იურიდიული დახმარების სამსახურის ქუთაისის ბიურომ დაიწყო სემინარების სერია, რომელიც ხონის რაიონის 4 საჯარო სკოლას მოიცავს და ივნისის შუა რიცხვებამდე გაგრძელდება.
5 მარტს, პირველი სემინარი ჩატარდა ქ. ხონის №3 საჯარო სკოლაში. ღონისძიებამ მაღალი ინტერესი გამოიწვია და თავი მოუყარა 70-მდე უფროსკლასელს მოსწავლეს. მათ მოისმინეს თეორიული კურსი სამართლებრივი კულტურის, ადამიანის და ბავშვთა უფლებების შესახებ. სემინარი კითხვა-პასუხის რეჟიმით წარიმართა.
გეგმის მიხედვით, სამართლებრივი სემინარები ჩატარდება ქ. ხონის №3 და №4, ასევე ხონის რაიონის სოფელ კუხისა და სოფელ ნახახულევის საჯარო სკოლებში. თითოეულ სკოლაში ოთხ-ოთხი ღონისძიება გაიმართება. თეორიული კურსი მოიცავს შედეგ თემებს:
- რას ნიშნავს სამართლებრივი კულტურა? ადამიანის ძირითადი უფლებები და თავისუფლებები, არასრულწლოვანთა უფლებები
- სამართალდამცავი ორგანოები, სასამართლო, ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო, ადვოკატის როლი
- სამართლის დარგები, სისხლის სამართალი, რა არის დანაშაული?
- ტოლერანტობა vs დისკრიმინაცია, სამართლებრივი სახელმწიფოს საფუძვლები
სასკოლო სემინარები განათლების და მეცნიერების სამინისტროსთან გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში ხორციელდება.

Seminars to Be Held at Khoni District Schools
The LAS Kutaisi bureau launched new series of seminars which will cover 4 public schools of Khoni and will last until the middle of June.
On March 5, the first seminar was held in Khoni public school N3. The event attracted high interest and gathered up to 70 pupils of high classes. The seminar was about legal culture, human rights and rights of a child. It was conducted in an interactive manner.
According to the plan, the legal seminars will be also held at Khoni public schools N3 and N4, as well as at public schools of Kukhi and Nakhakhulevi villages.
Four activities will be carried out in each school. The course implies following themes:
1. What does legal culture mean? Fundamental human rights and freedoms, rights of a minor;
2. Law-enforcement bodies, court, court of jury, role of an attorney;
3. Fields of law, criminal law. What is a crime?
4. Tolerance vs. discrimination, principles of legal state.
The school seminars are carried out in the framework of the memorandum signed with the Ministry of Education and Science.