ძალადობის მსხვერპლი ქალების დაცვა წარმოადგენს იურიდიული დახმარების სამსახურის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ფუნქციას.
იურიდიული დახმარების სამსახური ქალთა მიმართ ძალადობის მსხვერპლთათვის/სავარაუდო მსხვერპლებისთვის, ასევე, უფასოდ უზრუნველყოფს სამართლებრივი დოკუმენტაციის მომზადებას და ადვოკატის მომსახურებას (ადმინისტრაციულ ორგანოში/სასამართლოში წარმომადგენლობას) იმ შემთხვევაში, თუ მსხვერპლის/სავარაუდო მსხვერპლის მიმართ სასამართლო განიხილავს დამცავი ორდერის გამოცემის საკითხს, მიუხედავად პირის გადახდისუნარიანობისა; ხოლო შემაკავებელი ორდერის გამოცემისას, თუ მსხვერპლი გადახდისუუნაროა, მას შეუძლია ისარგებლოს უფასო საადვოკატო მომსახურებით.
მოქმედი კანონმდებლობით, ქალთა მიმართ ძალადობა გულისხმობს საზოგადოებრივ თუ პირად ცხოვრებაში ქალების მიმართ გენდერული ნიშნით ჩადენილი ძალადობისათვის დამახასიათებელ ყველა ქმედებას, რომელთაც შედეგად მოჰყვება ან შეიძლება მოჰყვეს ქალებისთვის ფიზიკური, ფსიქოლოგიური ან სექსუალური ტანჯვის ან ეკონომიკური ზიანის მიყენება, მათ შორის, ასეთი ქმედებების ჩადენის მუქარა, ქალების იძულება ან მათთვის თავისუფლების თვითნებური აღკვეთა.
ფიზიკური ძალადობა - ცემა, წამება, ჯანმრთელობის დაზიანება, თავისუფლების უკანონო აღკვეთა ან სხავ ისეთი მოქმედება, რომელიც იწვევს ფიზიკურ ტკივილს ან ტანჯვას; ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებული მოთხოვნების დაუკმაყოფილებლობა, რაც იწვევს ოჯახის წევრის ჯანმრთელობის დაზიანებს ან სიკვდილს;
იძულება - ადამინის ფიზიკური ან ფსიქოლოგიური იძულება, შასრულოს ან არ შეასრულოს მოქმედება, რომლის განხორციელება ან რომლისგან თავის შეკავება მისი უფლებაა, ანდა საკუთარ თავზე განიცადოს თავისი ნება–სურვილის საწინააღმდეგო ზემოქმედება;
საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობა ქალთა მიმართ ძალადობის გამოვლენის და აღკვეთის მიზნით ითვალისწინებს სისხლისამართლებრივ, სამოქალაქო სამართლებრივ და ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ მექანიზმებს.
ქალთა მიმართ ძალადობის მხვერპლთათვის სახელმწიფოს მიერ უზრუნველყოფილია სახელმწიფო თავშესაფარი, სადაც ხდება მსხვერპლის ფსიქოლოგიურ–სოციალური რეაბილიტაცია, იურიდიული და სამედიცინო დახმარება.
არსებობს კრიზისული ცენტრი – ქალთა მიმართ ძალადობის სავარაუდო მსხვერპლთა და მსხვერპლთა დროებითი განთავსების ადგილი, რომელიც ემსახურება ფსიქოლოგიურ–სოციალურ რეაბილიტაციას, პირველად და გადაუდებელ სამედიცინო მომსახურებასა და სამართლებრივ დახმარებას.
ასევე შესაძლებელია მსხვერპლის საცხოვრებელ ადგილზე დროებით დარჩენა და მოძალადის განრიდება ამ საცხოვრებლისგან იმ შემთხვევაშიც თუ ეს საცხოვრებელი მოძალადის საკუთრებაა.
ოჯახში ძალადობის მსხვერპლებს/სავარაუდო მსხვერპლებს, საკუთარი უფლებების დასაცავად, შეუძლიათ უფასოდ ისარგებლონ იურიდიული დახმარების სამსახურის როგორც პირადი, ასევე, სატელეფონო/ონლაინ კონსულტაციით (ცხელი ხაზი: 292 00 55, www.legalaid.ge, Skype:legalaid.ge, Facebook:legalaid.ge).
თუ თქვენ გახდით ძალადობის მსხვერპლი ან ფლობთ ინფორმაციას ძალადობის თაობაზე, გთხოვთ 24 საათის განმავლობაში დარეკოთ სსიპ ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დაცვისა და დახმარების სახელმწიფო ფონდის ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა საკონსულტაციო ცხელი ხაზის ნომერზე: +995 32 116 006 ან 112
იურიდიული დახმარების სამსახური ქალთა მიმართ ძალადობის საქმეზე ძალადობის მსხვერპლ ქალებს უწევს უფასო იურიდიულ კონსულტაციას.

One of the main functions of the Legal Aid Service is the protection of victims of violence against women.
According to the legislation in force, violence against women implies all gender motivated conduct against women in social or private life, which results or may result into infliction of physical, psychological, sexual suffering or economic damage, including the threat of such conduct, compulsion of the women or deprivation of their freedom
The legislation in force envisages criminal, civil-legal and administrative-legal mechanisms to identify and prevent crimes of violence against women.
Restraining order is an act issued by an authorized police officer to determine interim measures for the protection of a victim of violence and which is submitted/sent within 24 hours to the victim and perpetrator and one copy remains with the issuing agency. The victim or perpetrator may lodge a complaint against restraining order within 3 days from its receipt.  The restraining order is effective for the period of 1 month.
Protective order is an act issued by the first instance court (a judge) in an administrative order, which lays down interim measures for the protection of victims of violence. Victim violence as well as family member and/or another person, who provides medical, legal  or psychological services to the victim and in case of minor – the guardianship and curatorship bodies upon the consent of the victim have the right to apply to the court for the issuance of protective order. Protective order is effective withing 6 months from its issuance.
State Shelter is established for the victims of gender violence against women, where psycho-social rehabilitation, medical care and legal counseling is provided to the victims.
The Crisis Center is an institution place of temporary placement of alleged victims of violence, which serves to psycho-social rehabilitation, basic and emergency medical care and legal counseling
If you are the are the victim of violence or possess any information about violence, please within 24 hours call to the hotline for victims of violence at the State Fund for the Protection and Assistance of Victims of Human Trafficking and other victims +995 32 116 006 or 112
• Law of Georgia on “On Elimination of Domestic Violence, Protection and Support of Victims of Domestic Violence”
• Administrative procedure code of Georgia
• Universal Declaration of Human Rights
• Convention on Prevention of any Form of Discrimination against Women
• Convention on the Rights of the Child
• Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence
Lega Aid Service provides free legal services to the victims of violence. Legal Aid Service also ensures free legal document drafting and lawyer representation (court representation), if the victim is insolvent.