული დახმარება, ვინაიდან დაგროვილია პრობლემები საბანკო სესხების, მემკვიდრეობის, სოციალური დახმარებების, მიწის რეგისტრაციის და სხვა და საკითხებზე. შესაბამისად, მობილური საკონსულტაციო ცენტრის ვიზიტი კონფლიქტისპირა ზონის  ამ და სხვა სოფლებშიც ინტენსიურად განხორციელდება.

The first mobile consultation center for legal assistance was launched
The Legal Aid "Mobile Consultation Centre" was launched  on October 18 with the goal of increasing the general public's access to free legal assistance. The project was implemented by the Legal Aid Service with the support of Germany and the United Nations Development Program (UNDP). The "Mobile Consultation Centre" is a specialized minibus outfitted with the essential tools, where it is possible to offer one-on-one legal counselling with confidentiality, and where, if required, legal documents will be drafted.
H.E. Peter Fischer, the Ambassador of Germany to Georgia; Anna Chernyshova, UNDP Resident Representative a.i. in Georgia; and David Simonia, Legal Aid Service Director, met with the mobile consultation team before their journey to discuss the most effective way of offering free legal services to those who need it most.
"With the support of the Government of Germany and UNDP, we are extending our reach to remote areas in Georgia. Our mission is to create lasting change by empowering vulnerable communities and increasing their access to justice by providing free legal services," said David Simonia, Legal Aid Service Director.
“The rule of law is indispensable in European democracies. I am delighted that we are contributing to all Georgians knowing their rights and how to defend them,“ said H.E. Peter Fischer, the Ambassador of Germany to Georgia.
"Access to justice is a fundamental right, and this initiative will play a crucial role in ensuring that hard-to-reach populations can exercise their legal rights effectively," noted Anna Chernyshova, UNDP Resident Representative a.i. in Georgia.
On the same day, the Mobile Consulting  Center made its first trip  and provided legal assistance to the population of the village of Nikozi in the pre-conflict zone. David Simonia  met with the residents of Zemo and Kvemo Nikosi, as well as Zemo and Kvemo Khviti. D.Simonia gave them an overview of the LAS services and described what the mobile consultatation  centre offers.
Gori Legal Aid Bureau consultant,  Nino Masurashvili welcomed  the first beneficiaries at the mobile consulttation  center and provided individualized advice to Nikosi residents.
According to the locals of Nikosi, there are several concerns common in the area,  involving bank loans, inheritance, social assistance, land registration, and other matters, thus the villagers unquestionably need expert legal advice. Accordingly, the mobile consultation  center  will make frequent trips to these and other pre-conflict zone settlements.