ოჯახში ძალადობის აღკვეთა, მსხვერპლთა დაცვა და დახმარება წარმოადგენს იურიდიული დახმარების სამსახურის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ სფეროს.
იურიდიული დახმარების სამსახური ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთათვის/სავარაუდო მსხვერპლებისთვის, ასევე, უფასოდ უზრუნველყოფს სამართლებრივი დოკუმენტაციის მომზადებას და ადვოკატის მომსახურებას (ადმინისტრაციულ ორგანოში/სასამართლოში წარმომადგენლობას), იმ შემთხვევაში თუ მსხვერპლის/სავარაუდო მსხვერპლის მიმართ სასამართლო განიხილავს დამცავი ორდერის გამოცემის საკითხს, მიუხედავად პირის გადახდისუნარიანობისა, ხოლო შემაკავებელი ორდერის გამოცემისას, მსხვერპლი გადახდისუუნაროა, – მას შეუძლია ისარგებლოს უფასო საადვოკატო მომსახურებით.
ოჯახში ძალადობა გულისხმობს ოჯახის ერთი წევრის მიერ მეორის კონსტიტუციური უფლებების და თავისუფლებების დარღვევას უგულვებელყოფით ან/და ფიზიკური, ფსიქოლოგიური, ეკონომიკური, სექსუალური ძალადობით ან იძულებით.
ქართული კანონმდებლობა ოჯახის წევრის საკმოდ ვრცელ ჩამონათვალს გვთავაზობს, კერძოდ, ოჯახის წევრად ოჯახში ძალადობის დროს ითვლება დედა, მამა, პაპა, ბებია, მეუღლე, შვილი (გერი), ნაშვილები, მინდობით აღსაზრდელი, მშვილებელი, მშვილებლის მეუღლე, მინდობით აღმზრდელი (დედობილი, მამობილი), შვილიშვილი, და, ძმა, მეუღლის მშობელი, სიძე, რძალი, ყოფილი მეუღლე, არარეგისტრირებულ ქორწინებაში მყოფი პირი და მისი ოჯახის წევრი, მეურვე, მზრუნველი, მხარდამჭერი, აგრეთვე პირები, რომლებიც მუდმივად ეწევიან ან ეწეოდნენ ერთიან საოჯახო მეურნეობას. ასევე, პირი, რომელთანაც სამართლებრივი აქტის ან სამოქალაქო სამართლებრივი გარიგების საფუძველზე ფაქტობრივად იმყოფება/ცხოვრობს არასრულწლოვანი, რომელზე ზრუნვისა და რომლის კანონიერი ინტერესების დაცვის ვალდებულებაც დაეკისრა აღნიშნულ პირს იმავე სამართლებრივი აქტის ან სამოქალაქო სამართლებრივი გარიგების საფუძველზე.
არსებობს ძალადობის შემდეგი ფორმები:
ფიზიკური ძალადობა - ცემა, წამება, ჯანმრთელობის დაზიანება, თავისუფლების უკანონო აღკვეთა ან სხვა ისეთი მოქმედება, რომელიც იწვევს ფიზიკურ ტკივილს ან ტანჯვას; ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებული მოთხოვნების დაუკმაყოფილებლობა, რაც იწვევს ოჯახის წევრის ჯანმრთელობის დაზიანებას ან სიკვდილს;
იძულება - ადამინის ფიზიკური ან ფსიქოლოგიური იძულება, შასრულოს ან არ შეასრულოს მოქმედება, რომლის განხორციელება ან რომლისგან თავის შეკავება მისი უფლებაა, ანდა საკუთარ თავზე განიცადოს თავისი ნება-სურვილის საწინააღმდეგო ზემოქმედება;
უგულვებელყოფა - მშობლის ან/და კანონიერი წარმომადგენლის მიერ ბავშვის ფიზიკური, ფსიქოლოგიური საჭიროებების დაუკმაყოფილებლობა, საბაზისო განათლების უფლების შეზღუდვა, საფრთხისაგან დაუცველობა, დაბადების რეგისტრაციის, სამედიცინო და სხვა მომსახურებით სარგებლობისათვის აუცილებელი მოქმედებების განუხორციელებლობა, თუკი მშობელს ან/და კანონიერ წარმომადგენელს აქვს სათანადო ინფორმაცია, შესაძლებლობა და ხელი მიუწვდება შესაბამის მომსახურებაზე;
ოჯახში ძალადობის დროს მოძალადე არის პირი, რომელიც ახორციელებს ძალადობას, ხოლო მსხვერპლი არის პირი, ვის მიმართაც ხორციელდება ძალადობა
მოქმედი კანონმდებლობა ოჯახში ძალადობის გამოვლენის და აღკვეთის მიზნით ითვალისწინებს სისხლისსამართლებრივ, სამოქალაქო სამართლებრივ და ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ მექანიზმებს.
ოჯახში ძალადობის მხვერპლთათვის სახელმწიფოს მიერ უზრუნველყოფილია სახელმწიფო თავშესაფარი, სადაც ხდება მსხვერპლის ფსიქოლოგიურ-სოციალური რეაბილიტაცია, იურიდიული და სამედიცინო დახმარება.
