ზღვაიას მოსახლეობას სამართლებრივი კონსულტაცია გაეწია
2018 წლის 19 სექტემბერს იურიდიული დახმარების სამსახურის სამეგრელოს-ზუგდიდის ბიუროს  უფროსი რომან კეიდია, კონსულტანტი ნინო მინჯია და არასამთავრობო ორგანიზაცია ‘სამართლებრივი დაცვის ინსტიტუტის“ ხელმძღვანელი ირაკლი ავალიანი წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ზღვაიას დასახლებაში მცხოვრებ დევნილ მოსახლეობას შეხვდნენ. იურისტებმა დევნილებს გააცნეს იურიდიული დახმარების სამსახურის სერვისები; დევნილთა სამართლებრივი პრობლემები; სოციალური დახმარება და პროგრამები იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის; ადმინისტრაციულ სამართლებრივი აქტები; იურიდიული მნიშვნელობის მქონე ფაქტები; მიწის, უძრავი ქონების დაკანონებასთან დაკავშირებული პრობლემები; თვითნებურად დაკავებული მიწის ნაკვეთების დაკანონების, საკუთრების რეგისტრაციისა და პრივატიზების საკითხები; სოციალურად დაუცველთა მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრაციის, პენსიის დანიშვნის პროცედურები, მემკვიდრეობა, ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის საკითხები და სხვა.
არასამთავრობო ორგანიზაცია “სამართლებრივი დაცვის ინსტიტუტი”, რომელიც მუშაობს დევნილთა საკითხებზე შედის "კონსორციუმი სამართლებრივი დახმარება საქართველოს” (LAG) შემადგენლობაში, რომელთანაც იურიდიული დახმარების სამსახურს გაფორმებული აქვს მემორანდუმი ურთიერთთანამშრომლობის შესახებ.  სამუშაო შეხვედრის მიზანი იყო ის, რომ აღნიშნული ორი ორგანიზაციის თანამშრომლობა გახდეს უფრო მრავალმხრივი და სრულყოფილი მოქალაქეთა დახმარების კუთხით.
იურისტებმა შეხვედროს მონაწილეებს გადასცეს საინფორმაციო ბუკლეტები და გაუწიეს  ინდივიდუალური კონსულტაციები.

Legal Consultation Rendered to Zghvaia Population
On September 19, 2018, head of the LAS Samegrelo-Zugdidi Bureau Roman Keidia, consultant Nino Minjia and chief of the non-governmental organization “Legal Protection Institute” Irakli Avaliani held a meeting with the IDP population of Zghvaia settlement, Tsalenjikha municipality.
The lawyers informed IDPs about the LAS services, legal problems of IDPs, social allowance and programs for IDPs; administrative-legal acts; facts of legal importance; problems related to land legalization, registration and privatization of property; registration of the unified database of the socially vulnerable families, procedure of appointment of a state pension, inheritance, violence against women and domestic violence, etc.
The non-governmental organization “Legal Protection Institute” is a member of “Legal Aid Consortium” (LAG) that works on IDPs issues and which has a memorandum of understanding with Legal Aid Service.
The aim of the meeting was to make cooperation between these two organizations more multilateral and comprehensive with a purpose to render assistance to citizens.