გაიმართა კონფერენცია „სამართლის დიგიტალიზაცია - მომავალი არის დღეს“.
2022 წლის 13 ოქტომბერს, იურიდიული დახმარების სამსახურის ორგანიზებით და ევროპის საბჭოს COE მხარდაჭერით გაიმართა კონფერენცია „სამართლის დიგიტალიზაცია - მომავალი არის დღეს“.
საქართველოში პირველად, იურიდიული დახმარების სამსახურში საპილოტე რეჟიმში, დაინერგა ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებით იურიდიული კონსულტაციის წერილობით და სამართლებრივი დოკუმენტის მომზადების სისტემა. გერმანულ კომპანია knowledgeTools International GmbH-სთან გაფორმებული მემორანდუმის საფუძველზე სამსახურისთვის ხელმისაწვდომი გახდა პროგრამა „LOGOS“, რომელიც გამოიყენება იურიდიული დახმარების სამსახურის მუშაობის დიგიტალიზაციისა და ავტომატიზაციისათვის. ხელოვნური ინტელექტის პროგრამაში ხდება კონსულტანტისა და ადვოკატის მიერ საჭირო მონაცემების  - ფაქტობრივი გარემოებებისა და სამართლებრივი საკითხების შეყვანა, შემდგომ პროგრამა თავად დაამუშავებს მასალას და შექმნის შებამის დოკუმენტს. ბენეფიციარისათვის გადაცემამდე ადვოკატს აქვს საშუალება, გადახედოს ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებით შემნილ დოკუმენტს და თუ საჭიროა შეიტანოს ცვლილება ან დაზუსტება.
პროგრამაში წინასწარ ხდება რელევანტური კანონმდებლობის, პრაქტიკის, საერთაშორისო დოკუმენტების შეყვანა. ეს უზრუნველყოფს ერთი მხრივ, დროის დაზოგვას და მეორე მხრივ, ერთიანი ხარისხის სტანდარტის უზრუნველყოფას სამსახურის მიერ მთელი საქართველოს მასშტაბით.
აღნიშნული ინოვაცია მნიშვნელოვნად აუმჯობესებს სამართალწარმოების პროცესს როგორც ოპერატიული, ასევე კვალიფიცაციის გაუმჯობესების მიმართულებით.
კონფერენცია გახსნა იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორმა რაჟდენ კუპრაშვილმა. ასევე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა KnowledgeTools International GmbH-ის დირექტორმა თილო ვენდიმ.
პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობდნენ: პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ანრი ოხანაშვილი, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე მიხეილ სარჯველაძე, საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე დავით ასათიანი, შტაინბაისის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი გიორგი ხუბუა, სამართლის ინჟინერი, ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი ლადო სირდაძე, ევროპის საბჭოს ოფისი საქართველოში - ხელმძღვანელის მოადგილე სტეფან სირდუ, სამართლის დოქტორი, ბტუ კვლევების ცენტრის დირექტორი, ციფრული მმართველობა და ხელოვნური ინტელექტის სადოქტორო პროგრამის ხელმძღვანელი ზვიად გაბისონია, კომპანია „METRIC - იურიდიული და ფინანსური კონსულტაცია“ დამფუძნებელი პარტნიორი ლაშა კალანდაძე.
კონფერენციას ესწრებოდნენ იურიდიული წრეების, საადვოკატო კორპუსის წარმომადგენლები, მოსამართლეები, სამართლის სფეროში მოღვაწე მეცნიერები და სტუდენტები.
კონფერენციის ბოლოს მონაწიეlებმა ხელი მოაწერეს დეკლარაციას „ხელოვნური ინტელექტი და სამართლის დიგიტალიზაცია, მოძრაობა -„მომავალი არის დღეს“  .

The conference "Digitalization of law - the future is today" was held
On October 13, 2022, the conference "Digitalization of law - the future is today" was held under the organization of the Legal Aid Service and with the support of the COE of the Council of Europe.
For the first time in Georgia, in the Legal Aid Service, an artificial intelligence-based system for written legal advice and document preparation was introduced in a pilot mode. The "LOGOS" program,  used to digitalize and automate the work of the Legal Aid Service, became available  on the basis of the memorandum signed with the German business knowledgeTools International GmbH.
The consultant and the lawyer input the essential information—actual facts and legal issues—into the artificial intelligence program, which subsequently processes the data and generates the relevant documentation. The lawyer gets the chance to study the artificial intelligence-generated document before delivering it to the beneficiary and, if necessary, makes adjustments or clarifications.
Relevant legislation, practice, international documents are entered into the program in advance. This ensures  both time saving, and the Service ability to provide  a uniform quality standard  throughout Georgia.
The innovation significantly improves the process of litigation  operationally and in terms of qualification improvement.
Director of the Legal Aid Service, Razhden Kuprashvili  opened the conference. Director of KnowledgeTools International GmbH, Tilo Wend, also addressed the audience. In the panel discussion  participated: Chairman of the Legal Issues Committee of the Parliament, Anri Okhanashvili, Chairman of the Human Rights  and Civil Integration Committee, Mikheil Sarjveladze, Chairman of the Georgian Bar Association, Davit Asatiani. Steinbeis University President, Tbilisi State University Professor Giorgi Khubua,
Law Engineer, Business and Technology University Associate Professor,  Lado Sirdadze, Deputy Head of Council of Europe Office in Georgia,   Stefan Sirbu, Doctor of Law, Director of the BTU Research Center, Head of the Doctoral Program in Digital Governance and Artificial Intelligence, Zviad Gabisonia,
Founding partner of  the "METRIC - Legal and Financial Consulting" company, Lasha Kalandadze,
The conference was attended by representatives of judiciary  circles, lawyers' corps, judges, scientists practicing  in the field of law, and students. At the conclusion of the conference, the participants signed the declaration "Artificial intelligence and digitalization of law, the movement - "The future is today".