ადვოკატ მევლუდ ჯანჯღავას დახმარებით, ქურდობაში ბრალდებული გამართლდა
იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროს ადვოკატის, მევლუდ ჯანჯღავას, დახმარებით, წარსულში ქურდობისთვის ნასამართლები ა.ლ, რომელსაც სხვისი მოძრავი ნივთის ფარულად დაუფლებაში ედებოდა ბრალი, სასამართლოს მიერ სრულად გამართლდა.
წარდგენილი ბრალდების მიხედვით, ა.ლ.–მ მოიპარა ველოსიპედი, რომელის საბაზრო ღირებულებაც 200 ლარს შეადგენდა, შესაბამისად, დაზარალებულს მიადგა მნიშვნელოვანი ზიანი. ა.ლ.–ს, აღკვეთის ღონისძიების სახით, პატიმრობა შეეფარდა.
საქმის სასამართლოში განხილვისას, ადვოკატმა მევლუდ ჯანჯღავამ სასამართლოს ყურადღება გაამახვილა იმ გარემობაზე, რომ ბრალდების მხარის მიერ წარმოდგენილი მტკიცებულებები იყო სუსტი და ა.ლ.–ის ბრალეულობის დასადასტურებლად საკმარისი არ იყო.
დაცვის მხარის მტკიცებით, მართალია, სამართალდამცველებმა ა.ლ.–სგან მართლაც ამოიღეს ველოსიპედი და წარმოადგინეს ვიდეო ჩანაწერი, რომელზეც ჩანს დანაშაულის ჩადენის ადგილის მიმდებარედ, ველოსიპედით ხელში მიმავალი ბრალდებულის გადაადგილება, საქმის ვითარება სხვაგვარი იყო. კერძოდ, ა.ლ.–მ ველოსიპედი შეიძინა უცნობი პირისგან, რომელმაც, დაცვის მხარის ვარაუდით, ბრალდებულს ნაქურდალი ნივთი მიჰყიდა.
ადვოკატი მევლუდ ჯანჯღავა ასევე ყურადღებას ამახვილებდა იმ გარემოებაზე, რომ, სათავსო, საიდანაც ველოსიპედი მოიპარეს, იყო ღია და ყველასათვის ხელმისაწვდომი. შესაბამისად, იქედან ველოსიპედის წაღება ნებისმიერ პირს შეეძლო. გარდა ამისა, ვიდეოჩანაწერი, სადაც ველოსიპედით მიმავალი ბრალდებულის გადაადგილება ჩანს, თავისთავად არ მიუთითებს ქურდობის ფაქტზე. მით უფრო, რომ ვიდეოჩანაწერში ჩანს ისიც, რომ ბრალდებული შემთხვევის ადგილზე ბრუნდება. დაცვის მხარის მტკიცებით, ეს ის მომენტი იყო, როდესაც ა.ლ.–მ ველოსიპედის დეტალებზე ტექნიკური წუნი შენიშნა და მეპატრონედ გაცნობილი პირისათვის ნივთის დაბრუნებას შეეცადა.
გასათვალისწინებელი იყო ისიც, რომ გამოძიებას სათავსოდან არ აუღია სუნის კვალის ნიმუშები, ასევე არ ჩატარებულა ჰაბიტოსკოპიური ექსპერტიზა, რომელიც ვიდეოკადრებზე აღბეჭდილი პირის იდენტიფიკაციას მოახდენდა.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, ადვოკატმა მევლუდ ჯანჯღავამ თავისი დაცვის ქვეშ მყოფის გამართლება მოითხოვა.
საბოლოოდ, თბილისის საქალაქო სასამართლომ სრულად გაიზიარა იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატის პოზიცია და ა.ლ.–ის მიმართ გამამართლებელი განაჩენი დაადგინა.

With Assistance of Mevlud Janjghava, Person Accused of Stealing Was Acquitted
With effort of the LAS Tbilisi Bureau lawyer, Mevlud Janjghava, A.L. who had previous conviction for stealing and was accused of secretly taking possession of other’s movable object, was fully acquitted by the court.
According to the presented charge, A.L. stole bicycle the cost of which was 200 GEL. This meant that the victim got serious damage. As a preventive measure, A.L. was sentenced to imprisonment.
At the court trial stage, the lawyer Mevlud Janjghava made focus on the circumstance that the evidences presented by the prosecution were very weak and were not enough to prove the blame of A.L.
As the defense party affirmed, despite the fact that the police seized bicycle from A.L. and represented a video footage showing how the defendant moved with the bicycle at the place of crime, the situation was otherwise. Namely, A.L. bought the bicycle from the unknown person, who in the opinion of the lawyer, was a theft.
The Lawyer Mevlud Janjghava also paid attention to the circumstance that the space form where the object was stolen, was open and accessible for everyone. Accordingly, every person could take the bicycle. Besides, the footage did not indicate the direct fact of stealing. What is more, the video shows that the defendant returned to the place of crime. According to the lawyer, it was the moment when L.A. noticed a technical problem on the bicycle and tried to return the object.
Considering that the investigation did not take samples of smell and the expertise in order to identify the person was not conducted, the lawyer Mevlud Janjghava demanded acquittal for the defendant.
Finally, Tbilisi City Court fully shared the position of the LAS lawyer and rendered a verdict of acquittal for A.L.