გრძელდება ტრენინგი წამების თემაზე
იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატებისთვის, კონსულტანტებისთვის და აპარატის თანამშრომლებისთვის გრძელდება ტრენინგი თემაზე „წამების აკრძალვა“.12-13 ივლისს, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის (UN OHCHR) ორგანიზებით. ტრენინგს უძღვებოდნენ UN OHCHR-ის ადამიანის უფლებათა ოფიცერი - ბესარიონ ბოხაშვილი და ექსპერტი - გიორგი ჩხეიძე.
ტრენინგის დროს განიხილებოდა წამების, არაადამიანური, სასტიკი ან პატივისა და ღირსების შემლახავი მოპყრობის ან დასჯის აკრძალვის მარეგულირებელი საერთაშორისო სტანდარტები, ევროპული სასამართლოს მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებებისა და გაეროს საზედამხედველო ორგანოების პრეცედენტების მიმოხილვა, წამების და არასათანადო მოპყრობასთან დაკავშირებით სახელმწიფოს პოზიტიური ვალდებულებები, დაცვა, პრევენცია, გამოძიების ეფექტიანად წარმართვა, არასათანადო მოპყრობის აკრძალვა სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში, იურიდული დახმარებისა და ადრეული სამართლებრივი დახმარების მნიშნველობა წამების მსხვერპლთათვის.
შეხვედრა ევროკავშირის (EU) და გაეროს (UN) ერთობლივი პროგრამის „ადამიანის უფლებები ყველასათვის - მეორე ფაზა“ ფარგლებში ჩატარდა. ინიციატივის მიზანია საქართველოში მცხოვრები ყველა მოქალაქისა და სოციალური ჯგუფის უფლებების დაცვა ქვეყნის კონსტიტუციის, კანონმდებლობისა და საერთაშორისო ვალდებულებების შესაბამისად.

The Training on "Prohibtion of Torture" is going on for the Legal Aid Service attorneys, consultants, and staff. On July 12-13 the training organized by UN OHCHR Human Rights Office was led by Besarion Bokhashvili, the UN OHCHR Human Rights Officer and Giorgi Chkheidze, the expert.
Over the course of the training, the participants discussed international standards governing the prohibition of torture, inhuman and degrading treatment or punishment, review of important decisions of the European Court of Human Rights and UN oversight bodies, the positive obligations of the state regarding torture and ill-treatment, protection, prevention, effective investigation, prohibition of ill-treatment in penitentiary institutions, the importance of legal aid and early legal aid for victims of torture.
The meeting was held within the framework of the joint program of the European Union (EU) and the United Nations (UN) "Human Rights for All - Phase Two". The aim of the initiative is to protect the rights of all citizens and the social groups living in Georgia in accordance with the country's constitution, legislation and international obligations.