იურიდიული დახმარების სამსახურში სამოქალაქო სპეციალიზაციის ადვოკატთა მიღების მეორე ეტაპი მიმდინარეობს
სახელმწიფო იურიდიული დახმარების სამსახური, რომელმაც, გასულ წლიდან, დაიწყო უფასო საადვოკატო მომსახურების გაწევა სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სამართლის საქმეებზე, სამოქალაქო სპეციალიზაციის ადვოკატთა მეორე ნაკადის მისაღებად, კონკურსს ატარებს. ახალი თანამშრომლების შერჩევის ფარგლებში, დღეს, იუსტიციის სასწავლო ცენტრში, კონკურსის მეორე ეტაპი – ტესტირება გაიმართა.
ადვოკატის 18 ვაკანტურ ადგილზე განაცხადი გააკეთა 280–ზე მეტმა იურისტმა, რომელთაგან 87 აპლიკანტი დაშვებულ იქნა  ტესტირებაზე. მაღალი შედეგების მქონე კანდიდატები მიწვეულნი იქნებიან კონკურსის მესამე ეტაპზე – გასაუბრებაზე, რის შედეგადაც, საბოლოოდ, 5 ადვოკატი მუშაობას დაიწყებს იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროში, ორ–ორი ადვოკატი დაემატება რუსთავისა და ქუთაისის ბიურობს, დანარჩენ 9 ბიუროში კი დაგეგმილია სამოქალაქო სპეციალიზაციის მქონე თითო ადვოკატის მიღება.
სამოქალაქო სპეციალიზაციის ადვოკატები უფასო იურიდიულ დახმარებას უზრუნველყოფენ საოჯახო და სამემკვიდრეო დავებზე, ასევე – სოციალური დახმარების, პენსიის და დევნილთა უფლებების საკითხებზე. ისინი ასევე განახორციელებენ ფსიქოსოციალური საჭიროებების მქონე პირთა სავალდებულო დაცვას, ასევე – უზრუნველყოფენ სასამართლო წარმომადგენლობას იმ უცხოელთათვის, რომელთა მიმართაც განიხილება თავშესაფრის ან ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭება–შეწყვეტის საკითხები.
იურიდიული დახმარების სამსახურმა სამოქალაქო სპეციალიზაციის ადვოკატების პირველი ნაკადი 2015 წლის აპრილში მიიღო, როდესაც კანონმდებლობაში განხორციელებულმა ცვლილებებმა გადახდისუუნარო მოქალაქეებს მისცეს შესაძლებლობა, უფასო საადვოკატო მომსახურება არა მხოლოდ სისხლის, არამედ – სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზეც მიეღოთ.
სახელმწიფო იურიდიული დახმარების სამსახური მოქალაქეებს უფასო საადვოკატო მომსახურებით და სამართლებრივი კონსულტაციებით მთელი ქვეყნის მასშტაბით უზრუნველყოფს. იურიდიული დახმარების ბიუროებისა და საკონსულტაციო ცენტრების ქსელი საქართველოს 19 ქალაქს მოიცავს.

Second Stage of Recruitment of Lawyers with Specialization in Civil Law
Legal Aid Service started rendering free advocacy service on civil and administrative law cases last year. The Service is recruiting the second flow of lawyers with specialization in civil law through the competition. As a part of the recruitment, today, the second stage of the competition – a testing took place at the Training Center of Justice.
More than 180 lawyers applied for 18 vacant places. Among them 87 applicants were admitted at the testing. The candidates with higher scores will be invited to the interview which is the third stage of the competition. As a result of the interview, 5 lawyers will be selected and employed at the LAS Tbilisi Legal Aid Bureau. 2 lawyers will be added at Rustavi Bureau and 2 lawyers – at Kutaisi Bureau, one lawyer with specialization in civil law will be employed at each 9 bureaus.
The lawyers with specialization in civil law will provide free legal aid on family and inheritance disputes, as well as on social allowance, pension and rights of IDPs. They will also carry out compulsory protection of the persons with psycho-social needs, as well as will provide court representation to foreigners whose cases regarding granting-suspension of an asylum or humanitarian status are under consideration at the court.
Legal Aid Service employed the first flow of lawyers with specialization in civil law in April, 2015 after the amendments made to the legislation gave insolvent citizens the opportunity receive free advocacy service not only on criminal, but also on civil and administrative cases too.
Legal Aid Service provides citizens with free advocacy service and legal consultations throughout the country. The LAS bureaus and consultation centers operate in 19 cities of Georgia.