მეცხრე მოწვევის პარლამენტის წევრები, რომლებიც სადეპუტატო უფლებამოსილების განხორციელებას ორი თვის წინ შეუდგნენ, პარლამენტის წინაშე ანგარიშვალდებული ორგანიზაციის – იურიდიული დახმარების სამსახურის საქმიანობას ეცნობიან.
18 იანვარს, პარლამენტში გამართულ შეხვედრაზე, ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის წევრებმა იურიდიული დახმარების სფეროში განხორციელებული და დაგეგმილი რეფორმები სამსახურის ხელმძღვანელ პირებთან ერთად განიხილეს. შეხვედრას იურიდიული დახმარების სამსახურის სამეთვალყურეო ორგანოს – იურიდიული დახმარების საბჭოს წევრები, სამსახურის დირექტორი და მისი მოადგილე, ასევე – იურიდიული დახმარების სამსახურის პარტნიორი საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ. ღონისძიება USAID-ის პროექტის – PROLoG-ის ხელშეწყობით გაიმართა.
შეხვედრების ფარგლებში, ყურადღება გამახვილდა იმ ინსტიტუციურ ცვლილებებზე, რომელთა შედეგადაც სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული იურიდიული დახმარების სამსახური გამოვიდა აღმასრულებელი ხელისუფლების დაქვემდებარებიდან და პარლამენტის წინაშე ანგარიშვალდებულ, დამოუკიდებელ ორგანიზაციად ჩამოყალიბდა. გარდა ამისა, საუბარი შეეხო საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფისათვის იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის უზრუნველყოფის საკითხებს, ასევე – იურიდიული დახმარების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას. აღნიშნული მიმართულებებით დაგეგმილ რეფორმებს მხარს უჭერენ აშშ–ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო, ასევე – ევროკავშირი და გაეროს განვითარების პროგრამა.
ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარემ სოფიო კილაძემ იურიდიული დახმარების სამსახურს მხარდაჭერა და დაგეგმილ რეფორმებში პარლამენტის აქტიური ჩართულობა აღუთქვა.
იურიდიული დახმარების სამსახური, რომელიც მოქალაქეებს უფასო საადვოკატო მომსახურებით და სამართლებრივი კონსულტაციებით 2007 წლიდან უზრუნველყოფს, დამოუკიდებელ სსიპ–ად 2014 წელს ჩამოყალიბდა. რეფორმის შედეგად, იურიდიული დახმარების სფეროში გადაწყვეტილებების მიმღებ ორგანოდ, ერთი მაკონტროლებელი სამინისტროს ნაცვლად, იქცა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებით დაკომპლექტებული კოლეგიური ორგანო – იურიდიული დახმარების საბჭო. გარდა ამისა, გაძლიერდა იურიდიული დახმარების სამსახურში მომუშავე ადვოკატების პროფესიული დამოუკიდებლობის გარანტიები.
საქართველოს პარლამენტი ყოველწლიურად ისმენს იურიდიული დახმარების სამსახურის საქმიანობის ანგარიშს, რომელსაც არაუგვიანეს 1 მარტისა სამსახურის დირექტორი წარმოადგენს.

Members of the ninth convocation of the Parliament, who started fulfilling their duties two months ago, are getting informed about activity of Legal Aid Service – organization which is accountable before the Parliament.
On January 18, at the parliamentary session, members of the Human Rights Committee discussed previously made and planned reforms in legal aid field together with the management of the Service. The meeting was attended by the members of the supervisory body of the Service – Legal Aid Council, the director and the deputy director of the Service, as well as the representatives of the partner international organizations of the Service. The meeting was held with support of the USAID project PROLoG.
At the meeting, the focus was made on the institutional changes, as a result of which state funded Legal Aid Service left the executive branch and became an independent organization accountable before the Parliament. Besides, they touched upon the issues of accessibility of legal aid to the various groups of the society and provision of the quality service, as well as raising public awareness regarding free legal assistance. The US Agency for International Development, the European Union and the UN Development Program support the reforms planned in the field.
The chairwoman of the Human Rights Committee, Sophio Kiladze promised to support Legal Aid Service and ensure active involvement of the Parliament in the planned reforms.
The Parliament of Georgia annually hears the activity report of Legal Aid Service which is presented by the director not later than March 1.