მელიტონ ბენიძემ ახალი საადვოკატო სერვისის შესახებ პრესკონფერენცია გამართა
2015 წლის 15 აპრილიდან, სახელმწიფოს მიერ უზრუნველყოფილი უფასო იურიდიული დახმარება გაფართოვდა და, პირველად ბოლო 8 წლის მანძილზე, სამოქალაქო და ადმინისტრაციული საქმეები მოიცვა. ამ სიახლესთან დაკავშირებით, იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორმა, მელიტონ ბენიძემ დღეს საინფორმაციო-ანალიტიკური პორტალის „კვირის“ პრესკლუბში პრესკონფერენცია გამართა.
მელიტონ ბენიძის თქმით, საწყის ეტაპზე, საადვოკატო მომსახურება (სასამართლოში წარმომადგენლობა) განხორციელდება საოჯახო და სამემკვიდრეო დავებზე, ასევე სოციალური დაცვის საკითხებზე. ადვოკატის დანიშვნა მოხდება იმ შემთხვევაში, თუ ბენეფიციარი დააკმაყოფილებს გადახდისუუნარობის კრიტერიუმებს, ხოლო საქმე შეფასდება, როგორც რთული და მნიშვნელოვანი.
ახალი საადვოკატო სერვისი განკუთვნილია 200 ათასზე მეტი ოჯახისათვის, რომელიც რეგისტრირებულია სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში. სერვისი ხელმისაწვოდმია იურიდიული დახმარების სამსახურის ტერიტორიულ ბიუროებში, რომლებიც 11 რეგიონში ფუნქციონირებს.
სახელმწიფო უფასო იურიდიულ დახმარებას 2007 წლიდან უზრუნველყოფს. დღემდე, ეს სერვისი ძირითადად სისხლის სამართლის საქმეებს მოიცავდა. სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე იურიდიული დახმარების გაფართოების მიზნით, საქართველოს პარლამენტმა საკანონმდებლო ცვლილებები 2014 წლის დეკემბერში მიიღო.

Since April 15, 2015, a state provided free legal aid has been expanded and for the first time for 8 years, has covered civil and administrative cases. Regarding this novel, the director of Legal Aid Service, Meliton Benidze held a press conference at the press club of analytical web-site “Kvira” (Week).
According to Mr. Benidze, at the initial stage, advocacy service (court representation) will be provided on family and inheritance disputes, as well as on issues of social protection. A lawyer will be appointed in the case if a beneficiary meets insolvency criteria and the court case is evaluated as complex and important.
New advocacy service is created for more than 200 thousand families registered in the unified database of the socially vulnerable families. The service is available in the territorial offices of Legal Aid Service which operate in 11 regions of the country.
The state has been providing free legal aid since 2007. Till today, this service has mainly covered criminal cases. In order to expand legal aid on civil and administrative cases, the Parliament of Georgia made legislative amendments in December, 2014.