6-7 მარტს, იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატები ესწრებიან ტრენინგს, რომელიც ეძღვნება გაეროს კონვენციებს შშმ პირთა უფლებებისა და ქალთა დისკრიმინაციის აღმოფხვრის შესახებ.
ორდღიანი სწავლების ფარგლებში, განიხილება ეროვნული და საერთაშორისო კანონმდებლობა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების, გენდერული თანასწორობისა და ოჯახში ძალადობის შესახებ. ყურადღება გამახვილდება კანონმდებლობის იმპლემენტაციის პრაქტიკულ ასპექტებზე, მათ შორის, დევნილ, ხანდაზმულ და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალთა უფლებრივი მდგომარეობის კონტექსტში.
ტრენინგი ხორციელდება ევროკავშირისა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პროექტის ,,საქართველოში დევნილი, ხანდაზმული და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მიმართ დისკრიმინაციის აღმოფხვრა“ ფარგლებში, არასამთავრობო ორგანიზაცია „პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის“ მიერ.
უნდა აღინიშნოს, რომ ტრენინგების თემატიკა მეტად აქტუალურია. უკანასკნელი საკანონმდებლო ცვლილებების თანახმად, იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატებს ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვა 2015 წლის 1 იანვრიდან ევალებათ. 15 აპრილიდან კი, იგეგმება იურიდიული დახმარების გაფართოება გარკვეული კატეგორიის სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე, მათ შორის, ისეთ საკითხებზეც, რომლებიც გამომდინარეობს „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სოციალური დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონიდან.

On March 6-7, the LAS attorneys attended the training dedicated to the UN conventions on rights of the disabled and on eradication of discrimination against women.
In the framework of a 2-day training, the participant will discuss the Georgian and international legislation on rights of the disabled, on gender equality and domestic violence. The focus was made on practical aspects of implementation of the legislation; inter alia, in the context of the human rights situation with IDPs, the elder and the disabled.
The training is carried out in the framework of the project Elimination of Discrimination against IDPs, the Elder and the Disabled Persons in Georgia, by the NGO Partnership for Human Rights.
It is worth to mention that the trainings were about very actual theme. According to the latest legislative amendments, Legal Aid Service will carry out defense of the victims of domestic violence from January 1, 2015. From April 15, it is planned to expand legal aid on certain categories of civil and administrative cases, among them on cases which derive from the Law of Georgia on Social Defense of the Disabled.