პაციენტის უფლებების დაცვა იურიდიული დახმარების სამსახურის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს.
იურიდიული დახმარების სამსახური საკუთარი უფლებების დასაცავად პაციენტებს სთავაზობს უფასო იურიდიულ კონსულტაციას. მათ შეუძლიათ ისარგებლონ როგორც პირადი ასევე სატელეფონო/ონლაინ კონსულტაციის სერვისებით. იურიდიული დახმარების სამსახური პაციენტთა უფლებების დაცვასთან დაკავშირებულ დავებზე უფასო საადვოკატო მომსახურებას ახორციელებს იმ შემთხვევაში, თუ პირი არის გადაახდისუუნარო და მისი საკითხი განეკუთვნება რთულ და მნიშვნელოვან საქმეთა კატეგორიას.
პაციენტს ან მის კანონიერ წარმომადგენელს უფლება აქვს მიმართოს სასამართლოს და მოითხოვოს:
• კომპენსაცია ზიანისათვის, რომელიც გამოწვეულია: პაციენტის უფლებების დარღვევით, არასწორი სამედიცინო ჩარევით, სამედიცინო დაწესებულების სხვა ხარვეზით; სახელმწიფოს მიერ არსასწორად რეგულირებით;
• სამედიცინო პერსონალის საქმიანობის შეჩერება ან გაუქმება;
• სამედიცინო და სანიტარული წესების დაცვა/შეცვლა;
• სამედიცინო მომსახურება თანაბრად ხელმისაწვდომია ყველასთვის, უპირატესობა უნდა მიენიჭოს პაციენტს მხოლოდ სამედიცინო ჩვენების მიხედვით;
• ინფორმაცია იმ გარემოებების შესახებ, რაც აუარესებს ან აუმჯობებსებს მის მდგომარეობას;
• გაეცნოს სამედიცინო ჩანაწერებს მის შესახებ და მოითხოვოს შესწორების შეტანა;
• ინფორმაცია სამედიცინო მომსახურების რესურსებისა და ღირებულების შესახებ;
• ინფორმაცია სამედიცინო გამოკვლევების შედეგების შესახებ;
• ინფორმაცია სამედიცინო მომსახურების სხვა, ალტერნატიული ვარიანტების, რისკისა და შესაძლო ეფექტიანობის შესახებ;
• ინფორმაცია სამედიცინო მომსახურებაზე განცხადებული უარის მოსალოდნელი შედეგების შესახებ;
• ინფორმაცია დიაგნოზისა და სავარაუდო პროგნოზის, აგრეთვე მკურნალობის მიმდინარეობის შესახებ;
• ინფორმაცია სამედიცინო მომსახურების გამწევის ვინაობისა და პროფესიული გამოცდილების შესახებ;
• ინფორმაციის მიწოდება მისთვის გასაგებ ენაზე, სპეციფიკური ტერმინების მინიმალურად გამოყენებით;
• გადაწყვიტოს, მიიღოს თუ არა ვინმემ ინფორმაცია მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ.
• მკურნალობის ნებისმიერ ეტაპზე განაცხადოს უარი სამედიცინო მომსახურების მიღებაზე;
• წინასწარ წერილობით გამოხატოს თანხმობა ან უარი უგონო მდგომარეობაში ყოფნის შემთხვევაში მისთვის სიცოცხლის შემანარჩუნებელი მკურნალობით თუ აქვს განუკურნებელი დაავადება;
• ორსულ ან მეძუძურ დედას უფლება აქვს მიღოს ინფორმაცია ნებისმიერი სამედიცინო ჩარევის შემთხვევაში ნაყოფზე ან ახალშობილზე შესაძლო ზემოქმედების შესახებ (მშობიარეს არ აქვს უფლება უარი თქვას სამედიცინო ჩარევაზე, რომელიც აუცილებელია ნაყოფის სიცოცხლისათვის);
• არასრულწლოვან პაციენტს აქვს საკუთარი ჯანმრთელობის მდგომარეობისა და მკურნალობის შესახებ ინფორმაციის მიღების უფლება. მიწოდებული ინფორმაცია უნდა შეესაბამებოდეს მის ასაკსა და გონებრივი განვითარების დონეს;
• სამხედრო მოსამსახურეს, წვევამდელსა და სამხედრო სამსახურში კონტრაქტით დაქირავებულს ჯანმრთელობის მდგომარეობის განსაზღვრისათვის აქვთ დამოუკიდებელი სამედიცინო ექსპერტიზის მოთხოვნისა და ჩატარების უფლება;
• პენიტენციურ დაწესებულებაში მოთავსებულ პირისთვის ხელმისაწვდომია ჯანმრთელობის უფლების დაცვა სახელმწიფო სამედიცინო პროგრამების მეშვეობით;
• ყველა მოქალაქეს აქვს ორგანოს სიცოცხლეში ან სიკვდილის შემდეგ გაცემაზე თანხმობის ან უარის წერილობით გაცხადების უფლება;
• შეუძლია იყოს სისხლის და სისხლის კომპონენტების დონორი ნებაყოფლობით (სისხლისა და სისხლის კომპონენეტების აღება დასაშვებია 18-დან 65 წლის ასაკამდე დონორისაგან).
