იურიდიული დახმარების სამსახურის ქვემო ქართლის ბიუროს ადვოკატის, იოსებ ჯამასპიშვილის, ძალისხმევით, რამინ მ.ო., რომელსაც, ჯგუფურად ჩადენილი ყაჩაღობისთვის 9 წლით თავისუფლების აღლვეთა მიესაჯა, უზენაესმა სასამართლომ გაამართლა.
ბოლნისის რაიონულმა სასამართლომ რამინ მ.ო. წარდგენილ ბრალდებაში დამნაშავედ სცნო და, სასჯელის სახით, 9 წლის ვადით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა. საზოგადოებრივმა ადვოკატმა, იოსებ ჯამასპიშვილმა პირველი ინსტანციის სასამართლოს განაჩენი ზემდგომ ინსტანციაში გაასაჩივრა, თუმცა თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ბოლნისის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება უცვლელად დატოვა. ამის შემდეგ, იოსებ ჯამასპიშვილმა საჩივრით უზენაეს სასამართლოს მიმართა.
საკასაციო საჩივარში, იოსებ ჯამასპიშვილი ყურადღებას ამახვილებდა იმ გარემოებებზე, რომ რამინ მ.ო.-ს დაკავება და მისი მონაწილოებით საგამოძიებო მოქმედებები განხორციელდა ისე, რომ იგი არ იყო უზრუნველყოფილი დამცველის მომსახურებით. ამასთან, სისხლის სამართლის საქმე აგებული იყო მხოლოდ პოლიციელების ჩვენებებზე, რომლებიც ეყრდნობოდა არა ოპერატიულ ინფორმაციას, არამედ ზეწოლის შედეგად მოპოვებულ რამინ მ.ო.-ს აღიარებით ჩვენებას.
უზენაესმა სასამართლომ საზოგადოებრივი ადვოკატის არგუმენტები გაიზიარა. კერძოდ, უზენაესი სასამართლო მივიდა დასკვნამდე, რომ რამინ მ.ო.-ს მიმართ დადგენილი გამამტყუნებელი განაჩენი ეწინააღმდეგებოდა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2015 წლის 22 იანვრის გადაწყვეტილებას. აღნიშნული გადაწყვეტილებით, არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის ის ნორმები, რომლებიც ითვალისწინებდა ირიბი ჩვენების საფუძველზე გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანის ან პირის ბრალდებულად ცნობის შესაძლებლობას.
საბოლოოდ, უზენაესმა სასამართლომ შეიტანა ცვლილება თბილისის სააპელაციო სასამართლოს განაჩენში და წარდგენილ ბრალდებაში რამინ მ.ო. სრულად გაამართლა.

With Assistance of Public Attorney, the Supreme Court Acquitted the Convict Accused of Robbery
With effort of the LAS Kvemo Kartli Bureau lawyer, Ioseb Jamaspishvili, Ramin M.O. was sentenced to 9 years of restriction of liberty for committing a group robbery, was acquitted by the Supreme Court.
Bolnisi District Court found Ramin O. guilty in the presented charge and sentenced him to 9 years of restriction of liberty. The public lawyer, Ioseb Jamaspishvili appealed the decision of the court of first instance in the Appellate Court of Tbilisi though it left the decision of Bolnisi District Court in force. Then Ioseb Jamaspishvili applied to the Supreme Court of Georgia.
In the cassation appeal, Ioseb Jamaspishvili made focus on the circumstances that arrest of Ramin M.O. and investigative actions with his participation were carried out in the manner that the lawyer did not accompany him. Moreover, the criminal case was based only on the testimonies of the policemen and was grounded not on the operative information, but on the confession gained from Ramin M.O. under pressure.
The Supreme Court took into consideration arguments of the public lawyer. Namely, the Court came to the conclusion that the verdict of guilty established against Ramin M.O. was controversial to the decision of the Constitutional Court of Georgia dated January 22, 2015. According to this decision, the norms of the Criminal Procedure Code which envisaged possibility of finding someone guilty on the basis of the indirect testimony were recognized non-constitutional.
Finally, the Supreme Court made amendments to the verdict of Tbilisi Appellate Court and acquitted Ramin M.O. in the presented charge.