თბილისის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატი პაატა მეხრიშვილი რამდენიმე თვის განმავლობაში იცავდა გადახდისუუნარო მოქალაქის, ლ. თ.–ს ინტერესებს თბილისის საქალაქო სასამართლოში. სახლმწიფო ბრალდების თანახმად, ბენეფიციარს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126–ე პრიმა მუხლით , რაც გულისხმობს ოჯახის ერთი წევრის მიერ ოჯახის სხვა წევრის მიმართ ძალადობას, სისტემატური შეურაცხყოფას, შანტაჟსა და დამცირებას, რამაც გამოიწვია ფიზიკური ტკივილი ან ტანჯვა. ბრალდების მხარე ასევე აცხადებდა, რომ ოჯახური კონფლიქტი ლ.თ.-სა და მის მეუღლეს შორის, არასრულწლოვანი შვილის თანდასწრებით მიმდინარეობდა.
საქმის რამდენიმეთვიანი განხილვის შემდეგ სასამართლომ მოისმინა მოწმეთა ჩვენებები, დაცვის მხარემ ყურადღება გაამახვილა საქმეში წარმოდგენილი მტკიცებულებებზე, რომელიც არ იყო ერთმანეთთან შეთანხმებული, მათ შორის ის შინაარსობრივი კავშირი თითქმის არ არსებობდა და ნაკლებად დამაჯერებელი იყო ბერეფიციარის ბრალის დასამტკიცებლად.
საბოლოოდ, მოსამართლემ სრულად გაიზიარა საზოგადობრივი ადვოკატის – პაატა მეხრიშვილის პოზიცია და 2017 წლის 13 დეკემბრის განაჩენით, გადახდისუუნარო მოქალაქე ლ. თ. უდანაშაულოდ ცნო.

With Effort of the Lawyer Paata Mekhrishvili, Judge Found Defendant Not Guilty
The LAS Tbilisi Legal Aid Bureau lawyer Paata Mekhrishvili defended interests of L.T. at Tbilisi City Court during several months. According to the state prosecution, the defendant was charged with the Article 126 prima of the Criminal Code of Georgia which implies violence, systematic insulting, blackmail and humiliation of one member of the family by other member, causing physical pain or suffering. The prosecution also stated that the acts of domestic violence by L.T. against his family were committed in front of their minor child.
After the months of trial of the case, the court listened to testimonies of the witnesses. The defense party made focus on the fact that there was no connection between evidences of the case and they were not credible enough to prove the guilt of the defendant.
Finally, the court fully shared the position of the public attorney – Paata Mekhrishvili and found the insolvent citizen L.T. not guilty.