იურიდიული კონსულტაციის მიღების და სამართლებრივი დოკუმენტის შედგენის მიზნით, ზუგდიდის იურიდიული დახმარების ბიუროს მიმართეს აფხაზეთიდან დევნილი ოჯახის წევრებმა. ოჯახში დედა, მამა და არასრულწლოვანი შვილი არიან. მშობლებს სურდათ საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფის მიზნით, მათთვის სახელმწიფოს მიერ გადაცემული, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ერთ-ერთ სოფელში მდებარე მიწის ნაკვეთის დაყოფა და საჯარო რეესტრში დარეგისტრირება. ამავდროულად, დაყოფილი ფართების თანამესაკუთრე, დედასთან ერთად, არასრულწლოვანი შვილიც იქნებოდა. თუმცა ოჯახს მიწის ნაკვეთის დაყოფის თაობაზე წარდგენილი განაცხადის დაკმაყოფილებაზე სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტომ უარი უთხრა - არასრულწლოვანის ინტერესზე მითითებით.
ზუგდიდის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატმა ნათია ქვარცხავამ შეადგინა განაცხადი და მიმართა სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს. საჩივარში აღნიშნული იყო, რომ საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 183–ე მუხლის მე–2 ნაწილის თანახმად: ბავშვის საკუთრებაში არსებული უძრავი ნივთის მისი მშობლის ან სხვა კანონიერ წარმომადგენლის მიერ განკარგვა დასაშვებია ბავშვის საუკეთესო ინტერესების შესაბამისად, სასამართლოს თანხმობის საფუძველზე. ადვოკატმა სხვადასხვა სამართლებრივი აქტებითა და ფაქტობრივი მდგომარეობით დაასაბუთა, რომ მიწის ნაკვეთის დაყოფით არ ირღვეოდა ბავშვის საუკეთესო ინტერესები და უძრავი ქონების რეგისტრაციას არანაირი სამართლებრივი დაბრკოლებები არ ჰქონდა.
საბოლოოდ სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტომ დააკმაყოფილა საჩივარი, ბათილად იქნა ცნობილი საჯარო რეესტრის წინა გადაწყვეტილებები, განახლდა საქმის წარმოება და დაკმაყოფილდა დევნილი ოჯახის მოთხოვნა მიწის ნაკვეთის დაყოფის საფუძველზე საკუთრების უფლების რეგისტრაციაზე.

Zugdidi Bureau Success
Members of a family displaced from Abkhazia applied to the Zugdidi Legal Aid Bureau to receive legal advice and draft  a legal document. The family consists of a mother, father, and a minor child.
The parents sought  to divide the land plot in a village in Zugdidi Municipality, transferred to them by the state, and to register it in the Public Registry.
At the same time, the mother and the small kid would share ownership of the divided land.
However, citing a minor's interests, the LEPL National Agency of Public Registry denied the family's request to divide the land plot. Zugdidi Legal Aid Bureau attorney Natia Kvartskhava draughted an application and submitted it to the National Agency of Public Registry.
The complaint stated that according to Article 183, Part 2 of the Civil Code of Georgia: The disposal of immovable property owned by a child by his/her parent or other legal representative is permitted in accordance with the best interests of the child, based on the consent of the court. The lawyer substantiated with various legal acts and the factual situation that the division of the land plot did not violate the best interests of the child and there were no legal obstacles to the registration of the immovable property.
Finally, the National Agency of the Public Registry of Georgia  upheld the complaint, declared the previous decisions of the Public Registry invalid, resumed the proceedings, and satisfied the request of the displaced family to register ownership rights based on the division of the land plot. We congratulate Natia Kvartskhava and wish her success in her future endeavors.