საქართველოს პარლამენტში გრძელდება იურიდიული დახმარების სამსახურის 2015 წლის საქმიანობის ანგარიშის განხილვა. ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის შემდეგ, დღეს, სამსახურის ანგარიში იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა მოისმინა.
სამსახურის დირექტორმა, მელიტონ ბენიძემ დეპუტატებს გასულ წელს იურიდიული დახმარების სფეროში განხორციელებული რეფორმები და გაწეული მომსახურების სტატისტიკა გააცნო. მან განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა იმ საკანონმდებლო ცვლილებებზე, რომელთა შედეგადაც, უფასო იურიდიული დახმარების ფარგლები გაფართოვდა და მოიცვა საოჯახო სამართლის, მემკვიდრეობის სამართლის და სოციალური დაცვის საკითხები, ასევე – ფსიქოსოციალური საჭიროებების მქონე პირთა და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის საქმეები. კომიტეტის სხდომას ასევე იურიდიული დახმარების საბჭოს თავმჯდომარე, ეკატერინე ფოფხაძე, დაესწრო.
ანგარიშის განხილვა გაგრძელდება პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, რის შემდეგადაც საკანონმდებლო ორგანო მიიღებს შესაბამის დადგენილებას იურიდიული დახმარების სამსახურის საქმიანობის შეფასების თაობაზე.
იურიდიული დახმარების სამსახური დამოუკიდებელი ორგანიზაციაა და ანგარიშვალდებულია მხოლოდ საქართველოს პარლამენტის წინაშე. საკანონმდებლო ორგანო იურიდიული დახმარების სამსახურის საქმიანობის ანგარიშს ყოველწლიურად, საგაზაფხულო სესიაზე განილავს.

The Parliament of Georgia continues to examine 2015 Activity Report of Legal Aid Service. Today, Legal Issues Committee heard the report after Human Rights and Civil Integration Committee did the same.
The director of the Service, Meliton Benidze, introduced to the MPs legislative amendments made last years in legal aid field. He made focus on those legislative changes as a result of which the scale of free legal aid expanded and covered issues of family law, inheritance law and social protection, as well as cases of protection of persons with psycho-social needs and victims of domestic violence. The chairperson of Legal Aid Council, Ekaterine Popkhadze also attended the committee meeting.
The examination of the report will be continued at plenary meeting of the Parliament after what the legislative body will adopt the relevant resolution regarding performance evaluation of Legal Aid Service.
Legal Aid Service is an independent organization and is accountable only before the Parliament of Georgia. The legislative body annually examines the activity report of the Service during its Spring session.