არსებობს კრიზისული ცენტრი – ოჯახში ძალადობის სავარაუდო მსხვერპლთა და მსხვერპლთა დროებითი განთავსების ადგილი, რომელიც ემსახურება ფსიქოლოგიურ-სოციალურ რეაბილიტაციას, პირველად და გადაუდებელ სამედიცინო მომსახურებასა და სამართლებრივ დახმარებას.
ასევე შესაძლებელია მსხვერპლის საცხოვრებელ ადგილზე დროებით დარჩენა და მოძალადის განრიდება ამ საცხოვრებლისგან იმ შემთხვევაშიც, თუ ეს საცხოვრებელი მოძალადის საკუთრებაა.
ოჯახში ძალადობის მსხვერპლებს/სავარაუდო მსხვერპლებს, საკუთარი უფლებების დასაცავად, შეუძლიათ უფასოდ ისარგებლონ იურიდიული დახმარების სამსახურის როგორც პირადი, ასევე, სატელეფონო/ონლაინ კონსულტაციის სერვისებით (ცხელი ხაზი: 292 00 55, Skype:legalaid.ge, Facebook:legalaid.ge).
თუ თქვენ გახდით ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ან ფლობთ ინფორმაციას ოჯახში ძალადობის თაობაზე, გთხოვთ 24 საათის განმავლობაში დარეკოთ სსიპ ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დაცვისა და დახმარების სახელმწიფო ფონდის ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა საკონსულტაციო ცხელი ხაზის ნომერზე: +995 32 116 006 ან 112
იურიდიული დახმარების სამსახური ოჯახში ძალადობის მსხვერპლებს უწევს უფასო იურიდიულ კონსულტაციას.
სამსახური ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთათვის/სავარაუდო მსხვერპლებისთვის, ასევე, უფასოდ უზრუნველყოფს სამართლებრივი დოკუმენტაციის მომზადებას და ადვოკატის მომსახურებას (ადმინისტრაციულ ორგანოში/სასამართლოში წარმომადგენლობას), იმ შემთხვევაში თუ მსხვერპლის/სავარაუდო მსხვერპლის მიმართ სასამართლო განიხილავს დამცავი ორდერის გამოცემის საკითხს, მიუხედავად პირის გადახდისუნარიანობისა, ხოლო შემაკავებელი ორდერის გამოცემისას, მსხვერპლი გადახდისუუნაროა, – მას შეუძლია ისარგებლოს უფასო საადვოკატო მომსახურებით.

One of the main functions of the Legal Aid Service is the prevention of domestic violence and protection of the social rights of the victims of domestic violence.
Legal Aid Service proposes to the victims of domestic violence free legal consultations for the protection of their rights. They obtain face to face as well as telephone/online consultation. Legal Aid Service provides free legal representation to the victims of domestic violence only in case if the person is socially vulnerable.
Domestic violence implies the violation of constitutional rights and freedoms of the other family member by means of neglect or physical, psychological, economic, sexual abuse or duress.
Legislation of Georgia provides quite extensive enumeration of family members. Namely, for the purposes of domestic violence, family members shall be considered mother, father, grandfather, grandmother, a spouse, son/daughter (stepson/stepdaughter), adopted son/daughter, adoptive parent, a spouse of an adoptive parent, foster son/daughter, foster family (foster mother/father), grandson/granddaughter, sister, brother, parents in-laws, son in-law, daughter in-law, ex-spouse, common-law spouses and their family members, a guardian (supporter), also persons who are permanently carrying out or have been maintaining common family household. Also persons, with whom a juvenile resides/finds himself based on a legal act or civil legal contract, while the obligation of care and protection of legal interest has been assigned to this person based on the same legal act or civil legal contract.
Following forms of violence exist:
Neglect: failure to meet the child’s basic physical and psychological needs by the parent and/or legal guardian, restriction of the child’s right to basic education, failure to provide basic protection from threats, and failure to undertake necessary actions for registration of birth or ensuring access to medical and other services while the parent and/or the legal guardian has relevant information, opportunity and access to such services.
During the domestic violence, the perpetrator is the person who carries out the violence, while the victim is the person who is subjected to violence.
The legislation in force envisages criminal, civil-legal and administrative-legal mechanisms to identify and prevent crimes of domestic violence.
Restraining order is an act issued by an authorized police officer to determine interim measures for the protection of a victim of domestic violence and which is submitted/sent within 24 hours to the victim and perpetrator and one copy remains with the issuing agency. The victim or perpetrator may lodge a complaint against restraining order within 3 days from its receipt. The restraining order is effective for the period of 1 month.
Protective order is an act issued by the first instance court (a judge) in an administrative order, which lays down interim measures for the protection of victims of domestic violence. Victim of domestic violence as well as family member and/or another person, who provides medical, legal or psychological services to the victim and in case of minor – the guardianship and curatorship bodies upon the consent of the victim have the right to apply to the court for the issuance of protective order. Protective order is effective withing 6 months from its issuance.
The Crisis Center is an institution place of temporary placement of alleged victims of domestic violence, which serves to psycho-social rehabilitation, basic and emergency medical care and legal counseling
If you are the victim of domestic violence or possess any information about domestic violence, please within 24 hours call through the hotline for victims of domestic violence at the State Fund for the Protection and Assistance of Victims of Human Trafficking and other victims: +995 32 116 006 or 112
Lega Aid Service provides free legal services to the victims of domestic violence
Legal Aid Service also ensures free legal document drafting and lawyer representation (court representation), if the victim is insolvent.