სამედიცინო მომსახურების მიმწოდებელი ვალდებულია დაიცვას შემდეგი მოთხოვნები:
• პაციენტს შეიძლება არ მიეწოდოს ინფორმაცია მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ თუ ივარაუდება, რომ ინფორმაცია პაციენტის ჯანმრთელობას ზიანს მიაყენებს;
• სამედიცინო მომსახურების გაწევისას აუცილებელია პაციენტის ან კანონიერი წარმომადგენლის ინფორმირებული თანხმობის მიღება:
• თუ გადაუდებებლი სამედიცინო დამხარება ესაჭიროება პირს, რომელსაც არ აქვს გადაწყვეტილების მიღების უნარი, მისი კანონიერი წარმომადგენელი ვერ ძებნება ან არ არის თანახმა სამედიცინო მომსახურების მიღებაზე, გადაწყვეტილებას იღებს სამედიცინო მომსახურების გამწევი პაციენტის ჯანმრთელობის ინტერესების გათვალისწინებით:
• პაციენტის ან მისი მონაცემების სწავლების ობიექტად გამოყენებისთვის აუცილებელია მისი თანხმობა;
• სამედიცინო მომსახურების გამწევი ვალდებულია დაიცვას პაციენტის შესახებ ინფორმაციის კონფიდენციალურობა როგორც პაციენტის სიცოცხლეში, ასევე მისი გარდაცვალების შემდეგ;
• პაციენტის შესახებ ინფორმაციის კონფიდენციალურობის დარღვევა დასაშვებია მხოლოდ კანონით გათვალისწინებულ შემთხევევბში, თუ საფრთხე ექმნება თვითონ პაციენტის ან სხვა პირის ჯანმრთელობას;
• აკრძალულია პირის დისკრიმინაცია გენეტიკური ან სქესის ნიშნით.
სახელმწიფოს ვალდებულებები მოქალაქეთა ჯანმრთელობის დაცვის სფეროში:
• უზრუნველყოფს ჯანმრთელობისთვის უსაფრთხო გარემოს;
• აკონტროლებს განსაკუთრებით საშიში პათოგენებისა და ნივთიერებების ფლობასა და ტრანსპორტირებასთან დაკავშირებულ საკითხებს;
• აკონტროლებს გადამდები და ენდემური დაავადებების გავრცელებას;
• უზრუნველყოფს პროფილაქტიკური აცრების ჩატარებას და ხელმისაწვდომობას;
• უწევს ფსიქიკურად დაავადებულ პირთა სამედიცინო და სოციალურ დახმარებას;
• ახორციელებს ტუბერკულოზის წინააღმდეგ ბრძოლისა და მკურნალობის ღონისძიებებს;
• ახორციელებს ჰეპატიტების გავრცელების წინააღმდეგ ბრძოლისა და მკურნალობის ღონისძიებებს;
• ახორციელებს აივ–შიდსის გავრცელების წინააღმდეგ ბრძოლისა და მკურნალობის ღონისძიებებს;
• ხელს უწყობს დედათა და ბავშვთა ჯანმრთელობის დაცვას;
• უზრუნველყოფს სამედიცინო დახმარებას ობოლი და მშობლების ზრუნვას მოკლებული, ფიზიკური და ფსიქიკური დეფექტების მქონე ბავშვებისათვის განკუთვნილ დაწესებულებებში.
იურიდიული დახმარების სამსახური პაციენტთა უფლებების დაცვასთან დაკავშირებულ დავებზე უფასო საადვოკატო მომსახურებას ახორციელებს იმ შემთხვევაში, თუ პაციენტი არის გადაახდისუუნარო და მისი საკითხი განეკუთვნება რთულ და მნიშვნელოვან საქმეთა კატეგორიას.
• იურიდიული დახმარების სამსახურში დასაქმებული ადვოკატი / ადვოკატის ოჯახის წევრი / ახლო ნათესავი;
• სსიპ ”დანაშაულის პრევენციის ცენტრის“ ყოფილ პატიმართა რეაბილიტაციისა და რესოციალიზაციის პროგრამის ბენეფიციარი;

Protection of patient’s rights is one of the priorities of the Legal Aid Service.
