სამოქალო და ადმინისტრაციულ სამართალში ტრენინგების ციკლი დაიწყო
13 მარტს, იურიდიული დახმარების სამსახურის იურისტებისთვის სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სამართლის საკითხებზე ტრენინგების ცილკი დაიწყო. სწავლება იუსტიციის სასწავლო ცენტრისა და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება GIZ-ის მხარდაჭერით მიმდინარეობს.
პირველი ტრენინგი, დღეს, იუსტიციის სასწავლო ცენტრის თბილისის ოფისში დაიწყო. ორდღიანი სწავლების ფარგლებში, იურიდიული დახმარების ბიუროების უფროსები, ასევე ადვოკატები და კონსულტანტები გაეცნობიან პირველი ინსტანციის სასამართლოში სამოქალაქო საქმეთა განხილვის თავისებურებებს. ტრენინგს უძღვებიან სამართლის ექსპერტები - დიანა ბერეკაშვილი და ეკატერინე ცისკარიძე.
სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სამართლის საკითხებზე ტრენინგები გასული წლიდან ტარდება. შარშან სწავლება გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით განხორციელდა.

Training Courses in Civil and Administrative Law
On March 13, training courses have launched in civil and administrative law for the LAS lawyers. The trainings are supported by Training Center of Justice and the German Society for International Cooperation (GIZ).
The first training was held today, at Tbilisi Training Center of Justice. In the framework of a two-day training, heads of the LAS bureaus, as well as lawyers and consultants will get introduced with specifics of the examining civil cases at the court of first instance. The training was led by the experts in law – Diana Berekashvili and Ekaterine Tsiskaridze.
It is planned to hold 4 meetings in total – Examination of Civil Cases in the Court of First Instance, Examination of Administrative Cases in the Court of First Instance, General Administrative Law, Family and Inheritance Law.
Trainings on the issues of civil and administrative law have been carried out since last year. Trainings of the past year were held with support of UNDP.