The Legal Aid Service offers free legal consultations in order to ensure protection of rights of patients. They are entitled to use person-to-person and telephone/online consultation services. Legal Aid Service provides legal assistance on disputes of patient’s rights to an insolvent person whose case falls into the category of complex and important cases.
Patients or their legal representatives are entitled to apply to a court and demand:
• Compensation resulted from violation of patient rights; medical malpractice, other malfunctions of a medical institution, improper regulation by the State;
• Suspension or revocation of the license of medical personnel;
• Protection/change of medical and sanitary standards;
• Medical care shall be equally available for all; the advantage shall be given to a patient according to the medical condition;
• Information related to circumstances that deteriorates or improves his/her condition;
• access medical records and require making changes;
• Information related to resources of medical care and costs;
• Information related to results of medical examination;
• Information related to alternatives to medical care, associated risks and possible benefits;
• Information related to expected consequences in the case of refusal to receive the medical care;
• Information related to diagnosis and possible prognosis, or current treatment;
• Information related to identity and professional experience of medical care providers.
• Information shall be provided taking into consideration their abilities of perception. Explanations shall be made with minimal usage of special terminology.
• Decide whether or not to allow anyone to receive information about their health status.
• To refuse receipt of medical care at any stage of treatment;
• Express in advance their will (consent or refusal) in writing about the provision of, life support or treatment and/or care if they lose consciousness or become unable to make conscious decision, if such conditions is caused by  incurable disease;
• Pregnant and nursing mothers may receive full, timely and clear information from medical care providers about direct or indirect negative effects of any planned medical intervention on a fetus (Women in labor may not refuse medical care that ensures the birth of a living fetus).
• Minor patients may receive information about their health status and treatment. The information provided shall correspond to their age and level of mental development.
• Members of the military services, conscripts and contract servicemen may request and undergo independent medical examinations to determine their health status.
• Medical care for persons placed in penitentiary institutions shall be provided through state medical programs;
• All citizens are entitled to give consent or refuse in writing donation of organs both during lives and after the deaths;
• Can be voluntary donor of blood and blood components (donation of blood and blood components is permitted from the donors who are from 18 up to 65 years old).
Medical care provider is obliged to protect the following requirements:
• The information about the health status of a patient may be withheld if there is a reasonable belief that knowledge of full information will seriously affect the health of a patient.
• The informed consent of a patient or legal representative during the medical care is mandatory;
• Patients who are incapacitated or unable to make conscious decisions and needs urgent medical care, but when a relative or a legal representative of the patient cannot be found or refuses to receive medical care, medical care provider shall make the decision taking into consideration the health interests of the patient.
• An informed consent of a patient shall be necessary in order to use him/her or his/her medical results as a subject for study.
• Medical care providers shall be obligated to protect the confidentiality of information held by them about patients both during patients’ lives and after the patients’ deaths.
• Medical care providers may disclose confidential information about the patient only in cases determined by the law, in case if the non-disclosure of information poses a risk to the life and/or health of third persons;
• Discrimination of a person due to his/her genetic heritage or gender is prohibited.
State Obligations to healthcare of citizens:
• Ensures secure environment for health care;
• Controls the issues regulating possession and transportation of especially dangerous pathogens and substances;
• Controls dissemination of congenital and endemic disease;
• Ensures organization and access to preventive immunization;
• Support the provision of medical and social assistance for persons with mental illness;
• Ensure taking measures to combat tuberculosis and provides treatment;
• Take measures necessary for the prevention and treatment of hepatitis;
• Takes measures necessary to combat dissemination of HIS/AIDS and provides treatment;
• Supports protection of health of mothers and children;
• Ensures medical care in institutions for orphans, children outside of parental care, and children with physical and mental defects.
• Universal Declaration of Human Rights;
• International Convention on Human Rights and Biomedicine;
• Additional Protocol to the Convention on Human Rights and Biomedicine concerning Transplantation of Organs and Tissues of Human Origin
• Additional Protocol to the Convention for the Protection of Human Rights and Dignity of the Human Being with regard to the Application of Biology and Medicine, on the Prohibition of Cloning Human Beings;
• Law of Georgia on Patient’s Rights;
• Law of Georgia on Health Care;
• Law of Georgia on Public Health;
• Law of Georgia on HIV/Aids;
• Law of Georgia on Human Organ Transplants
• Law of Georgia on Legal Aid Service
The Legal Aid Service provides free legal assistance on the protection of patient’s rights if a patient is insolvent and  his/her case falls into the category of complex and important cases.